Պուտին. Ռուսաստանը կապի մեջ է Բաքվի և Երևանի հետ
Մոսկվան մշտական կապի մեջ է Ադրբեջանի և Հայաստանի, ինչպես նաև Ղարաբաղի հայազգի բնակիչների ներկայացուցիչների հետ։
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ Չինաստանի արտգործնախարար Վան Յիի հետ հանդիպմանը մեկնաբանելով՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները։
Նրա խոսքով, ռուսական կողմն ակնկալում է, որ Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակը «հնարավոր կլինի տեղափոխվել խաղաղ ճանապարհ»։
«Հուսով եմ, որ մենք կկարողանանք հասնել դեէսկալացիայի և այս խնդրի լուծումը տեղափոխել խաղաղ ճանապարհ»,- ասել է ՌԴ նախագահը։
Նա հավելել է, որ «ռուս խաղաղապահներն ակտիվորեն աշխատում են այս հակամարտության մեջ ներգրավված բոլոր կողմերի հետ»։

Путин: РФ находится в контакте с Баку и Ереваном
Москва находится в постоянном контакте с Азербайджаном и Арменией, а также представителями жителей армянского происхождения Карабаха.
Как сообщает ТАСС, об этом заявил президент РФ Владимир Путин, комментируя последние события в Карабахском регионе Азербайджана на встрече с главой МИД КНР Ван И.
По его словам, российская сторона рассчитывает, что ситуацию вокруг Карабаха «удастся перевести в мирное русло».
«Надеюсь, что мы сможем добиться деэскалации и перевода решения этой проблемы в мирное русло», - сказал российский лидер.
Он добавил, что «российские миротворцы активно работают со всеми сторонами, вовлеченными в этот конфликт».