27 Մայիսի 2023 11:49
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Անթալիայում ելույթի ժամանակ:
Նախարարը նշել է, որ ոմանք մտահոգված են օկուպացիայից Ղարաբաղի ազատագրմամբ. «Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության նախագահ Քեմալ Քըլըչդարօղլուի ներկայացրած քարտեզում թուրքական ճանապարհը չի անցնում Ադրբեջանով։ Ինչո՞ւ։ Ի՞նչ եք ուզում Ադրբեջանից: Միգուցե ձեզնից սա է ուզում Հայաստա՞նը։ Հուսով եմ՝ թուրք ժողովուրդը արժանապատվորեն կարձագանքի այս ամենին»։
Չավուշօղլուի խոսքով՝ Հայաստանը վերջին շրջանում լոյալ քայլեր է անում Ադրբեջանի նկատմամբ. «Կողմերն արդեն ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։ Եթե այսպես շարունակվի, շուտով կարող է խաղաղության պայմանագիր կնքվել», - ասել է Չավուշօղլուն։

Чавушоглу: Между Арменией и Азербайджаном в ближайшее время может быть подписано мирное соглашение
Как сообщает Caliber.Az, об заявил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу во время выступления в Анталье.
Министр отметил, что некоторые обеспокоены освобождением Карабаха от оккупации: «На карте, представленной председателем CHP Кемалем Кылычдароглу, тюркская дорога не пересекает Азербайджан. Почему? Чего вы хотите от Азербайджана? Может, этого от вас хочет Армения? Надеюсь, турецкий народ ответит на все это достойно».
По словам Чавушоглу, Армения в последнее время предпринимает лояльные шаги в отношении Азербайджана: «Стороны уже признали территориальную целостность друг друга. Если так будет продолжаться, в ближайшее время может быть подписан мирный договор».