Հայաստանի ԶՈՒ կողմից Ադրբեջանի բնակավայրերի երկրորդ հրթիռակոծությունից անցել է երեք տարի
Երեք տարի է անցել Հայրենական պատերազմի ժամանակ Հայաստանի ԶՈՒ կողմից Գյանջայի երկրորդ հրթիռակոծությունից։
Caliber.Az-ը հիշեցնում է, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 5-ի առավոտյան Հայաստանի Բերդի շրջանի տարածքից գնդակոծվել է Ադրբեջանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքը։
Հրթիռներն ընկել են Գյանջայի միջազգային հիվանդանոցի, թիվ 34 միջնակարգ դպրոցի, Շահ Իսմայիլ Խաթայիի պողոտայում գտնվող կահույքի գործարանի մոտ, այսպես կոչված, «Եվլախի ավտոկայանի» և Կենտրոնական շուկայի տարածքում։ Արդյունքում տարբեր աստիճանի վնասվածքներով հոսպիտալացվել է 3 խաղաղ բնակիչ, իսկ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին պատճառվել է զգալի վնաս։
Միաժամանակ հոկտեմբերի 5-ին Հայաստանի զինված ուժերը 2 հրթիռ արձակել են Բեյլագան քաղաքի վրա, հրթիռներից մեկն ընկել է մանկապարտեզի բակում։
Այսպիսով, Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը և սկզբունքները՝ շարունակեց տեռորը Ադրբեջանի խաղաղ բնակչության նկատմամբ։
Նույն օրը հակառակորդի զինված ուժերը Գյանջայից և Բեյլագանից բացի գնդակոծել են Գյորանբոյի, Գոյգյոլի, Թերթերի, Զարդաբի և Բարդայի շրջանների բնակավայրերը։
Բարդայի գնդակոծության հետևանքով բեկորային վնասվածքից զոհվել է Շահրիյար Իսա գըզը Մեհդիևան, 3 հոգի տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել:

Прошло три года со дня второго ракетного удара ВС Армении по населенным пунктам Азербайджана
Прошло три года со второй ракетной атаки ВС Армении Гянджи, совершенной во время Отечественной войны.
Caliber.Az напоминает, что утром 5 октября 2020 года с территории Бердского района Армении был обстрелян второй по величине город Азербайджана.
Ракеты упали недалеко от Гянджинской Международной больницы, средней школы №34, мебельной фабрики, расположенной на проспекте Шаха Исмаила Хатаи, на территории так называемого «Евлахского автовокзала» и Центрального рынка. В результате 3 мирных жителя были госпитализированы с телесными повреждениями различной степени тяжести, был нанесен значительный ущерб гражданской инфраструктуре.
В результате обстрела из тяжелой артиллерии ВС страны-агрессора ракеты разорвались на центральных улицах и недалеко от Центральной районной больницы горда Барда. От осколочных ранений погибла Шахрияр Иса гызы Мехтиева, 3 человека получили ранения различной степени тяжести и были госпитализированы. Также был нанесен серьезный ущерб инфраструктуре.