Փաշինյանը պատերազմ է հայտարարում Ադրբեջանին
1991 թվականի սեպտեմբերի սկիզբը։ Մինչ ոչ վաղուցվա միութենական կենտրոնը՝ Մոսկվան ուշքի է գալիս Արտակարգ իրավիճակների պետական կոմիտեի պուտչի ձախողումից հետո, մեր աչքի առաջ փլուզվող ԽՍՀՄ-ի ողջ տարածքում ինքնիշխանությունների իսկական շքերթ է անցկացվում։ Միութենական հանրապետությունները մեկը մյուսի հետևից հռչակում են իրենց անկախությունը։ Այսպես, օգոստոսի 24-ին այդ մասին հայտարարել է Ուկրաինան, իսկ օգոստոսի 30-ին Ադրբեջանի Գերագույն խորհուրդը Պետական անկախության մասին հռչակագիր ընդունեց։
Աղմուկի տակ իրավիճակից որոշեցին օգտվել նաև ղարաբաղցի անջատականները, որոնք Հայաստանի օգնությամբ և զանգվածային բռնությունների ու էթնիկ զտումների կիրառմամբ արդեն երեք տարուց ավելի փորձում էին Ադրբեջանից պոկել այն ժամանակվա ԼՂԻՄ-ը։ 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին անջատողական վարչակարգի վերնախավը այսպես կոչված «լղհ»-ի հռչակման մասին «հռչակագիր» է ընդունում: «Միացում»-ը թեւակոխում է, ինչպես այն ժամանակ հայերին թվում էր՝ նոր փուլ։ Դրանով հանդերձ, «հռչակագրի» հեղինակները հապճեպ մոռացել են, որ ի սկզբանե այս ամբողջ աղմուկը մտահղացվել է ադրբեջանական այս տարածքը Հայաստանին միացնելու սոուսի տակ։ Եվ հանկարծ՝ մի ամբողջ «հանրապետության» հռչակում։ Սակայն, աշխարհի ոչ մի պետություն, չնայած հայկական սփյուռքի և հայամետ լոբբիի բոլոր ջանքերին, այս բոլոր տարիների ընթացքում Ղարաբաղը չճանաչեց ոչ անկախ, ոչ հայկական: Միացումային խելագարության մեջ վերջակետը 2020 թվականի աշնանը դրեց ադրբեջանական բանակը` ջախջախելով օկուպանտներին և ազատագրելով Ադրբեջանի տարածքների մեծ մասը։
Կարծես թե, ինքնին ողջախոհության տրամաբանությունը Հայաստանի իշխանություններին հուշում է մոռանալ Ղարաբաղի մասին, խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ և ապրել ապագայի մասին մտքերով։ Եվ կարծես թե Փաշինյանի որոշ գործողությունները մատնանշում էին դրան։ Մասնավորապես, նա հրապարակավ ճանաչեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը Ղարաբաղի հետ մեկտեղ (այդ նույն 86,6 հազար օրինական քառակուսի կիլոմետրը): Սակայն, խոսքից այն կողմ գործը այդպես էլ չհասավ՝ Փաշինյանը իր մեջ՝ Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համարձակություն չգտավ։ Առավել ևս, վերջին ամիսներին նկատվում է Երևանի կողմից սահմանային գոտում իրավիճակի սրացում՝արդեն կանոնավոր են դարձել ադրբեջանական տարածքների գնդակոծումներն ու դիվերսիոն ներթափանցման փորձերը։ Այսինքն, Երևանը նախկին պայմանավորվածություններից հրաժարվելու կուրս է վերցրել։
Եվ ահա այսօր մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է, ակնհայտորեն, արտաքին և ներքին գործոններից համարձակված Փաշինյանը գնում վա բանկ և թաղում է առանց այդ էլ ճռռոցով առաջ գնացող խաղաղ գործընթացը։ Ուրեմն, այսօր, անջատողականների կողմից այդ նույն «հռչակագրի» ընդունման 32-րդ տարելիցին, Փաշինյանը մի շարք սադրիչ հայտարարություններ է արել։ Նա, մասնավորապես, նշել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի՝ որպես տարածքային միավորի գոյություն չունենալու և ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման մասին բոլոր հայտարարությունները հիմնազուրկ են»։ Դրանով հանդերձ նա հավելել է՝ «էթնիկական զտումների սպառնալիքի» և Լաչինի ճանապարհի «ապօրինի շրջափակման» մասին արմագիտպրոպի ձանձրալի թեզը։ Կարծես թե մոռանալով այն մասին, որ դեռ վերջերս նա Ղարաբաղը ճանաչել է որպես Ադրբեջանի տարածք, իր հաջորդ հայտրարությամբ նա հերքել է ինքն իրեն. «Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակում է Լեռնային Ղարաբաղում նորմալ կենսագործունեության, անվտանգության և իրավունքների պահպանման ուղղությամբ իր ջանքերը, և այսօր մենք շնորհակալություն ենք հայտնում Լեռնային ղարաբաղի մեր բոլոր հայրենակիցներին»։
Առանց որևէ կասկածի, Փաշինյանի նման հարձակումները նման են Ջըդըր դյուզուի վրա նրա հարբած պարերին և հայտարարությանը այն մասին, որ «Ղարաբաղը Հայաստան է և վերջակետ»։ Թե դրանց ինչ է հաջորդել՝ բոլորին հայտնի է։
Ասում են, որ խելացին սովորում է սեփական սխալների վրա, իմաստունը սովորում է ուրիշների, իսկ հիմարը երբեք չի սովորում։ Երևաում է, ոչ վաղուցվա պատմությունը Փաշինյանին ոչինչ չի սովորեցրել։ Նա մեկը մյուսի հետևից կրկնում է նույն սխալները, որոնք վերջնական հաշվով կարող են բերել ոչ միայն նրա, որպես քաղաքական գործչի, այլ նաև «մայր Հայաստանի» պետականության կործանմանը, որն այնքան շատ էր ուզում մեծանալ Ղարաբաղով։

Пашинян объявляет войну Азербайджану
Начало сентября 1991 года. Пока недавний союзный центр – Москва – приходит в себя после провала путча ГКЧП, на всем пространстве разваливающегося на глазах СССР проходит настоящий парад суверенитетов. Одна за другой союзные республики объявляют о своей независимости. Так, 24 августа об этом объявила Украина, а 30 августа Верховный Совет Азербайджана принял Декларацию о государственной независимости.
Под шумок воспользоваться ситуацией решили и карабахские сепаратисты, которые с помощью Армении и с применением массового насилия и этнических чисток уже три с лишним года пытались оторвать тогдашнюю НКАО от Азербайджана. 2 сентября 1991 года верхушка сепаратистского режима приняла «декларацию» о провозглашении так называемой «нкр». «Миацум» вступил, как казалось тогда армянам, в новую фазу. При этом в спешке авторы «декларации» забыли, что изначально вся эта возня задумывалась под соусом присоединения этой азербайджанской территории к Армении. И вдруг – провозглашение целой «республики». Впрочем, ни одно государство мира, несмотря на все усилия армянской диаспоры и проармянского лобби, за все эти годы так и не признало Карабах ни независимым, ни армянским. Точку в миацумном помешательстве осенью 2020 года поставила азербайджанская армия, разгромив оккупантов и освободив большую часть территории Азербайджана.
Казалось бы, сама логика здравого смысла подсказывала властям Армении забыть о Карабахе, заключить мирный договор с Азербайджаном и жить с мыслями о будущем. И вроде бы некоторые действия Пашиняна на это указывали. В частности, он публично признал территориальную целостность Азербайджана вместе с Карабахом (те самые 86.6 тысяч законных квадратных километров). Впрочем, дальше слов дело так и не пошло – Пашинян не нашел в себе смелости подписать мирный договор с Баку. Более того, в последние месяцы наблюдается эскалация Ереваном ситуации в приграничье – стали уже регулярными обстрелы азербайджанской территории, попытки диверсионного проникновения. То есть, Ереван взял курс на откат от прежних договоренностей.
И вот сегодня мы видим, как, очевидно, подталкиваемый внешними и внутренними факторами, осмелевший Пашинян идет ва-банк и хоронит и без того продвигавшийся со скрипом мирный процесс. Так, сегодня, в 32-ю годовщину принятия сепаратистами той самой «декларации», Пашинян сделал ряд провокационных заявлений. В частности, он отметил, что «все заявления о несуществовании Нагорного Карабаха в качестве территориальной единицы и об урегулированности нагорно-карабахской проблемы беспочвенны». При этом он добавил набивший оскомину тезис армагитпропа об «угрозе этнических чисток» и «незаконном блокировании» Лачинской дороги. Словно забыв о том, что еще недавно он признавал Карабах территорией Азербайджана, следующим своим заявлением он опроверг самого себя: «Республика Армения продолжит свои усилия по обеспечению нормальной жизнедеятельности, безопасности и по защите прав в Нагорном Карабахе, и сегодня мы выражаем благодарность всем нашим нагорно-карабахским соотечественникам».
Вне всякого сомнения, подобный выпад Пашиняна сродни его пьяным пляскам на Джыдыр-дюзю и заявлению о том, что «Карабах – это Армения и точка». Что за ними последовало – всем известно.
Говорят, что умный учится на своих ошибках, мудрый учится на чужих, а дурак не учится никогда. Видимо, недавняя история ничему Пашиняна не научила. Он раз за разом повторяет одни и те же ошибки, которые в конечном итоге могут привести не только к краху его как политика, но и государственности «матери Армении», которой так хотелось прирасти Карабахом.