Իր նպատակին չծառայող օդանավակայան
«Երևան-Կապան (Գաֆան-Խմբ.) ուղղությամբ կանոնավոր չվերթներ կիրականացվեն հաջորդ շաբաթվանից»,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ «Այսօր մենք արձանագրեցինք, որ պատրաստ ենք կանոնավոր չվերթներ իրականացնել։ Օգոստոսի 19-ին՝ Կապանի օրվա առթիվ, կլինի ներկայացուցչական չվերթ, որից հետո արդեն հաջորդ շաբաթ կսկսվեն կանոնավոր չվերթները»,- գրել է վարչապետը։
«Քարերի երկրում» վաղուց են խոսակցություններ պտտվում, որ Երևանից կանոնավոր չվերթներ են իրականացվելու դեպի Ադրբեջանին սահմանակից Գաֆան քաղաք։ Մասնավորապես, դեռ այս տարվա ապրիլին չեխական արտադրության մարդատար ինքնաթիռը, որը նախատեսված է 19 ուղևորի համար, փորձնական թռիչք կատարեց Երևանից Գաֆանի օդանավակայան։ Սակայն այն ժամանակ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն ասաց, որ «փորձնական թռիչքի ժամանակ որոշակի խնդիրներ են առաջացել»։ Եվ ահա այս շաբաթ, Զանգեզուր կատարած ուղևորությունից հետո Փաշինյանը կրկին արդիականացրեց Երևանից Գաֆան կանոնավոր չվերթներ սկսելու հարցը։ Սակայն ցանկանալ չի նշանակում անել։ Հայաստանի կառավարության այս գաղափարն իսկապես «որոշակի խնդիրներ» ունի։
Բանն այն է, որ անհեթեթություն է մեկ այլ պետության սահմանից մի քանի տասնյակ մետր հեռավորության վրա օդանավակայանի կառուցելը, որի հետ Հայաստանը խաղաղության պայմանագիր չունի։ Սա նոնսենս է: Ադրբեջանական դիրքերից կարելի է նույնիսկ տեսնել, թե ինչ է կատարվում այդ օդանավակայանի ներսում։ Այդ իսկ պատճառով մինչ այժմ Հայաստանում օդանավակայանի բացումը մի քանի անգամ հետաձգվել է «անվտանգության նկատառումներով»։
Մյուս կողմից, Գաֆանի օդանավակայանից թռիչք և վայրէջք կատարող ինքնաթիռներն անխուսափելիորեն կխախտեն Ադրբեջանի օդային տարածքը։ Եվ ահա այստեղ ուժի մեջ է մտնում Ադրբեջանի Հանրապետության «Ավիացիայի մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածը, ըստ որի օդանավը, որն առանց թույլտվության հատել է ԱՀ պետական սահմանը, խախտել է ԱՀ պետական սահմանի վրայով թռիչքի կանոնները և թույլ է տվել ԱՀ օդային տարածքի օգտագործման կարգի այլ խախտումներ, ճանաչվում է որպես սահմանախախտ օդանավ։ Այդ ինքնաթիռները կարող են հարկադիր վայրէջքի ենթարկվել գործադիր իշխանության համապատասխան մարմնի պահանջով:
Ինչ-որ մեկը կարող է առարկել մեզ. մի րոպե, այդ դեպքում ինչպե՞ս կբացատրեք այն փաստը, որ Ադրբեջանի ազգային ավիափոխադրողի ինքնաթիռները Հայաստանի օդային տարածքով կանոնավոր չվերթներ են իրականացնում Բաքվից Նախչըվան։ Այո, դա այդպես է: Բայց տվյալ դեպքում համաձայնություն կա Eurocontrol միջազգային կազմակերպության երթուղիների վճարների վերաբերյալ։ Իսկ Գաֆանի օդանավակայանի դեպքում Ադրբեջանի հետ որևէ պայմանավորվածություն չկա: Այսինքն՝ Երևանը համապատասխան խնդրանքով չի դիմել Բաքվին, և Բաքուն, համապատասխանաբար, թույլտվություն չի տվել։ Զգո՞ւմ եք տարբերությունը:
Բացի այդ, լուրջ հիմքեր կան ենթադրելու, որ Հայաստանը «քաղաքացիականի» քողի տակ կփորձի այդ օդանավակայանն օգտագործել ռազմական նպատակներով, իսկ դա արդեն անմիոջական սպառնալիք է Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների, մասնավորապես՝ Զանգիլանի անվտանգությանը, ինչը մեր երկիրը չի կարող թույլ տալ՝ հաշվի առնելով, որ այնտեղ արդեն վերադառնում է ադրբեջանցի խաղաղ բնակչությունը: Ի դեպ, Զանգիլանի մասին: Երբ Ադրբեջանը կառուցում էր Զանգիլանի օդանավակայանը, նա ընտրեց սահմանից զգալի հեռավորության վրա գտնվող մի վայր, հաշվի առավ քամու հնարավոր ուժը, որը կարող էր ազդել երթուղու վրա և դրանով իսկ վերացրեց օդանավերի Հայաստանի տարածք մտնելու վտանգը։
Անկասկած, Հայաստանի կողմից այնպիսի սադրիչ քայլերը, ինչպիսին Գաֆանի օդանավակայանի բացումն է, անպատասխան չեն մնա։ Ադրբեջանը թույլ չի տա սեփական օդային տարածքի խախտումներ, ուստի Գաֆանի օդանավակայանը կարժանանա Խոջալուի օդանավակայանի ճակատագրին՝ այն կմնա որպես թանգարանային ցուցանմուշ:

Аэропорт вне назначения
«Регулярные авиарейсы по направлению Ереван-Капан (Гафан – Ред.) будут запущены на следующей неделе», - возвестил премьер-министр РА Никол Пашинян. «Сегодня мы зафиксировали, что готовы выполнять регулярные авиарейсы. 19 августа по случаю Дня Капана состоится представительский рейс, после которого со следующей недели будут регулярные рейсы», - написал премьер.
Разговоры о том, что из Еревана в приграничный с Азербайджаном город Гафан будут осуществляться регулярные рейсы, ходят в «стране камней» давно. В частности, еще в апреле этого года пассажирский самолет чешского производства, рассчитанный на 19 пассажиров, совершил пробный авиарейс из Еревана в аэропорт Гафана. Однако тогда министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян сообщил, что «в ходе испытательного полета возникли определенные проблемы». И вот на этой неделе, после поездки в Зангезур, Пашинян вновь актуализировал вопрос запуска регулярных авиарейсов из Еревана в Гафан. Впрочем, хотеть не значит делать. У этой затеи армянского правительства действительно имеются «определенные проблемы».
Дело в том, что строительство аэропорта в нескольких десятках метров от границы другого государства, с которым Армения не имеет мирного соглашения, это нонсенс. С азербайджанских позиций можно рассмотреть даже то, что происходит внутри этого аэропорта. Поэтому-то до сих пор в Армении несколько раз перекладывалось открытие аэропорта «из-за ситуации безопасности».
С другой стороны, приземляющиеся и взлетающие самолеты с Гафанского аэропорта неизбежно будут нарушать воздушное пространство Азербайджана. А тут уже вступает в силу статья 6 Закона Азербайджанской Республики «Об авиации», согласно которой воздушное судно, пересекшее государственную границу АР без разрешения, нарушившее правила пролетов над государственной границей АР и совершившие иные нарушения порядка использования воздушного пространства АР, признается судном-нарушителем. Данные воздушные суда могут быть подвергнуты принудительной посадке по требованию соответствующего органа исполнительной власти.
Кто-то может возразить нам: позвольте, как тогда вы объясните тот факт, что самолеты азербайджанского национального авиаперевозчика выполняют регулярные рейсы из Баку в Нахчыван через воздушное пространство Армении? Действительно, выполняют. Но в данном случае имеется согласованность по маршрутным сборам международной организации «Евроконтроль». В случае же с аэропортом Гафана никаких договоренностей с Азербайджаном нет. То есть, Ереван не обращался к Баку с соответствующей просьбой, и Баку, соответственно, разрешения не давал. Почувствовали разницу?
Кроме того, есть серьезные основания предполагать, что под видом «гражданского» Армения попытается использовать данный аэропорт для военных целей, а это уже прямая угроза безопасности приграничных районов Азербайджана, в частности, Зангилана, чего наша страна допустить никак не может, учитывая, что туда уже возвращается мирное азербайджанское население. Кстати, о Зангилане. Когда Азербайджан строил Зангиланский аэропорт, то он выбрал локацию на значительном удалении от границы, учел возможную силу ветра, которая может оказать влияние на маршрут следования, и тем самым исключил риски залета самолетов на территорию Армении.
Вне всякого сомнения, такие провокационные шаги Армении, как открытие Гафанского аэропорта, не останутся без ответа. Азербайджан не допустит нарушения собственного воздушного пространства, а потому Гафанский аэропорт постигнет судьба Ходжалинского – он останется музейным экспонатом.