«Վրեժ-2» և Եռակողմ հայտարարության համահարթում
2023 թվականի մայիսի 30-ը։ Բրատիսլավա։ «GLOBSEC 2023» ֆորում։ Պանելային քննարկում՝ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի և Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի մասնակցությամբ։ «Ղարաբաղում Հայաստանի ԶՈւ ստորաբաժանումների առկայության մասին պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը։ Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի ոչ մի զորքեր չկան։ Այնտեղ կա միայն Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակ»,- հրապարակավ հայտարարել է Գրիգորյանը։
2023 թվականի հունիսի 27-ը։ Ադրբեջանի Աղդամի շրջանի Գալայչիլար գյուղ։ Հայկական հրոսակախմբերը հրաձգային զենքից գնդակոծման են ենթարկել ադրբեջանական բանակի դիրքերը, արդյունքում վիրավորվել է զինծառայող Ալի Բաքիրովը։ Ադրբեջանական բանակի «Վրեժ-2» պատասխան գործողության ընթացքում ոչնչացվել է 5 հայ ահաբեկիչ։ Շուտով պաշտոնական Երևանը ստիպված է եղել խոստովանել, որ հինգ սպանվածներից երկուսը, պարզվում է, Հայաստանի զինված ուժերի զինծառայողներ են, և իր խողովակներով դիմել է Բաքվին՝ նրանց մարմինները հանձնելու խնդրանքով։ Իհարկե, առաջնորդվելով հումանիզմի սկզբունքներով, ադրբեջանական կողմը հանձնել է ՀՀ ԶՈւ-ի երկու լիկվիդացված զինծառայողների դիակները, որոնք, ըստ հայկական լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների՝ ծնողների ցանկության համապատասխան կհուղարկավորվեն Եռաբլուրում։ Սակայն այստեղ ուրվագծվում է մի հետաքրքիր պատկեր։
Եթե Երևանում բոլոր մակարդակներով փորձում էին համաշխարհային հանրությանը հավաստիացնել իրենց խաղաղասիրության և Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում ՀՀ ԶՈւ-ի զինծառայողների բացակայության մեջ, ապա ադրբեջանական բանակի կողմից լիկվիդացվածների մեջ որտեղի՞ց հայտնվեցին Հայաստանի Պնախարարության զինվորները։ Միանգամայն ակնհայտ է, որ այս հանգամանքը հերթական անգամ հաստատում է Ադրբեջանի տարածքում ՀՀ ԶՈՒ-ի ֆիզիկական ներկայությունը, այսինքն աչքի առաջ է այլ ճանապարհներով օկուպացիայի շարունակությունը։ Իսկ ուր մնացին Փաշինյանի, Գրիգորյանի և Հայաստանի իշխանությունների այլ ներկայացուցիչների նախկին հայտարարությունները։ Աչքերին փոշի և լկտի կեղծիք...
Միանգամայն ակնհայտ է, որ Հայաստանը պարտավոր է վերջ դնել իր երեսապաշտ քաղաքականությանը, երբ մի կողմից, բանակցությունների սեղանի շուրջ նրա ներկայացուցիչները հայտարարում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին, այո և վարչապետ Փաշինյանը հաստատում է, որ Ղարաբաղը հանդիսանում է Ադրբեջանի տարածք, իսկ մյուս կողմից շարունակում է իր զորքերը պահել Ադրբեջանի տարածքում։ Caliber.Az-ի ունեցած տվյալների համաձայն՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանի տարածքում ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի (ՌԽՔ) ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում գտնվում է մինչև 10 հազար զինված անձ, որոնց մի մասը՝ Հայաստանի Պնախարարության զինծառայողներ են, իսկ այդ խմբավորման կառավարումը իրականացվում է մեկ կենտրոնից՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբից։ Հասկանալի է, որ անջատողական վարչակարգի մնացորդների ուժերից վեր է պահպանել այնպիսի մի հրոսախումբը, որին պետք է ոչ միայն սնել, այլ նաև ապահովել գոնե ինչ որ մարտական պատրաստվածություն։ Համապատասխանաբար, այդ պարտականությունները լիովին և ամբողջությամբ դրված էին Հայաստանի պետական բյուջեի վրա։ Այդպես է շարունակվել մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերը, երբ ճանապարհի Լաչին-Խանքենդի հատվածում սկսված ադրբեջանական հասարակության ակցիաները դրեցին՝ Հայաստանից Ղարաբաղ զինամթերքի և զենքի ապօրինի տեղափոխման և ավազակախմբերի անձնակազմի համալրման առաջին արգելքը։ Բայց այն ժամանակ հայերի մոտ դեռ մնում էր՝ շրջանցիկ ճանապարհների և արահետների տեսքով սողանցքը, որը նույնպես շուտով անցավ Ադրբեջանի ԶՈւ-ի վերահսկողության տակ։ Եվ, վերջապես, տեղի ունեցողին վճռական ԴԱԴԱՐ դրեց ապրիլին «Լաչին» սահմանային անցակետը։ Վերջ, մկան թակարդը շրխկոցով փակվեց։
Դրանով հանդերձ Ղարաբաղում Հայաստանի բոլոր անօրինական գործողությունները տեղի են ունենում ռուս խաղաղապահների աչքի առաջ։ Այստեղ արդեն որերորդ անգամ հիշեցվում է Եռակողմ հայտարարության կենտրոնական կետերից մեկը՝ ՌԽՔ-ի ծավալման զուգահեռ հայկական բոլոր զինված կազմավորումների դուրսբերումը։ Սակայն դա մինչև այժմ տեղի չի ունեցել, ինչը հանդիսանում է Եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի կողմից։ Առանց որևէ կասկածի, Մոսկվան և Երևանը պատասխանատու են այն բանի համար, որ Եռակողմ հայտարարությունը իջեցվել է մինչև ոչ լեգիտիմ մակարդակի, և հենց նրանք են մեղավոր այս փաստաթղթի հիման վրա կառուցված տարածաշրջանային ճարտարապետության լիովին ոչնչացման համար։ Բայց չէ որ դրա տակ դրված են Պուտինի ու Փաշինյանի ստորագրությունները, սակայն նրանք իրենց գործնական գործողություններով ու անցկացվող քաղաքականությամբ քայքայեցին այս փաստաթուղթը։ Այդ իսկ պատճառով, ցանկացած հավակնությունը, որը ադրբեջանական կողմին առաջադրվում է Եռակողմ հայտարարության համատեքստում, հանդիսանում է բացարձակապես չհիմնավորված։ Այժմ ծագել են նոր իրողություններ, որոնք բոլորը պետք է ընդունեն։ Եվ այսօրվա դրությամբ Եռակողմ հայտարարության շրջանակներում Ադրբեջանին ներկայացվող պահանջների մասին խոսելն անհիմն է, քանի որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը իրենք են արել ամեն ինչ, որպեսզի այն ոչնչացնել։ Օրինակ, Եռակողմ հայտարարության պահանջներից մեկը եղել է Զանգեզուրի միջանցքի բացումը, սակայն դա չի իրականացվել Հայաստանի կողմից։ Համաձայնվեք, այս ֆոնին անհեթեթ է մեղադրել Ադրբեջանին, երբ երկրորդ ստորագրող պետությունը Ռուսաստանի լուռ համաձայնությամբ աղբարկղ է նետում իր պարտավորություններով փաստաթուղթը։
Առանց որևէ կասկածի, Ղարաբաղում հայկական անօրինական զինված կազմավորումները պետք է կազմալուծվեն, Հայաստանի ԶՈւ ստորաբաժանումները՝ դուրս բերվեն, իսկ տեղի հայ բնակչությունը պետք է ինտեգրվի ադրբեջանական պետությանն ու հասարակությանը։ Բայց…
Ցավոք, վերջերս ադրբեջանական կողմին հասած տեղեկությունների համաձայն, Հայաստանի անօրինական զինված կազմավորումները մի շարք սադրանքներ են պլանավորում Ադրբեջանի ԶՈւ-ի դեմ, ընդ որում դրանց նախապատրաստումը տեղի է ունենում ՌԽՔ-ի լուռ համաձայնությամբ և հավանությամբ։ Նոր սադրանքի դեպքում «Վրեժ-3» գործողությունը կդառնա անխուսափելի։ Ժամանակն է, որ բոլորը հասկանան, որ Ադրբեջանը ոչ մի դեպքում չի ընդունի իր տարածքում անօրինական զինված խմբավորումների առկայությունը։
Կա ևս մեկ կարևոր պահ։ Արդեն տեղի է ունենում հարկադիր տեղահանված ադրբեջանցիների՝ դեօկուպացված տարածքներ վերադարձի գործընթացը, և այդ գործընթացը միայն կարագանա։ Նման պայմաններում Ադրբեջանը պարտավոր է ապահովել վերադարձող քաղաքացիական անձանց անվտանգությունը, ինչը անհամատեղելի է Ղարաբաղի տարածաշրջանում անօրինական զինված ուժերի առկայության հետ։ Այս համատեքստում անհրաժեշտ է հիշել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքերը, որոնք նա ասել է հունիսի 23-ին՝ պաշտպանության նախարարության զորամասերից մեկը կատարած այցի ժամանակ։
«Մենք նախկին վերաբնակներին վերադարձնում ենք իրենց նախնիների հողեր։ Մենք տիրապետում ենք շահեկան դիրքերի՝ Հայաստանի հետ սահմանի երկայնքով։ Մենք ամրապնդվում ենք այդ դիրքերում։ Ռազմավարական բարձունքներում գտնվելը մեզ համար ապահովում է ռազմավարական առավելություն։ Նորից եմ ասում, վերջին երկուսուկես տարիների ընթացքում մենք զգալիորեն հզորացրել ենք մեր բանակը։ Եթե Հայաստանը և նրա հետևում կանգնած արտասահմանյան ազգակիցները չեն հասկանում այս բոլոր գործոնները, ապա թող իրենք իրենց մեղադրեն։ Մեր դեմ ուղղված ցանկացած սադրանք անպատասխան չի մնում, յուրաքանչյուր սադրանքին հետևում է արժանի պատասխան՝ լինի դա ռազմական, թե քաղաքական»,- ասել է Ալիևը։

«Месть-2» и нивелирование Трехстороннего заявления
30 мая 2023 года. Братислава. Форум «GLOBSEC 2023». Панельная дискуссия с участием помощники президента Азербайджана Хикмета Гаджиева и секретаря Совбеза Армении Армена Григоряна. «Утверждения о присутствии в Карабахе подразделений ВС Армении не соответствуют действительности. В Нагорном Карабахе никаких войск Армении нет. Там есть только Армия обороны Нагорного Карабаха», - публично заявил Григорян.
27 июня 2023 года. Село Галайчилар Агдамского района Азербайджана. Армянские бандформирования подвергли обстрелу из стрелкового оружия позиции азербайджанской армии, в результате был ранен военнослужащий Али Бакиров. В ходе ответной операции азербайджанской армии «Месть-2» были уничтожены 5 армянских террористов. Вскоре официальный Ереван вынужден был признать, что двое из пяти убитых оказались военнослужащими ВС Армении, и по своим каналам обратился к Баку с просьбой выдачи их тел. Конечно, руководствуясь принципами гуманизма, азербайджанская сторона передала трупы двух ликвидированных военнослужащих ВС РА, которые, согласно сообщениям армянских СМИ, будут похоронены на «Ераблуре» в Ереване в соответствии с пожеланиями родителей. Но тут вырисовывается интересная картина.
Если в Ереване на всех уровнях пытались заверить мировое сообщество в своем миролюбии и отсутствии военнослужащих ВС РА в Карабахском регионе Азербайджана, то откуда же среди ликвидированных азербайджанской армией оказались солдаты Минобороны Армении? Совершенно очевидно, что это обстоятельство в очередной раз подтверждает физическое присутствие ВС РА на территории Азербайджана, то есть налицо продолжение оккупации иными путями. А как же предыдущие заявления Пашиняна, Григоряна и прочих представителей армянских властей? Пыль в глаза и наглая ложь…
Совершенно очевидно, что Армения обязана положить конец своей лицемерной политике, когда за столом переговоров ее представители заявляют о признании территориальной целостности Азербайджана, да и премьер-министр Пашинян подтверждает, что Карабах является территорией Азербайджана, а с другой стороны, продолжает держать свои войска на азербайджанской территории. Согласно имеющимся у Caliber.Az данным, на территории Карабахского региона Азербайджана, в зоне временной ответственности РМК, находятся до 10 тысяч вооруженных лиц, часть из них – военнослужащие Минобороны Армении, а управление данной группировкой осуществляется из единого центра – Генштаба ВС РА. Понятно, что остаткам сепаратистского режима не под силу содержать подобную ораву, которую нужно не только кормить, но и обеспечивать хоть какую-то боеготовность. Соответственно, эти обязанности лежали целиком и полностью на госбюджете Армении. Так продолжалось до декабря 2022 года, когда начавшаяся акция азербайджанской общественности на участке дороги Лачин-Ханкенди поставила первый заслон незаконному провозу боеприпасов и оружия из Армении в Карабах и пополнению личного состава бандформирований. Но тогда у армян еще оставалась лазейка в виде объездных дорог и троп, которые также вскоре были взяты под контроль ВС Азербайджана. И, наконец, решительный СТОП происходящему поставил в апреле погранично-пропускной пункт «Лачин». Все, мышеловка захлопнулась.
При этом вся незаконная деятельность Армении в Карабахе происходит на глазах у российских миротворцев. Тут в который уже раз вспоминается один из центральных пунктов Трехстороннего заявления - о выводе всех армянских вооруженных формирований параллельно с развертыванием РМК. Однако этого до сих пор не произошло, что является грубым нарушением Трехстороннего заявления со стороны Армении и России. Вне всякого сомнения, Москва и Ереван являются ответственными за то, что Трехстороннее заявление было низведено до нелегитимного уровня, и именно они виноваты в полном разрушении региональной архитектуры, выстраиваемой на основании данного документа. А ведь под ним стоят подписи Путина и Пашиняна, однако они своими практическими действиями и проводимой политикой развалили данный документ. По этой причине любые претензии, которые выдвигаются к азербайджанской стороне в контексте Трехстороннего заявления, являются абсолютно безосновательными. Сейчас возникли новые реалии, которые все должны принять. И на сегодняшний день говорить о каких-либо требованиях к Азербайджану в рамках Трехстороннего заявления безосновательно, поскольку Россия и Армения сами сделали все, чтобы его развалить. Например, одним из требований Трехстороннего заявления было открытие Зангезурского коридора, однако оно не было выполнено Арменией. Согласитесь, нелепо обвинять на этом фоне Азербайджан, когда второе государство-подписант при молчаливом согласии России выбрасывает в урну документ со своими обязательствами.
Вне всякого сомнения, армянские незаконные вооруженные формирования в Карабахе должны быть расформированы, подразделения ВС Армении – выведены, а местное армянское население должно быть интегрировано в азербайджанское государство и общество. Но…
К сожалению, согласно поступающим в последнее время азербайджанской стороне данным, незаконные вооруженные формирования Армении планируют ряд провокаций против ВС Азербайджана, причем происходит подготовка к ним с молчаливого согласия и одобрения РМК. В случае новой провокации операция «Месть-3» станет неизбежной. Всем пора уяснить, что Азербайджан ни при каких условиях не примет наличие незаконных вооруженных формирований на своей территории.
Есть еще один важный момент. Уже проходит процесс возвращения азербайджанцев - вынужденных переселенцев на деоккупированные территории, и процесс этот будет лишь ускоряться. В таких условиях Азербайджан обязан обеспечить безопасность возвращающихся гражданских лиц, что несовместимо с наличием незаконных вооруженных сил в Карабахском регионе. В данном контексте необходимо напомнить слова президента Азербайджана Ильхама Алиева, сказанные им 23 июня в ходе посещения одной из воинских частей коммандо Министерства обороны.
«Мы возвращаем бывших переселенцев на земли их предков. Мы обладаем выгодными позициями вдоль границы с Арменией. Мы закрепляемся на этих позициях. Нахождение на стратегических высотах обеспечивает нам стратегическое преимущество. Еще раз говорю, за последние два с половиной года мы значительно усилили нашу армию. Если Армения и стоящие за ней иностранные родственники не понимают всех этих факторов, то пусть пеняют на себя. Любая провокация против нас не остается без ответа, на каждую провокацию следует достойный ответ, будь то военный или политический», - сказал Алиев.