Նախագահ. Ադրբեջանը շարունակում է ԵՄ հետ երկխոսությունը էներգետիկայի ոլորտում
Անցած տարվա հուլիսին Եվրամիությունը (ԵՄ) և Ադրբեջանը Բաքվում ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր էներգետիկ ոլորտում ռազմավարական գործընկերության մասին, որն այսօր հաջողությամբ իրականացվում է։
Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ելույթ ունենալով Բաքվի Էքսպո կենտրոնում «Կասպյան նավթն ու գազը» (Caspian Oil&Gas) 28-րդ միջազգային ցուցահանդեսի և «էներգետիկա և կանաչ էներգիա» (Caspian Power) 11-րդ միջազգային ցուցահանդեսի բացմանը, հաղորդում է AZERTAC-ը:
«Մենք արդեն սկսել և շարունակում ենք երկխոսությունը էներգետիկայի ոլորտում։ ԵՄ-ի հետ մենք նախագահում ենք Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհուրդը, որը տեղի է ունենում ամեն փետրվարին Բաքվում և գործիք է հանդիսանում մեր բոլոր ջանքերը համակարգելու համար»,- հավելել է պետության ղեկավարը։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ նույնիսկ հիմա, երբ գործում է Հարավային գազային միջանցքը, մենք կանգնած ենք նոր մարտահրավերների և խնդիրների առաջ։ «Ուստի ԵՄ-ի և Ադրբեջանի համագործակցությունը իր պատմության ընթացքում ունի բազմաթիվ դրական պահեր և ապագայում բազմաթիվ պոտենցիալ ձեռքբերումներ»,- ընդգծել է նա։

В июле прошлого года Европейский Союз (ЕС) и Азербайджан подписали в Баку Меморандум о взаимопонимании о стратегическом партнерстве в энергетической сфере, который сегодня успешно реализуется.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на церемонии официального открытия 28-й Международной выставки «Нефть и газ Каспия» и 11-й Каспийской международной выставки «Энергетика и зеленая энергия» - Caspian Power в Бакинском Экспо-центре.
«Мы уже приступили и продолжаем диалог в сфере энергетики. Вместе с ЕС мы председательствуем в Консультативном совете Южного газового коридора, который проходит каждый февраль в Баку и является инструментом для координации всех наших усилий», - добавил глава государства.
Президент Ильхам Алиев отметил, что даже сейчас, когда Южный газовый коридор функционирует, перед нами стоят новые вызовы, новые задачи. «Поэтому сотрудничество ЕС и Азербайджана имеет много положительных моментов на протяжении своей истории, и много потенциальных достижений в будущем», - подчеркнул он.