Զանգվածային գերեզման Շուշայում. պատերազմի սարսափելի արձագանքը Caliber.Az-ի հատուկ ռեպորտաժը
Caliber.Az-ի YouTube ալիքի անգլերեն տարբերակում զետեղված է Օրխան Ամաշովի ռեպորտաժը Շուշայում վերջերս հայտնաբերված զանգվածային գերեզմանից։ Ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ ռեպորտաժի թարգմանությունը։
Շուշայի նախկին բանտի տարածքում հայտնաբերված զանգվածային գերեզմանը ադրբեջանական Ղարաբաղի հայկական օկուպացիայի երեք տասնամյակների ամենաողբերգական դրվագներից մեկի սարսափելի վկայությունն է։ Կմախքի մնացորդները պատկանում են 17 ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչների և ռազմագերիների, որոնք բանտում պահվել են որպես պատանդ, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում է։
Այն, ինչ տեսնում ենք նախկին Շուշայի բանտի տարածքում, մարդկային տառապանքի արտառոց վկայութուն է։ Խոսքը ոչ միայն այն մասին է, որ ադրբեջանցիներին այստեղ պահել են ամենասարսափելի պայմաններում, այլև նրանում, որ նրանց զանգվածաբար սպանել են։
Սարսափ ու ուրվականներ են տիրում Շուշայի նախկին բանտում, թվում է, թե նրա պատերն արձագանքում են մարդկային հոգեվարքի ճիչերով։ Դրսից բանտի պատերը գրեթե չեն վնասվել, բայց ներսից ամենուր ավերակներ են, ու թվում է, թե լսվում են խոշտանգված մարդկանց չդադարող ձայները։ Օդում դեռ մահվան հոտ է գալիս։
«Օգոստոսի 1-ից օգոստոսի 15-ը բանտի տարածքում իրականացված պեղումների արդյունքում հաստատվեցին մեր ամենավատ սպասելիքները՝ բանտարկյալներին ու պատանդներին տանջամահ են արել, և հայերը նրանց մարմինները նետել են բանտի տարածքում գտնվող կոյուղու փոսում»,- ասել է Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Զաուր Իսմաիլովը։
Նա նաև հավելել է. «Վեց պեղված կմախքի բեկորների մեջ հայտնաբերված մեխերը ... թույլ են տալիս ենթադրելու, որ բանտարկյալներին ստիպել են կուլ տալ դրանք»:
Ադրբեջանի զինվորական դատախազության հատուկ քննչական վարչության պետ Էմիլ Թաղիևը, ով նույնպես այնտեղ էր և պատասխանում էր լրագրողների հարցերին, ասաց, որ, նախնական տվյալներով, բանտարկյալներին խոշտանգել են, շներին բաց են թողել նրանց վրա։ Որոշ թույլ մարդկանց կենդանի-կենդանի նետել են խոզերի առաջ՝ հոշոտելու, ինչը բնորոշ է ատելությունից սնվող հիվանդ հոգեբանությանը:
Սա Շուշայում հայտնաբերված երկրորդ զանգվածային գերեզմանն է, իսկ Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում ութերորդը: Ավելի վաղ զանգվածային թաղման վայրեր են հայտնաբերվել Աղդամի Սարըջալը, Շուշայի Դաշալթը, Խոջավենդի Էդիլլի, Խոջալուի շրջանի Ֆարրուխ գյուղերում և այլ վայրերում։
Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ անհետ կորել է մոտ 4000 ադրբեջանցի։ Նրանց ճակատագրի մասին Հայաստանը մինչ օրս որևէ տեղեկություն չի տրամադրել, թեև միշտ ենթադրվել է վատագույնը։ Այս զանգվածային գերեզմանները լույս են սփռում այդ դժբախտ մարդկանցից մի քանիսի ճակատագրի վրա:
Էմիլ Թաղիևն ինձ պատմեց, որ ադրբեջանական տարածքների ազատագրումից հետո Ղարաբաղում հայտնաբերվել են ավելի քան 480 մարդու մնացորդներ, և նրանց ինքնությունը պարզելու համար կատարվել է 300 դատաբժշկական և ԴՆԹ նույնականացման փորձաքննություն։
Քանի որ Ադրբեջանը շարունակում է ականազերծման և վերականգնողական աշխատանքները, բացահայտված զանգվածային գերեզմանների թիվն աճում է երկրաչափական պրոգրեսիայով: Եվ, ցավոք, կարծես դրանց թիվն ավելի կշատանա:
Հատկանշական է, որ այս ֆոնին Հայաստանն ամեն ինչ անում է համաշխարհային հանրությանը ապացուցելու համար, որ Լաչինի ճանապարհի հետ կապված Ադրբեջանի ձեռնարկած որոշ միջոցառումներ հավասարազոր են ցեղասպանության, ինչը բացարձակապես անհիմն է, և միաժամանակ Երևանը միտումնավոր անտեսում է սեփական հանցագործությունները, որոնք իրականացրել է ադրբեջանցիների դեմ օկուպացիայի տարիներին:
Շուշայի նախկին բանտի բանտարկյալների ճակատագիրը Ղարաբաղյան Առաջին պատերազմի և դրան հաջորդած 30-ամյա հայկական օկուպացիայի ողբերգությունների հսկայական կատալոգի արյունոտ էջերից մեկն է միայն։

Массовое захоронение в Шуше: ужасное эхо войны Специальный репортаж Caliber.Az
В английской версии YouТube-канала Caliber.Az размещён репортаж Орхана Амашова с места массового захоронения, недавно обнаруженного в Шуше. Предлагаем вниманию читателей перевод данного видеоматериала.
Массовое захоронение, обнаруженное на территории бывшей Шушинской тюрьмы, является страшным свидетельством одного из самых трагических эпизодов трех десятилетий армянской оккупации азербайджанского Карабаха. Останки скелетов принадлежат 17 азербайджанским мирным жителям и военнопленным, которые содержались в тюрьме в качестве заложников, что является вопиющим нарушением международного гуманитарного права.
То, что мы наблюдаем внутри бывшей Шушинской тюрьмы, - это необыкновенный пример человеческих страданий. Дело не только в том, что азербайджанцы содержались здесь в самых ужасных условиях, но и в том, что их массово убивали.
В бывшей Шушинской тюрьме царят жуть и призраки, кажется, что ее стены отдаются криками человеческой агонии. Снаружи стены тюрьмы почти не повреждены, но внутри всё в руинах, и, кажется, слышны неутихающие голоса замученных людей. В воздухе всё ещё ощущается запах смерти.
«Раскопки, проведенные на территории тюрьмы в период с 1 по 15 августа, выявили самое страшное - пленных и заложников пытали до смерти, а их тела армяне утилизировали в яме со сточными водами на территории тюрьмы», - заявил представитель Государственной комиссии по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести Заур Исмаилов.
Он также добавил: «Гвозди, обнаруженные среди фрагментов шести раскопанных скелетов... позволяют предположить, что заключенных заставили их глотать».
Начальник отдела специальных расследований военной прокуратуры Азербайджана Эмиль Тагиев, который также находился там и отвечал на вопросы журналистов, сообщил, что, по предварительным данным, заключенные подвергались пыткам, на них спускали собак. Некоторых немощных людей еще при жизни скармливали свиньям - акт, характерный для больной психологии, разжигаемой ненавистью.
Это уже второе массовое захоронение, обнаруженное в Шуше, и восьмое на освобожденных территориях Азербайджана: в Сарыджалы в Агдаме, Дашалты в Шуше, Эдилли в Ходжавенде, Фаррух в Ходжалинском районе и во многих других местах.
Во время Первой Карабахской войны около 4000 азербайджанцев пропали без вести. Армения до сих пор не предоставила никакой информации об их судьбе, хотя всегда предполагалось самое худшее. Эти массовые захоронения проливают свет на судьбу некоторых из этих несчастных людей.
Эмиль Тагиев рассказал мне, что после освобождения азербайджанских территорий в Карабахе было обнаружено более 480 человеческих останков и проведено 300 судебно-медицинских и криминалистических экспертиз ДНК для установления их личностей.
По мере того как Азербайджан продолжает проводить работы по разминированию и восстановлению территорий, число выявленных мест массовых захоронений растет в геометрической прогрессии. И, к сожалению, похоже, что их станет ещё больше.
Примечательно на этом фоне, что Армения делает всё возможное, чтобы доказать мировой общественности, что некоторые меры, принятые Азербайджаном в отношении Лачинской дороги, равносильны геноциду, что совершенно необоснованно, и в то же время она намеренно игнорирует свои собственные преступления, совершенные против азербайджанцев в годы оккупации.
Судьба заключенных бывшей Шушинской тюрьмы - лишь одна из кровавых страниц в огромном каталоге трагедий Первой Карабахской войны и последующих 30 лет армянской оккупации Карабаха.