Հայերը ուզում են՝ Եվրոպան չի կարող
Չհասցրեց անցնել ՄԱԿ-ի առաքելության և ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի ներկայացուցչի կողմից՝ Ղարաբաղի հայերի դեմ «էթնիկ զտումների» փաստերի բացակայության մասին հայտարարությունից հիասթափության դառը համը, երբ հայ հասարակությունը ստացավ հիասթափության նոր չափաբաժին՝ այս անգամ Եվրամիությունից: Հայաստանը ու նրա հովանավորները մեծ հույսեր էին դրել տարբեր տեսակի պատժամիջոցների վրա, որոնք ԵՄ-ն, ի պատասխան «արցախի դեմ ագրեսիայի» կարող էր կիրառել Բաքվի նկատմամբ։ Այս ուժերը նույնիսկ անցկացրին ամենահիմնավոր նախապատրաստություն՝ Եվրախորհրդարանը բանաձև ընդունեց՝ ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները վերանայելու և նրա դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու անհրաժեշտության մասին, մասնավորապես՝ դադարեցնել ԵՄ-ի հետ գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, հրաժարվել վիզային ռեժիմի պարզեցումից, նվազեցնել համագործակցության մակարդակը որոշ ոլորտներում, Հայաստանի դեմ «ռազմական ագրեսիայի կամ հիբրիդային հարձակումների» դեպքում կրճատել, կամ նույնիսկ հրաժարվել ադրբեջանական էներգառեսուրսների գնումներից։
Եվրախորհրդարանի, հայության համար «պատմական» նիստից անմիջապես հետո, Իսպանիայի Գրանադա քաղաքում անցկացվեց Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը։ Նրանում պետք է կայանար Ալիևի, Փաշինյանի, Միշելի, Մակրոնի և Շոլցի հանդիպումը՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ։ Ֆրանսիայի սադրիչ քաղաքականության պատճառով նախագահ Ալիևը պահանջեց մասնակիցների կազմի մեջ ընդգրկել Թուրքիայի նախագահին։ Սակայն չհանդիպեց արեւմտյան գործընկերների շրջանում ըմբռնման, ինչի արդյունքում Ալիեւը ստիպված եղավ հրաժարվել Գրանադա այցից։ Ադրբեջանի նախագահի բացակայությունը տխուր նոտա հաղորդեց միմյանցից հոգնած դասընկերների հանդիպմանը։ Սակայն դա չխանգարեց կողմերին ընդունել վերջնական հայտարարություն, որում չէին կարող չներառել բացարձակապես անիմաստ, բայց հայի ականջին հաճելի՝ «հայ փախստականներին» Ղարաբաղ առանց որևէ պայմանի և միջազգային մոնիտորինգի ներքո վերադարձի անհրաժեշտության մասին կետը։
Դրա հետ մեկտեղ, հայերը հույսը դրել էին շատ ավելիի վրա՝ հատկապես արդեն եվրոպական առաջնորդների բերանից Բաքվին սպառնացող պատժամիջոցներով ինչ-որ բարձրաձայնելուն։ Ի դժբախտություն հայերի, հարցականին վերջակետ դրեց ոչ այլ ոք, քան հայկական ռեւանշիզմի գլխավոր բազեն՝ Մակրոնը, ով հայտնեց. «Հիմա պատժամիջոցների ժամանակը չէ։ Դրանք հակաարդյունավետ կլինեին և կխանգարեին լավագույն կերպով պաշտպանել Հայաստանի տարածքն ու նրա բնակչությանը»։
Պետք է ասել, որ նման արձագանքը միանգամայն սպասելի էր, եթե ոչ հայերի, ապա հաստատ նրանց պաշտպաններ՝ եվրոպացի պատգամավորների կողմից։ Եվրախորհրդարանի պաշտպանության ենթակոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոն 60 պատգամավորների հետ միասին նախօրոք ԵՄ-ի արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին հարցում ուղարկել այն մասին, թե Ղարաբաղում «մարտական գործողությունների» հետ կապված ինչ սահմանափակող միջոցներ են ձեռնարկվելու Բաքվի նկատմամբ։ Այս ուղերձում նա ինքն է ուշադրություն դարձնում ԵՄ-ի անդամ մի շարք երկրների՝ ադրբեջանական գազից կախվածության վրա։ Խոսքը Հունգարիայի, Ավստրիայի, Բուլղարիայի եւ Ռումինիայի մասին է։ Նրան կրկնում է հայտնի «Politico» պարբերականը. «Եվ չնայած եվրոպացի քաղաքական գործիչները հաճախ պատրաստ են իրենց հայտարարություններում բռնել Հայաստանի կողմը, Ադրբեջանի ազդեցությունը Եվրամիության վրա շատ ավելի ուժեղ է, քանի որ Բրյուսելը Կասպիից գազը դիտարկում է որպես ռուսական գազի այլընտրանք»: Ինչպես տեսնում ենք, ոչ միայն հայերը, այլ նաև հենց Եվրամիության ներսում հայամետ տրամադրված գործիչները ադրբեջանական էներգակիրներից ԵՄ-ի կախվածությունը նշում են, որպես Բաքվի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու գլխավոր խոչընդոտ։
Այս դիրքորոշման մեջ շատ է խորամանկությունը։ Փաստը նրանում է, որ պատժամիջոցների ցանկացած կիրառում պետք է հիմնավորված լինի միջազգային իրավունքով։ Ադրբեջանը չի կատարել միջազգային իրավունքին հակասող ոչ մի գործողություններ։ Բաքուն վերականգնել է իր ինքնիշխանությունը իր սեփական տարածքում։ Կարելի է ուշադրություն դարձնել, որ Մակրոնը պատժամիջոցների անհնարիությունը քողարկված կերպով բացատրել է հենց նրանով, որ Ադրբեջանը անցկացրել է օրինաչափ գործողություններ իր իսկ տարածքում։
Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ այս հարցում ԵՄ-ի և Ադրբեջանի տնտեսական կապերը որևէ դեր չեն խաղում։ Անշուշտ, խաղում են։ Սակայն տրամաբանությունը այստեղ ուրիշ է՝ Ադրբեջանի հետ տնտեսական կապերը բավականին կարևոր են, որպեսզի թույլ չտան հանուն դրանց ոտնահարել միջազգային իրավունքը։ Դա հիանալի հասկանալով` հայամետ քաղաքական գործիչները դա ցայտուն են դարձնում իրենց անհրաժեշտ քողի տակ՝ փաստորեն խոստովանելով, որ ափսոսում են այն գործոնների առկայության համար, որոնք իրենց խանգարում են առհամարել օրենքն ու արդարությունը:

Армяне хотят – Европа не может
Не успел пройти горький осадок разочарования от заявления миссии ООН и представителя Госдепа США об отсутствии фактов «этнических чисток» в отношении армян Карабаха, как армянская общественность получила новую порцию расстройства – на этот раз от Европейского Союза. Армения и ее покровители очень надеялись на разного рода санкции, которые мог бы применить ЕС в отношении Баку в ответ на «агрессию против арцаха». Эти силы даже провели максимально основательную подготовку – Европарламент принял резолюцию о необходимости пересмотра отношений между ЕС и Азербайджаном и введения санкций в отношении него, в частности, приостановить переговоры по соглашению о партнёрстве с ЕС, отказаться от упрощения визового режима, понизить уровень сотрудничества в некоторых областях, сократить либо вообще отказаться в случае «военной агрессии или гибридных атак» против Армении от закупки азербайджанских энергоресурсов.
Сразу после «исторического» для армянства заседания Европарламента в испанской Гранаде прошел саммит Европейского политического сообщества. На нем должна была состояться встреча Алиева, Пашиняна, Мишеля, Макрона и Шольца по урегулированию армяно-азербайджанских отношений. По причине провокационной политики Франции президент Алиев потребовал включения в состав участников встречи турецкого президента. Однако это не встретило понимания у западных коллег, вследствие чего Алиев вынужден был отказаться от поездки в Гранаду. Отсутствие президента Азербайджана придало собранию грустную нотку встречи надоевших друг другу одноклассников. Впрочем, это не помешало сторонам принять итоговое заявление, в которое не могли не включить абсолютно ничего не значащий, но тешащий армянский слух пункт о необходимости возвращения в Карабах «армянских беженцев» без всяких условий и при международном мониторинге.
Вместе с тем, армяне рассчитывали на гораздо большее – а именно на некое озвучивание угрозы Баку санкциями уже устами европейских лидеров. К несчастью для армян, точки над I расставил никто иной, как главный ястреб армянского реваншизма Макрон, который сообщил: «Сейчас не время для санкций. Они были бы контрпродуктивными и помешали бы наилучшим образом защитить территорию Армении и ее население».
Надо сказать, что подобная реакция была вполне ожидаема, если не армянами, то уж точно их защитниками-евродепутатами. Председатель подкомитета Европарламента по обороне Натали Луазо, вместе с 60 депутатами загодя направила верховному представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепу Боррелю запрос о том, какие ограничительные меры будут предприняты в отношении Баку в связи с «боевыми действиями» в Карабахе. В этом обращении она сама обращает внимание на зависимость ряда государств – членов ЕС от азербайджанского газа. Речь идёт о Венгрии, Австрии, Болгарии и Румынии. Ей вторит известное издание Politico: «И хотя европейские политики часто готовы принять сторону Армении в своих заявлениях, влияние Азербайджана на Евросоюз гораздо сильнее, поскольку Брюссель рассматривает каспийский газ как альтернативу российскому». Как видим, не только армяне, но и проармянски настроенные деятели внутри самого Евросоюза ссылаются на зависимость ЕС от азербайджанских энергоносителей, как главное препятствие к наложению санкций против Баку.
В этой позиции много лукавства. Дело в том, что любое применение санкций должно быть оправдано международным правом. Азербайджан не совершал никаких действий, противоречащих международному праву. Баку восстанавливал свой суверенитет на своей собственной территории. Можно обратить внимание на то, что и Макрон завуалированно объяснил невозможность санкций именно тем, что Азербайджан проводил правомерные акции на своей территории.
Это, конечно, не означает, что экономические связи ЕС и Азербайджана не играют в данном вопросе никакой роли. Безусловно, играют. Однако логика здесь другая – экономические связи с Азербайджаном достаточно важны, чтобы не позволить себе ради них попирать международное право. Прекрасно понимая это, проармянские политики выпячивают этот момент под нужным им соусом, фактически признаваясь в том, что жалеют о наличии факторов, мешающих наплевать на закон и справедливость.