Վարդանյանի անիմաստ խոսքերը
Չեմ զարմանա, եթե մի օր հայտնվի հաղորդագրություն այն մասին, որ Քիմ Քարդաշյանը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին մեղադրում է ռեփեր Քանյե Ուեսթի հետ իր բաժանվելու համար։ Ասեմ ավելին, չեմ զարմանա նույնիսկ նրա համար, որ հայկական արմատներով ամերիկյան ռեալիթի շոուի այդ աստղը հայտարարի, որ Քանյեի հետ խզումը տեղի է ունեցել 44-օրյա պատերազմում հայկական բանակի ջախջախիչ պարտության պատճառով։
Հարցրեք՝ ի՞նչ կապ ունի Քիմի և Քանյեի լուծարված ամուսնությունը ադրբեջանա-հայկական պատերազմի, օկուպացիոն երկրի բանակի պարտության և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Առաջին հայացքից՝ ոչ մի։ Բայց ես այս օրինակը բերեցի ցույց տալու համար, թե որքան անհեթեթ տեսք ունեն նրանք, ովքեր փորձում են ադրբեջանա-հայկական պատերազմի և դրա հետևանքների թեմայով արդիականանալու ձգտումներում օձին խաչասերել ոզնու հետ։
Ուրիշի խաղում խաղազինվորի կասկածելի համբավին արժանացած նման ծաղրանկարային կերպարներից մեկը, ով իր բերանը բացում է բացառապես Մոսկվայից խնամարկուների հրահանգով, հանդիսանում է ազգությամբ հայ ռուսաստանցի միլիարդատերը, ով անցյալ տարվա աշնանը հրաժարվել էր Ռուսաստանի քաղաքացիությունից, որպեսզի հաստատվի Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում։ Այնտեղ նա մղվում էր դեպի իշխանության և արդյունքում ստանալով «պետնախարարի» կարգավիճակ՝ հայտնվեց ղարաբաղյան անջատողականների շարքերում։
Այդ կարգավիճակը իր իրական հարթության մեջ հավասար էր նրան, որով օժտվում են հոգե-նյարդաբանական դիսպանսերի բուժառուները։ Այնտեղ կան և՛ Նապոլեոններ, և՛ Մակեդոնացի Ալեքսանդրներ, իսկ նման բնույթի հայկական հաստատություններում հավանաբար կարող են հայտնվել նաև Տիգրան Մեծեր, որոնց հետևից գիշերանոթների մեջ դուրս կբերեն այն «ծովերը», որոնց միջև, իբր, երբևիցե ծավալվել է «Մեծ Հայքը»։ Վարդանյանը վերը թվարկված անձանցից որևէ մեկին իրեն չի հայտարարել, բայց նրա դիրքը ուներ, այո և մինչև օրս ունի շատ ծիծաղելի տեսք։
Նրա և հոգեբուժարանի բնակիչների միջև միակ տարբերությունը նրանում է, որ այժմ նա ընդհանրապես ոչ մի կարգավիճակ չունի՝ միայն Խանքենդիից Հայաստան փախչելու պատմությունը՝ ռուս խաղաղապահների մեքենայով, ընդ որում կեղտոտ սպիտակեղենի կույտերի տակ։ Եվ այս ողբերգազավեշտական կերպարը նորից անհեթեթություններ է դուրս տալիս, ամբողջ ուժով փչելով այտերը և հուսահատ փորձելով խաղալ արդեն պարտված խաղը։ Ընդ որում, Ռուբեն Կառլենովիչը որոշել է իր մասին հիշեցնել արդեն ֆեսբուքում։
«Այսօրվա «արցախի» խնդիրների համար պատասխանատվությունը դրված է ոչ քաղաքական կառավարման, ոչ միջազգային դիվանագիտության մեջ ոչ մի փորձ չունեցող մի մարդու՝ սխալ բանակցողի վրա։ Բանակցային գործընթացը կեղծ ճանապարհով գնաց մի մարդու պատճառով, ով այսօր, առանց օրինական հիմքերի, միանձնյա որոշել է «արցախը», ըստ էության, հանձնել»,– բարբառել է Վարդանյանը։
Այդ նա այսպես ակնարկում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասին։ Իսկ այն մասին, որ «ճիշտ բանակցողների» օրոք, իսկ նրանք, պետք է ենթադրել՝ Վարդանյանը նկատի ունի Հայաստանի Հանրապետության նախկին ղեկավարներին, աշխարհի ոչ մի երկիր չի ճանաչել Ադրբեջանի օկուպացված տարածքները որպես հայկական, նա կարծես թե մոռացել է։ Ընդհակառակը, եղել են Անվտանգության խորհրդի և ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի համապատասխան բանաձևեր, որոնցում ճանաչվել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և պարունակել են՝ մեր հողերից հայկական օկուպացիոն զորքերը դուրս բերելու մասին կոչեր։
Չգիտես ինչու «ճիշտ բանակցողները» չկարողացան կասեցնել այդ բանաձեւերի ընդունումը։ Բացի այդ, նրանց օրոք ոչ ոք և ոչ մի տեղ չճանաչեց առասպելական «արցախը»։ Գումարած, «սխալ» Փաշինյանը հեռացրեց «ճիշտ» Սերժ Սարգսյանին, իսկ նրա հետ նաև ամբողջ ղարաբաղյան կլանը։ Իսկ երբ այս ամենը տեղի ունեցավ, Վարդանյանը իր համար նստած էր Մոսկվայում, և չէր երևում քաղաքական տախտակի վրա՝ «բոլորովին» բառից։
Նրան, որպես խաղազինվոր օգտագործելու որոշումը ավելի ուշ է ընդունվել։ Մինչ այդ ժամանակ Հայաստանն արդեն պարտվել էր 44-օրյա պատերազմում, և Փաշինյանը ստիպված էր 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի գիշերը ստորագրել Եռակողմ հայտարարությունը։ Այլ կերպ նա չէր կարող վարվել, քանի որ ադրբեջանական բանակը այդ ժամանակ արդեն ազատագրել էր Շուշան ու մեր մյուս հողերը՝ ունենալով Հայաստանի ԶՈւ-ի մնացորդները ջախջախելու լիակատար հնարավորություն։ Վարդանյանը այս ամենի մասին գիտի, բայց գիտակցաբար նախընտրում է պարզունակ մանիպուլյացիաները։
Այսինքն՝ նա փորձում է ստեղծել այնպիսի տեսիլք, կարծես թե 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակը հեշտ է եղել, քանի որ օկուպացված հողերը նրան հանձնվել են գրեթե առանց մարտերի։ Իսկ իրականում էլ Փաշինյանը կառչել էր ցանկացած ծղոտից՝ ձգտելով խուսափել հայկական բանակի պարտությունից. զանգահարել է աշխարհի տարբեր երկրների նախագահներին և նույնիսկ մի շարք հրեշավոր հանցագործություններ է կատարել, ներառյալ ադրբեջանական խաղաղ քաղաքներ՝ Գյանջայի, Բարդայի, Մինգեչևիրի ռմբակոծում, ինչի հետևանքով զոհվեցին կանայք և երեխաներ։
Բայց դա չօգնեց ո՛չ նրան, ո՛չ Հայաստանին։ Ադրբեջանը Նիկոլ Վովաևիչին ստիպեց ընդունել պարտությունը։ Իսկ ավելի ուշ, օգտագործելով քաղաքական, դիվանագիտական, ռազմական համոզման մեթոդները՝ Ադրբեջանը նրան ստիպեց ճանաչել նաև մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը՝ ներառյալ Ղարաբաղի տնտեսական տարածաշրջանը։ Եվ նույնիսկ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հովանավորությունը Փաշինյանին և Հայաստանին ոչ մի կերպ չօգնեցին խուսափելո անխուսափելիից։
Վերջիվերջո, նույնիսկ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, չնայած այն բանին, որ Երևանում՝ 44-օրյա պատերազմին Մոսկվայի անմիջական միջամտության հույս ունեին, ստիպված եղավ արձանագրել, որ ռազմական գործողությունները ծավալվում են ողջ աշխարհի կողմից ճանաչված Ադրբեջանի տարածքներում, և դրա համար էլ ոչ ոք չի կարող ինչ-որ մի տեղ միջամտել: Դե հասկանալի է, Վարդանյանը երբեք դժգոհություն չի արտահայտի ռուսական պետության ղեկավարին, նրան «վատ բանակցող» չի անվանի։
Նրա համար շատ ավելի հեշտ է բարբաջել Փաշինյանի մասին։ Այստեղ ես կնշեմ, որ հայկական ծագումով ռուսաստանցի քարոզիչներ Մարգո Սիմոնյանն ու նրա ամուսինը՝ Տիգրան Քեոսայանը նույնպես ամեն ինչում մեղադրում են հենց Փաշինյանին։ Միայն թե նրանք կոնկրետ անվանում են այդ անունը, ընդ որում ամենաանաչառ մականուններով։
Արդյունքում Սիմոնյանին և Քեոսայանին արգելեցին Հայաստան մուտքը։ Արդար կլիներ, որպեսզի և Վարդանյանը արդյունքում Փաշինյանից ստանար նույն պատասխանը։ Առավել ևս, որ նախադեպը արդեն կա: Ուկրաինայում՝ Խանքենդիում մոսկովյան ուղեգրվածին ներառել են «Խաղաղարար» պատժամիջոցային բազայի մեջ։ «Խաղաղարար կենտրոնը» իրավապահ մարմիններին խնդրում է կայքում այդ հրապարակումը դիտարկել՝ որպես հայտարարություն այս քաղաքացու կողմից Ուկրաինայի ազգային անվտանգության, խաղաղության, մարդկային անվտանգության և միջազգային իրավակարգի, ինչպես նաև այլ իրավախախտումների դեմ կանխամտածված գործողություններ կատարելու մասին հայտարարություն»,- ասվում է Կենտրոնի կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։
Այստեղ հարկ է հիշեցնել, որ Ուկրաինայի կառավարությունը Վարդանյանի նկատմամբ պատժամիջոցներ է կիրառել դեռևս 2022 թվականի հոկտեմբերին։ Բայց հերթական հիշեցումը այն մասին, որ նա հանդիսանում է անհուսալի անձնավորություն՝ չի խանգարի։ Առավել ևս, որ 2014 թվականին Դոնբասում դիվերսիոն գործողությունները ղեկավարած ՀԳՎ-ի նախկին գնդապետ Իգոր Ստրելկովը (Գիրկին) Վարդանյանի անցիալի մասին շատ հետաքրքիր խոստովանություն է արել։
Ստրելկովը հայտնել է, որ Վարդանյանը հանդիսանում է այսպես կոչված «Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության» նախկին «ղեկավարի», իսկ այժմ Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր, Դոնբասում անջատողականության և 2014 թվականին Ղրիմի անեքսիայի համար պատասխանատու Ալեքսանդր Բորոդայի հովանավորներից մեկը։ Նման խոստովանություններից հետո արժե սպասել՝ Վարդանյանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի կողմից պատժամիջոցների կիրառմանը։ Դրանից հետո էլ ավելի ծիծաղելի կլինի լսել նրա դատողությունները բանակցողների մասին։ Սակայն, նա հիմա էլ ավելի անհեթեթ տեսք ունի, գրեթե Քիմ Քարդաշյանի նման, եթե նա սկսեր Ուեսթի հետ իր հարաբերությունների խզման մեջ մեղադրել... Նիկոլ Վովաևիչին:

Нелепые речи Варданяна До такого не додумалась даже Ким Кардашьян
Не удивлюсь, если однажды появится сообщение о том, что Ким Кардашьян обвиняет премьер-министра Армении Никола Пашиняна в своем разрыве с рэпером Канье Уэстом. Скажу больше, не удивлюсь даже тому, что эта американская звезда реалити-шоу с армянскими корнями заявит, что разрыв с Канье случился по причине разгромного поражения армянской армии в 44-дневной войне.
Спросите, какое отношение имеет расторгнутый брак Ким и Канье к азербайджано-армянской войне, к разгрому армии страны-оккупанта и к премьер-министру РА Николу Пашиняну? На первый взгляд, никакого. Но этот пример я привел для иллюстрации того, как нелепо выглядят пытающиеся скрестить ужа и ежа в стремлении актуализироваться на теме азербайджано-армянской войны и ее последствиях.
Одним из таких карикатурных персонажей, давно уже снискавших сомнительную славу пешки в чужой игре, которая открывает рот исключительно по указанию кураторов из Москвы, является российский миллиардер армянского происхождения, пренебрегший осенью прошлого года гражданством России, чтобы обосноваться в Карабахе в зоне временной ответственности российских миротворцев. Там он рвался к власти и, получив в итоге статус «госминистра», оказался в рядах карабахских сепаратистов.
Статус этот в своем реальном измерении был равен тем, коими наделяют себя пациенты психоневрологического диспансера. Там и Наполеоны, и Александры Македонские есть, а в армянских заведениях такого рода наверняка и Тигран Великий может обнаружиться, за которым в ночных горшках будут выносить те «моря», между которыми якобы когда-то простиралась «Великая Армения». Варданян никем из перечисленных выше персон себя не объявлял, но его положение выглядело, да и по сей день выглядит откровенно нелепо.
Разница между ним и обитателями психушки лишь в том, что ныне он и вовсе не обладает никаким статусом - только историей побега из Ханкенди в Армению в машине российских миротворцев, причем под грудами грязного белья. И этот вот трагикомичный персонаж снова несет ахинею, изо всех сил раздувая щеки и отчаянно пытаясь играть в проигранную уже партию. Причем напомнить о себе Рубен Карленович решил уже в Facebook.
«Ответственность за сегодняшние проблемы «арцаха»  лежит только на одном человеке — неправильном переговорщике, не имеющем никакого опыта ни в политическом управлении, ни в международной дипломатии. Переговорный процесс пошел по ложному пути из-за человека, который сегодня без легитимных оснований единолично решил, по сути, сдать «арцах»», - изрек Варданян.
Это он так на премьер-министра РА Никола Пашиняна намекает. О том, что при «правильных переговорщиках», а ими, надо полагать, Варданян считает прежних руководителей РА, ни одна страна мира не признавала оккупированные территории Азербайджана армянскими, он как-то забыл. Наоборот, были соответствующие резолюции Совбеза и Генассамблеи ООН, в которых признавалась территориальная целостность Азербайджана и содержались призывы о выводе армянских оккупационных войск с наших земель.
Почему-то «правильные переговорщики» не смогли пресечь принятие этих резолюций. Кроме того, при них никто и нигде мифический «арцах» не признал. Плюс «неправильный» Пашинян устранил «правильного» Сержа Саргсяна, а с ним и весь карабахский клан. И когда все это происходило, сидел себе Варданян в Москве и не наблюдалось его на политической доске - от слова «совсем».
Использовать его как пешку решено было позже. К тому времени Армения уже проиграла 44-дневную войну, и Пашинян вынужден был в ночь на 10 ноября 2020 года подписать Трехстороннее заявление. Иначе он поступить не мог, потому что азербайджанская армия уже освободила к тому времени Шушу и иные наши земли, имея полную возможность разгромить остатки армянских ВС. Варданян обо всем этом знает, но осознанно предпочитает примитивные манипуляции.
То есть он пытается создать видимость, будто победа Азербайджану в 44-дневной войне далась легче легкого, потому как оккупированные земли ему сдали чуть ли не без боя. В реальности же Пашинян хватался за любую соломинку, стараясь избежать поражения армянской армии: названивал президентам разных стран мира и даже совершил ряд чудовищных преступлений, включая бомбежку мирных азербайджанских городов – Гянджи, Барды, Мингячевира, в результате которых гибли женщины и дети.
Но это не помогло ни ему, ни Армении. Азербайджан принудил Никола Воваевича признать поражение. А позже, используя политические, дипломатические, военные методы убеждения Азербайджан принудил его и к признанию территориальной целостности нашей страны, включая Карабахский экономический район. И даже заступничество президента Франции Эммануэля Макрона никак не помогло Пашиняну и Армении избежать неизбежного.
В конце концов даже президент России Владимир Путин, несмотря на то, что в Ереване так надеялись на прямое вмешательство Москвы в 44-дневную войну, вынужден был констатировать, что военные действия разворачиваются на всем миром признанных территориях Азербайджана, и потому никто не может куда-то вмешиваться. Но ясное дело, Варданян никогда не выразит недовольство главе российского государства, не назовет его «плохим переговорщиком».
Ему куда как проще нести ахинею про Пашиняна. Тут я замечу, что российские пропагандисты армянского происхождения Марго Симоньян и ее муж Тигран Кеосаян также винят во всем именно Пашиняна. Разве что они конкретно называют это имя, причем с самыми нелицеприятными эпитетами.
В итоге Симоньян и Кеосаяну запретили въезд в Армению. Было бы справедливо, чтобы и Варданян в итоге получил такой же ответ от Пашиняна. Тем более что прецедент уже есть: в Украине внесли  московского засланца в Ханкенди в санкционную базу «Миротворец». «Центр «Миротворец» просит правоохранительные органы рассматривать эту публикацию на сайте как заявление о совершении этим гражданином осознанных деяний против национальной безопасности Украины, мира, безопасности человечества и международного правопорядка, а также других правонарушений», – говорится в сообщении на сайте Центра.
Здесь следует напомнить, что правительство Украины ввело санкции в отношении Варданяна еще в октябре 2022 года. Но очередное напоминание о том, что он является нерукопожатным персонажем, не помешает. Тем более что бывший полковник ГРУ Игорь Стрелков (Гиркин), руководивший в 2014 году диверсионными операциями на Донбассе, сделал очень интересное признание о прошлом Варданяна.
Стрелков сообщил, что Варданян является одним из спонсоров бывшего «главы» так называемой «Донецкой народной республики», а ныне депутата Госдумы России Александра Бородая – одного из украинских коллаборационистов, ответственных за разжигание сепаратизма на Донбассе и аннексию Крыма в 2014 году. После таких признаний стоит ждать наложения на Варданяна санкций со стороны США и ЕС. После этого еще более смешно будет слушать его рассуждения о переговорщиках. Впрочем, он и сейчас выглядит нелепее не придумать, почти как Ким Кардашьян, если бы она начала винить в разрыве своих отношений с Уэстом... Никола Воваевича.