Դիվանագիտություն նյարդերի հաշվին
«ԵՄ-ն, Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ը՝ «լեռնային ղարաբաղի» ջախջախումից մի քանի օր առաջ գաղտնի բանակցություններ են անցկացրել։ Երեկ երեկոյան նման վերնագրով հոդված է հրապարակվել հայտնի «Politico» պարբերականում։
Քննարկումների ընթացքին ծանոթ ԵՄ-ից դիվանագետը «Politico»-ին հայտնել է, որ հանդիպումը կայացել է սեպտեմբերի 17-ին Ստամբուլում՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ և քննարկվել է Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու համաձայնեցված ջանքերը, որպեսզի նա «դադարեցնի իննամսյա շրջափակումը և թույլ տա Հայաստանից մարդասիրական օգնության ավտոշարասյան մուտքը»: Բանագնացի խոսքով, հանդիպմանը հիմնական ուշադրությունը հատկացվել է նրան «թե ինչպես այդ սատանայական բեռնատարներին («Սպայկա» ընկերության-խմբ.) ստիպել շարժվել»։
Մինչ շարունակելը, նշեմ, որ տեղում լռված հայկական բեռնատարների նկատմամբ «սատանայական» սահմանումը կարող է վկայել հայկական հարցից արևմտյան ներկայացուցիչների որոշակի հոգնածության մասին։ Այնուամենայնիվ, որոշ արևմտյան երկրները համառորեն իրենց վրա են վերցնում «հավերժ տառապողների» ամենայն օգնության խաչը և երդվում են նրանց չթողնել ո՛չ վշտի, ո՛չ ուրախության մեջ: Եվ նույնիսկ իրենց խնամարկուների վարքագծի հետ կապված սեփական՝ դժվար քողարկվող գրգռվածությամբ հանդերձ իրենց մեջ ուժ են գտնում հանդես գալ «անիծյալ այլահավատների» դեմ։
Այսպես ուրեմն, Ստամբուլի հանդիպմանը ԱՄՆ-ը ներկայացնում էր Պետդեպարտամենտի Կովկասում բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուի Բոնոն, իսկ ԵՄ-ն ուղարկել է իր հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: Իր հերթին Ռուսաստանը գործուղել է ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների նորմալացման գծով արտաքին գործերի նախարարության հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաեւին։ «Politico»-ի կողմից ներկայացված հայտարարության մեջ աղբյուրը նշել է. «Մենք կարևոր ենք համարում պահպանել հաղորդակցության ուղիները համապատասխան զրուցակիցների հետ, որպեսզի խուսափել թյուրիմացություններից»: Եվրոպացի պաշտոնյան նաև նշել է, որ Կլաարը վերջին տարիների ընթացքում ձգտել է պահպանել կապի գծերը բազմաթիվ ճակատներում, այդ թվում նաև Խովաևի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինի հետ բանակցություններում:
Սակայն այս լուրը, անկասկած, երկակի հատակ ունի. բացի «Politico»-ի հոդվածի վերնագրում ներառված անմիջական թեմայից, այն բացահայտում է նաև այնպիսի թաքնված նրբերանգ, ինչպիսին է այն, որ Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև միջազգային օրակարգի տարբեր թեմաներով երկխոսությունը շարունակվում է չնայած Ուկրաինայում կատաղի հակամարտությանը։
Եվ իրոք, Caliber.Az-ի հավաստի աղբյուրները ոչ միայն հաստատում են այդ հանդիպման փաստը, այլ նաև հայտնում են, որ նմանատիպ անջատողական հարթակներում քննարկում են նաև վրացական թեմատիկան։ Իսկ եթե հետևել նմանատիպ տրամաբանությանը՝ կարելի է կռահել, որ նման ձևաչափով քննարկումների հիմնական թեման այնուամենայնիվ հանդիսանում է ուկրաինական հակամարտությունը։ Դե, իսկ այն, որ հանդիպումը անցկացվել է ուկրաինական հարցում Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև միակ միջնորդ դարձած Թուրքիայում, միայն հաստատում է այս ենթադրությունը։ Եվ վերջապես, արդեն հիշատակված ադրբեջանական աղբյուրը հաստատել է, որ հանդիպմանը քննարկվել է Ուկրաինան։ Մասնավորապես, ամերիկյան և եվրոպական կողմերից Մոսկվային ուղարկվել է ազդանշան այն մասին, որ նրանք պատրաստ են զոհաբերել Ուկրաինան և դիմել բանակցությունների։ Թեև ֆորմալ առումով Ռուսաստանը չի հասել իր հայտարարած նպատակներին, սակայն իրականում հատկապես Ուկրաինան է այժմ գտնվում պարտվողական վիճակում, քանի որ կորցրել է իր տարածքների մի մասը։ Արեւմուտքը տեսնում է, որ Ռուսաստանը ոչ հաղթում է, ոչ էլ պարտվում, ցուցադրելով մինչև հյուծվելուն իր պատրաստակամությունը։ Ըստ երևույթին, Ուկրաինայի հովանավորներ հանդես եկող արևմտյան երկրների կառավարություններին նման հեռանկարը այդքան էլ չի ուրախացնում, ուստի նրանք ձգտում են գտնել ինչ-որ լուծում, որը կօգնի սառեցնել հակամարտությունը։ Պատահական չէ, որ արդեն մի քանի ամիս է, ինչ արեւմտյան լրատվամիջոցները հակաուկրաինական արշավ են ծավալում։ Իր դժվարություններից ուշադրությունը շեղելու համար Արևմուտքը օրակարգ է դնում Ուկրաինայում կոռուպցիայի թեման, որն իբր ծառայում է որպես Ուկրաինայի զինված ուժերի հակահարձակման գրեթե հիմնական խոչընդոտը։ Մենք, իբր զենք ու փող ենք տալիս, բայց շատ բան մաս-մաս գողացվում է։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ ձեռքերը լվանալու նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում։ Դրանով հանդերձ բոլորին լավ հայտնի է, որ Արևմուտքը գործադրել է բոլոր ջանքերը, որպեսզի այդ հակամարտությունը բռնկվի։
Նման ինչ որ բան ուզում էին անել նաև Հարավային Կովկասում, այսինքն ածուխ նետել հայ-ադրբեջանական հակամարտության մեջ, որպեսզի այն բոցավառվի նոր թափով։ Իսկ սա նշանակում է, որ ավելի հեշտ կլինի ճնշում գործադրել Ռուսաստանի և, չմոռանանք, նույն Թուրքիայի վրա։
Սկզբունքորեն, Ռուսաստանի հետ Արեւմուտքի շփումները հասկանալի են։ Պատերազմը պատերազմով, բայց հարկավոր կապերը անհրաժեշտ է պահապանել։ Չէ որ չպետք է, իսկապես, վառել բոլոր կամուրջները։ Ուժային կենտրոնների միջև դավաճանության տարրերը այս կամ այն մասշտաբով միշտ առկա են, և դա չպետք է զարմանալի լինի: Ադրբեջանին հակադրվելու դեպքում Արևմուտքը հոժարակամ գլուխ կհաներ առանց Ռուսաստանի, սակայն շահերի և հակասությունների հավասարակշռության վրա խաղացող Բաքվի փայլուն քաղաքականության պատճառով ստիպված եղավ Մոսկվային համոզել իր հետ մի լծվածքում խաղալ մեր երկրի դեմ։
Հարկ է նշել, որ հոդվածը անհրաժեշտ արձագանք է առաջացրել։ Այսօրվա ճեպազրույցում ռուս լրագրողները այն մեկնաբանելու խնդրանքով դիմել են Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովային։
Զախարովան հայտարարել է հետևյալը. «Ինչ վերաբերում է գաղտնի (բանակցություններին), ես չգիտեմ։ Մեզ դիմել են ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն... Խնդրեցին, որ հանդիպումներ անցկացնենք, ինչ-որ շփումներ։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարծիքներ են փոխանակել ստեղծված իրավիճակի շուրջ։ Այսքանը: Եվ եթե այժմ արևմտյան լրատվամիջոցներում այս հանդիպման պատմությունը խաղարկվելու է որպես սադրիչ, նշանակում է, որ այդպիսին և եղել է ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի նպատակը՝ ստեղծել հերթական սադրանք։ Դրանում գաղտնի ոչ մի բան չի եղել, դա եղել է կարծիքների սովորական փոխանակում։ Բայց ևս մեկ անգամ կրկնում եմ, մենք կհետևենք, թե հիմա Արևմուտքը ինչպես կներկայացնի այս ամենը։ Այստեղից պարզ կլինեն սկզբնական նպատակները»։
Հետաքրքիր է, Զախարովան իրերի ինչպիսի՞ դասավորությամբ է հասկանում սադրիչությունը։ Դժվար թե նա նկատի ունենա Արևմուտքի հետ շփման գծի գոյության փաստը։ Ընդհակառակը, Մոսկվայի համար ձեռնատու է նման արտահոսքը, քանի որ դա ցույց է տալիս, որ Արևմուտքը նրա հետ հաշվի է նստում, լինի դա ուկրաինական, կամ որևէ այլ ուղու վրա։ Եթե ուշադրություն դարձնենք, որ «Politico»-ի հոդվածում մեր երկիրն է հնարավոր սադրանքի միակ ակնհայտ հասցեատերը, ապա Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի պատասխանում թաքնված է Բաքվի հետ հարաբերությունները սրելու դժկամություն և Արևմուտքի հետ միասին նրա դեմ խաղալու ինչ որ ձգտումներից ամեն կերպ հրաժարվելը։
Ի դեպ, հոդվածում ոչինչ չկա այն մասին, թե կողմերը արդյոք եկել են համաձայնության, թե ոչ։ Ընդ որում, մեզ համար կարևոր է ոչ միայն այն, թե համաձայնվել են, թե ոչ, այլ նաև այն, որ նման համաձայնությունը այնքան էլ անհավանական չէ։
Սա նրա վկայությունն է, թե Բաքուն ինչպիսի բարդ պայմաններում է ստիպված անցկացնել իր արտաքին քաղաքականությունը։ Եվ այս ֆոնին, միանշանակ հիացմունք է առաջացնում այն հմտությունը, որով երկրի ղեկավարությունը վերջին երեք տարիների ընթացքում հետամուտ է լինում ադրբեջանական տարածքների վերադարձին և ինտեգրմանը։ Իր հերթին հասկանալի է, որ այս երեք տարիները դարձել են՝ տնտեսական, քաղաքական, դիվանագիտական և ռազմական ոլորտներում երկար տարիների տիտանական պատրաստության արդյունքը։
Ադրբեջանը իր վստահ ու կամային քաղաքականությամբ տապալեց իր չարագործների բոլոր նենգ ծրագրերը։ Այս ամռանը մենք մեր երկրի վրա հավաքական Արեւմուտքի աննախադեպ ճնշման ականատեսը եղանք։ Այս ճնշումը այսօր ևս շարունակվում է. հակաահաբեկչական միջոցառումների հաջող իրականացումից հետո միջազգային բարձր հարթակներից մեզ փորձում են մեղադրել «էթնիկ զտումների» մեջ։ Արևմտյան որոշ տերությունների, առաջին հերթին Ֆրանսիայի դիրքորոշումը այնքան կողմնակալ և թշնամական է Բաքվի նկատմամբ, որ նախագահ Իլհամ Ալիևը հրաժարվեց մասնակցել Գրանադայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին։ Եվ սա նույնպես տեղում հաջողված քաղաքականության արդյունքն է։ Հիմա, որպեսզի մեզ հետ զրուցել, բարեհաճեք ուղարկել կոռեկտ հրավեր։ Իսկ մենք խաղաղ կսպասենք: Անհայտ է, թե հիմա դա ում է ավելի շատ հարկավոր։

Дипломатия на нервах
«ЕС, Россия и США провели секретные переговоры за несколько дней до разгрома «нагорного карабаха». С таким заголовком вышла вчера ночью статья в известном издании Politico.
Дипломат из ЕС, знакомый с ходом обсуждений, сообщил Politico, что встреча состоялась 17 сентября в Стамбуле с участием высокопоставленных лиц и на ней обсуждалось согласование усилий по оказанию давления на Азербайджан, чтобы тот «прекратил девятимесячную блокаду и разрешил пропускать конвои с гуманитарной помощью из Армении». По словам посланника, на встрече основное внимание уделялось тому, «как заставить эти чертовы грузовики (компании Spayka – ред.) двигаться».
Прежде чем продолжить, замечу, что определение «чертовы» применительно к застрявшим армянским фурам может указывать на определенную усталость от армянского вопроса представителей Запада. Тем не менее отдельные западные страны упорно взгромождают на себя крест всепомоществования «вечным страдальцам» и дают обет не оставлять их ни в горе, ни и в радости. И даже через собственное трудно скрываемое раздражение поведением подопечных находят в себе силы выступать против «проклятых басурманов».
Так вот, США на стамбульской встрече представлял Луи Боно, старший советник Госдепартамента по переговорам на Кавказе, а ЕС направил своего спецпредставителя Тойво Клаара. В свою очередь, Россия командировала Игоря Ховаева, специального представителя Министерства иностранных дел по нормализации азербайджано-армянских отношений. В заявлении, предоставленном Politico, источник отметил: «Мы считаем важным поддерживать каналы связи с соответствующими собеседниками, чтобы избежать недоразумений». Еврочиновник также отметил, что Клаар на протяжении последних лет стремился сохранить линии связи на многих фронтах, в том числе в переговорах с Ховаевым и заместителем министра иностранных дел России Михаилом Галузиным.
Однако новость эта, несомненно, с двойным дном: кроме непосредственной темы, вынесенной в заглавие статьи на Politico, она раскрывает и такой скрытый нюанс, как то, что диалог Запада с Россией на различные темы международной повестки продолжается несмотря на ожесточенный конфликт в Украине.
И действительно, достоверные источники Caliber.Az не только подтверждают факт этой встречи, но и сообщают, что на подобных сепаратных платформах обсуждают и грузинскую тематику. А если следовать подобной логике, можно догадаться, что главной темой обсуждений в таком формате все-таки является украинский конфликт. Ну а то, что встреча проводилась в Турции, ставшей единственным посредником между Россией и Западом в украинском вопросе, только подтверждает эту догадку. И наконец, уже указанный азербайджанский источник подтвердил, что на встрече обсуждалась Украина. В частности, американской и европейской сторонами Москве был направлен сигнал о том, что они готовы пожертвовать Украиной и пойти на переговоры. Хотя формально Россия и не добилась заявленных целей, однако фактически именно Украина сейчас находится в проигрышной позиции, поскольку потеряла часть своей территории. Запад видит, что Россия не побеждает и не проигрывает, демонстрируя готовность к войне на истощение. Похоже, что правительства западных стран, выступающих спонсорами Украины, такая перспектива не очень радует, поэтому они стремятся найти некое решение, которое поможет заморозить конфликт. Не случайно вот уже не первый месяц западные медиа разворачивают антиукраинскую кампанию. Чтобы отвлечь внимание от своих трудностей, Запад вводит в повестку тему коррупции в Украине, которая якобы служит чуть ли не главным препятствием для контрнаступления ВСУ. Мы, мол, даем оружие и деньги, но многое разворовывается. Впечатление, что намечается подготовка к тому, чтобы умыть руки. При этом всем хорошо известно, что Запад приложил все силы к тому, чтобы этот конфликт разгорелся.
Нечто похожее хотели осуществить и на Южном Кавказе, а именно подбросить угля в армяно-азербайджанский конфликт, чтобы он запылал с новой силой. А значит легче будет давить на Россию, и, не будем забывать, ту же Турцию.
В принципе, контакты Запада с Россией понятны. Война войной, а нужные связи поддерживать необходимо. Не сжигать же, право, все мосты. Элементы сговора между центрами силы в том или ином масштабе всегда присутствуют, и удивляться этому не стоит. В случае с противодействием Азербайджану Запад охотно обошелся бы без России, однако, ему, в силу блестящей политики Баку, играющего на балансе интересов и противоречий, пришлось уговаривать Москву играть против нашей страны в одной с ним упряжке.
Нужно отметить, что статья вызвала необходимый резонанс. С просьбой прокомментировать ее обратились российские журналисты на сегодняшнем брифинге к официальному представителю МИД России Марии Захаровой.
Захарова заявила следующее: «На счет секретных (переговоров) - не знаю. К нам обратились США, ЕС…Попросили провести встречи, какие-то контакты. В ходе встречи стороны обменялись точками зрения на ситуацию. Вот и все. А если сейчас история с этой встречей будет разыграна в западных СМИ как провокативная, значит такова и была цель США и ЕС – создать очередную провокацию. Ничего в этом не было секретного, это был рядовой обмен мнениями. Но еще раз повторю, будем наблюдать, как Запад сейчас будет все это подавать. Отсюда будут понятны изначальные цели».
Интересно, в каком ключе понимает провокативность Захарова? Вряд ли она имеет в виду сам факт наличия линии контакта с Западом. Наоборот, Москве выгоден такой слив, так как он демонстрирует, что Запад с ней считается, будь то на украинском, или любом другом треке. Если принять во внимание, что в статье Politico наша страна - единственный наглядный адресат возможной провокации, то в ответе МИД России кроется нежелание обострять отношения с Баку и откреститься от какого-либо стремления играть против него вместе с Западом.
Кстати, в статье ничего нет о том, пришли ли стороны к согласию или нет. Вместе с тем, для нас важно не только то, пришли или нет, а то, что такое согласие не так уж невероятно.
Это свидетельство того, в каких сложных условиях приходится Баку проводить свою внешнюю политику. И на этом фоне однозначное восхищение вызывает то мастерство, с которым руководство страны на протяжении последних трех лет добивается возвращения и реинтеграции азербайджанских территорий. В свою очередь понятно, что эти три года стали результатом многолетней титанической подготовки на экономическом, политическом, дипломатическом и военном поприще.
Азербайджан своей уверенной и волевой политикой сорвал все коварные планы недоброжелателей. Этим летом мы стали свидетелями беспрецедентного давления коллективного Запада на нашу страну. Этот прессинг продолжается и сегодня: после успешно проведенных антитеррористических мероприятий нас с высоких международных трибун пытаются обвинить в «этнических чистках». Позиция некоторых западных держав, в первую очередь Франции, настолько ангажирована и враждебна Баку, что президент Ильхам Алиев отказался принять участие в саммите Европейского политического сообщества в Гранаде. И это тоже результат успешной политики на земле. Теперь, чтобы разговаривать с нами, извольте прислать корректное приглашение. А мы с миром подождем. Неизвестно, кому он сейчас больше нужен.