Վերաբնակեցումից մինչև վերապատրաստում. լաչինցիները նոր մասնագիտություններ են ստանում ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
«Մեծ վերադարձ» ծրագրի շրջանակներում իրականացվող միջոցառումների շրջանակում աշխատանքներ են սկսվել հայրենի հողերում՝ Լաչին քաղաքում բնակեցված բնակիչների զբաղվածության հարցերի լուծման ուղղությամբ։ Աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության նախարարությանն առընթեր Զբաղվածության պետական գործակալությունը առաջին փուլում հանդիպումներ է անցկացնում բնակիչների հետ՝ գնահատելու նրանց զբաղվածության հնարավորությունները։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Աշխատանքի նախարարության մամուլի ծառայությունից, արդեն իսկ հանդիպումներ են անցկացվել 38 ընտանիքների հետ, որոշվել են զբաղվածության ծրագրերը, որոնցում նրանք կներգրավվեն։
Հաջորդ փուլում լաչինցիները կներգրավվեն ինքնազբաղվածության ծրագրերում, իսկ որոշ բնակիչների համար կկազմակերպվեն մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացներ՝ նոր մասնագիտություններ ձեռք բերելու համար:

От переселения к переобучению: жители Лачина получают новые профессии ФОТО
В рамках мер, реализуемых в рамках программы «Великое возвращение», начата работа по охвату активными программами трудоустройства жителей, переселенных в родные края – в город Лачин. На первом этапе Государственное агентство занятости при Министерстве труда и социальной защиты населения проводит встречи с этими жителями для оценки возможностей их трудоустройства.
Как сообщили Caliber.Az в пресс-службе Минтруда, уже проведены встречи с 38 семьями и определены программы трудоустройства, в которые они будут вовлечены.
На этой основе на следующем этапе будет организовано трудоустройство лачинцев на подходящие вакансии, они будут задействованы в программах самозанятости, а также будут организованы курсы профессионального обучения части жителей для получения ими новых профессий.
Также планируется реализация различных программ поддержки совместно с работающими в Лачине работодателями.