Սկլերոզի ցրվածություն
Զննելով սոցցանցերում հայ հարևանների մեկնաբանությունները՝ ինձ բռնեցի այն մտքի վրա, որ նրանց մի մասը, և հատկապես նրանք, ովքեր ապրում են տարածաշրջանից հեռու, տեղյակ չեն Ղարաբաղում տեղի ունեցող իրադարձությունների իսկական պատճառների մասին։ Ես հակված չեմ միամտորեն ենթադրել, որ հայերի արտառոց վարմունքները բխում են բացառապես իրականությունը չհասկանալուց: Սակայն եկեք փորձենք հարցին նայել մի փոքր ոչ ստանդարտ։
Հայաստանի երիտասարդությունը, այո և միջին տարիքի շատ մարդիկ մեծ մասամբ չեն լսել մեր երկրի օկուպացված տարածքների ու հողերի այրման և տարրական ավազակության մարտավարությամբ առաջացած վիթխարի ավերվածությունների մասին։ Նրանց չեն պատմել իրենց հայրենակիցների վայրագությունների և ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչների զանգվածային կոտորածների մասին։ Նրանք տեղյակ չեն հայկական օկուպացիոն ուժերի դուրս բերումը պահանջող ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերին։ Ոչ ոք նրանց երբեք չի պատմել Ղարաբաղում իրենց հարազատ օջախները հարկադրաբար լքած 800.000 ադրբեջանցիների ողբերգության մասին: Հայկական ագիտպրոմը սնուցում էր իրադարձությունների այլ վարկածներին՝ անտեսելով օկուպացված տարածքները միջազգային իրավունքի համաձայն Ադրբեջանին պատկանելու փաստը։ «Հինագույնների» գլուխներն էին մտցնում «արցախի փոքրիկ հպարտ ժողովրդի» մասին, ովքեր ապստամբել են արյունարբու «թուրքերի» (ադրբեջանական տարբերակով) դեմ, ովքեր փորձել են «բնաջնջել ազատասեր հայերին»։ Նույնիսկ «թերծնված» կազմավորման գոյություն չունենալու փաստը նրբորեն շրջանցել են՝ այն ներկայացնելով որպես համաշխարհային պետականության բնօրրան ընդհանրապես, և հայկականը՝ մասնավորապես։
Ղարաբաղը լքած իրենց հայրենակիցների համար աստղերին վիշտ թափած շատ հայեր ոչինչ չունեն պատասխանելու այն հարցին, թե արդյո՞ք նրանք երբևէ մտածել են ադրբեջանցիների ցավի ու տառապանքի մասին, որոնք ստիպված են եղել ոչ թե հեռանալ, այլ փախչել անհամեմատ ավելի շատ ողբերգական հանգամանքներում։ Երևանում տխուր նստած, հայացքը դեպի հեռու հառած հայ երեխաների ու ծերերի տխուր (իսկ նրանք տխուր են, ո՞վ կարող է վիճել՝ մենք բոլորս էլ մարդ ենք) լուսանկարները հայերի և «հայասերների» համար մարդկային սարսափի գագաթնակետ է։ Այդ մարդիկ երբեք չեն տեսել, և չեն ցանկացել տեսնել ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչների ծվատված մարմիններն ու մեր փախստականների ամբոխը, որոնք ոչ թե Ադրբեջանի քաղաքացիների անձնագրերով ապրելու դժկամության պատճառով դուրս գալու համար սպասել են ժամեր տևած խցանումների մեջ, այլ թափառել են ձյունածածկ լեռնանցքներով, փրկվելով հայ ավազակներից։
Միտքս է գալիս 2020 թվականին հայ գաղափարախոսների կողմից հորինված մի աղերսանք-արտահայտություն։ Այն ասում է, որ «արցախը ծանր վիրավոր է, բայց ողջ է»։ Դիահերձելու ժամանակն է. «հիվանդը» ոչ թե ավելի շուտ մահացել է, քան կենդանի է, այլ անհույս, կամ հուսալիորեն, այսինքն անդառնալիորեն՝ մահացած է: Էլի ինչ որ բան են գրել «Հայաստանը համաձայնվել է տարածքային զիջումների»։ Հա՜։ Կփորձեր չհամաձայնվել «միացումականների» գարշահոտ շնչով 30 տարի պղծված ադրբեջանական հողի մեջ հայկական ադամախնձորը դրոշմած ադրբեջանական ասկերի սապոգի հետ։
Ինչպես իրավացիորեն նշվել է՝ ի պատասխան այս տարի հայերը ընտրել են. «հեռանալ, թե մնալ» հերթական արցունքոտ հիստերիային ռեպլիկայում։ 90-ականների ադրբեջանցիների ընտրությունը շատ ավելի տխուր էր. «փախչել, թե զոհվել»: Որոշ հայեր փորձում են դիմել 20-րդ դարասկզբի իրադարձություններին՝ ձգտելով 90-ականների վայրագությունների մեր մեղադրանքները կասեցնել «ցեղասպանության» մղձավանջներով։ Պարտվողական տրամաբանություն։ Կարելի է մինչև կապտանալը վիճել, թե Թուրքիայում ավելի քան հարյուր տարի առաջ ինչ է տեղի ունեցել և ինչ տեղի չի ունեցել: Մեր կարծիքը բոլորին հայտնի է։ Բայց արդյո՞ք սա նշանակում է, որ հայկական տրամաբանությունը հաստատապես արդարացնում է այն, ինչ նրանք արել են 90-ականներին, ինչպես հաստատվել է ֆոտո-վիդեո ապացույցներով և զոհերի ցուցմունքներով, իսկ այսօր արդեն հենց հանցագործների՝ այն, որ, հայերի կարծիքով, մի ժամանակ կատարվել է իրենց դեմ։
Այս դեպքում Աստված ինքն էր մեզ պատվիրել 2023 թվականի սեպտեմբերին ոչնչացնել հայերին Ղարաբաղում, մեծ ու փոքր։ Մենք դա չարեցինք, հակառակ դեպքում քաղաքացիական զոհերի թիվը կհասներ հազարների։ Երբեմն ինձ թվում է, որ որոշ հայեր, հատկապես օտարազգիները, ցավալիորեն վիրավորվում են, որ մենք նման չենք նրանց՝ խաղաղ բնակչության հետ վարվելու հարցում։ Որքան եղել են ու կան «ցեղասպանության, արյան գետերի, նորածինների դիակների, անհետ կորածների» մասին աղաղակներ, մինչդեռ չկա՝ կրկնում եմ, 2023 թվականին խաղաղ բնակիչների նկատմամբ նպատակաուղղված բռնության ոչ մի ապացույց: Մենք նույնիսկ մեր դեմ կռված, բայց զենքերը վայր դրած (երևի խիզախության ավելցուկից՝ հայերի համար դժվար է միաժամանակ և՛ զենք կրել, և՛ խիզախություն) հայ «առյուծներին» թույլ տվեցինք լքել Ղարաբաղը։ Իսկ հիմա պատկերացրեք, թե ինչ էքստազի մեջ կընկնեին հայերը + մարդու իրավունքների պաշտպանները («հայ մարդու, հոմո արմենիկուսի» - ադրբեջանցիների ոտնահարված իրավունքները երբեք իրենց չեն վերաբերվել), եթե հաջողվեր գտնել մի երկու-երեք սպանված խաղաղ հայ։ Ես ընդգծում եմ, որ խոսքը մարտերի ընթացքում տեղի ունեցած մի քանի քաղաքացիական զոհերի մասին չէ։ Թեև 2020-ին մեր քաղաքները նպատակաուղղված գնդակոծած և դա հրապարակավ հպարտորեն հայտարարած հայերը (Արայիկ, ալո, ոնց են կերակրում, արա, ապուր ուտո՞ւմ ես, ծավեց անուս. - ներողություն, ցավդ տանեմ) պետք է փալասի պես լռեն։
Հայերը գիտեն արդյո՞ք, թե ոչ, թե նրանք, իրենց հայրերն ու պապերը ինչ են արել 90-ականներին, և այդ ֆոնին ինչ տեսք ունի այն, ինչ մենք հասել ենք 2020-2023 թվականներին՝ դա նրանց խնդիրն է։ Նրանց համար, ովքեր համառորեն Շուշա քաղաքն անվանում են «շուշի»՝ ինչքան էլ խշխշան (шурши), ինչքան էլ չխշխշան՝ դուք կստանաք սոսափել (шиши): Արդեն ստացել են, ավելի ճիշտ: Ադրբեջանի դրոշը ծածանվում է Խանքենդիի վրա։ Եթե դրանից որևէ մեկը իրեն վատ է զգում, դիմեք հոգեբույժի: Եթե չօգնի , «գլուխներդ պատին տվեք»:
Որոշ հայեր չարամտորեն զուգահեռ են անցկացնում առաջին պատերազմից հետո մեր և այսօր նրանց միջև։ Իբր, դուք պարտվեցիք, բայց հետո հաղթեցիք, կգա նաև մեր հերթը։ Կարող են փորձել, բացառված չէ: Ֆրանսիայից ստացված հուշանվերները կարող են ոգեշնչել հերոսությունների, գումարած քույրական մխիթարությունները: Սակայն թող չմոռանան մի բան. 80-ականների վերջի և 90-ականների սկզբի Ադրբեջանը այլևս չկա և երբեք չի լինի։ Չեն լինի միամիտ, պարզամիտ «ազերիներ», որոնց համար հայերը «գարդաշ» ու «քիրվա» էին, և ովքեր այսքան երկար ժամանակ չկարողացան ուշքի գալ և հասկանալ, թե ինչ եղավ այն հարևանների հետ, ում հետ հաց ու աղ էին կիսում։ Մենք բավականին գոհ ենք ապագայում առանց արյան ապրելու համար: Բայց տես մոռանալն ու ներելը՝ շեփոր է: Մեզ Ամենաբարձրյալի կողմից վիճակված է օձին պահել նիզակի ծայրին, և մեր խաղաղ ուշադրությունը մեր հարևանների ճիգերին անխուսափելի կլինի։ Հիշում եմ 80-ականների սկզբին սկսած հակամարտության ժամանակ Ադրբեջանի անօգնական իշխանությունների կիսամոռացված անզոր հայտարարություններից մեջբերում. «Հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է հայկական կողմի վրա»։ Պատասխանատվությունը չի ընկնի։ Կրկնելու փորձի դեպքում այն կդրվի, ավելի ճիշտ, կփլվի հայկական կողմի վրա։
Ցրված սկլերոզը՝ կենտրոնական և ծայրամասային նյարդային համակարգի հիվանդություն է։ Սկլերոզի ցրվածությունը և հայերի ընտրովի մոռացկոտությունը՝ հիվանդություն է, որը մենք ակտիվորեն բուժում ենք։ Մենք հարևաններին արդեն փրկել ենք որոշ հիվանդություններից։ «Գլխուղեղի միացումը» և «Ուղիղ աղիքի արցախը» անցյալում են։ Շնորհավոր ապաքինվելու առթիվ, ընկերնե՜ր։
Իսկ ինչ վերաբերում է ֆանտոմային ցավերին՝ դրանք կանցնեն։ Իսկ եթե ոչ, ապա դիմեք։ Մենք կօգնենք։ Հարևաններ ենք, վերջիվերջո:

Рассеянность склероза
Просматривая комментарии армянских соседей в социальных сетях, я поймал себя на мысли о том, что часть из них, и особенно те, кто проживает вдали от региона, не в курсе подоплеки событий в Карабахе. Я не склонен наивно полагать, что эскапады армян проистекают исключительно из непонимания реалий. Однако попробуем взглянуть на вопрос несколько нестандартно.
Молодежь Армении, да и многие люди среднего возраста, в большинстве не слышали об оккупированных территориях нашей страны и колоссальных разрушениях, вызванных тактикой сожженной земли и элементарным мародерством. Им не рассказывали о зверствах их соотечественников и массовом убийстве мирных азербайджанцев. Они не в курсе резолюций Совбеза ООН, требующих вывода армянских оккупационных сил. Никто и никогда не говорил им о трагедии 800 000 азербайджанцев, вынужденных оставить родные очаги в Карабахе. Армянский агитпром скармливал другую версию событий, опуская факт принадлежности оккупированных территорий Азербайджану согласно международному праву. «Древнейшим» втолковывали про «маленький гордый народ арцаха», восставший против кровожадных «тюрков» (в азербайджанском варианте), которые пытались «истребить свободолюбивых армян». Даже факт несуществования «недорожденного» образования изящно обходили, представляя его как колыбель мировой государственности в целом, и армянской в частности.
Многим армянам, изливающим скорбь звездам по поводу оставивших Карабах соотечественников объективно нечего ответить на вопрос, задумывались ли они когда-либо о боли и страданиях азербайджанцев, вынужденных не уезжать, а бежать при несравнимо более трагических обстоятельствах. Грустные (а они грустные, кто же спорит – все мы люди) фотографии армянских детей и стариков, печально сидящих в Ереване, вперившись взглядом в даль, - для армян и «армянолюбов» апогей человеческого ужаса. Эти люди никогда не видели, и не хотели видеть растерзанные тела азербайджанских мирных жителей и толпы наших беженцев, не сидящих в многочасовой пробке в ожидании выезда по причине нежелания жить с паспортами граждан Азербайджана, а бредущих заснеженными перевалами, спасаясь от армянских головорезов.
Вспоминается фраза-заклинание, придуманная армянскими идеологами в 2020-м. Она гласила, что «арцах тяжело ранен, но жив». Время для пост-мортема: «пациент» не скорее мертв, чем жив, а безнадежно – или надежно, то есть бесповоротно – мертв. Еще что-то писали про «Армения согласилась на территориальные уступки». Ха! Попробовала бы не согласиться с сапогом азербайджанского аскера, впечатавшим кадык армянского оккупанта в азербайджанскую землю, 30 лет осквернявшуюся зловонным дыханием «миацумистов».
Как было справедливо указано в одной из реплик в ответ на очередную слезливую истерику, в этом году армяне выбирали: «уехать или остаться». Выбор азербайджанцев в 90-ых был гораздо более печален: «бежать или погибнуть». Некоторые армяне пытаются взывать к событиям начала 20 века, стремясь парировать наши обвинения в зверствах 90-ых кошмарами «геноцида». Проигрышная логика. Можно до посинения спорить, что происходило, а что не происходило в Турции сто с лишним лет назад. Наше мнение всем известно. Но значит ли это, что армянская логика оправдывает то, что они доподлинно совершили в 90-ые, как установлено фото - видеодоказательствами и показаниями жертв, а сегодня уже и самих преступников – тем, что, по мнению армян, было совершено против них когда-то?
В таком случае нам сам Бог велел в сентябре 2023-го истреблять армян в Карабахе, от мала до велика. Мы этого не делали, в противном случае счет жертв среди гражданских лиц шел бы на тысячи. Мне иногда кажется, что некоторым армянам, особенно иноземным, до боли обидно, что мы не уподобились им в плане обращения с мирным населением. Сколько было и есть воплей «геноцид, реки крови, трупы младенцев, пропавшие без вести», в то время как нет ни одного – повторяю, ни единого доказательства целенаправленного насилия против гражданских лиц в 2023. Мы даже воевавшим против нас, но сложившим оружие (наверное, от избытка храбрости – и оружие, и храбрость армянам одновременно носить тяжело) армянским «львам» позволили покинуть Карабах. А теперь представьте, в каком экстазе зашлись бы армяне+защитники прав человека («армянского человека, хомо арменикус» - попранные права азербайджанцев их никогда не трогали), если бы удалось найти пару-тройку убитых мирных армян. Я подчеркиваю, речь не идет о нескольких жертвах среди мирного населения, которые имели место во время боевых действий. Хотя армяне, целенаправленно обстрелявшие наши города в 2020-м и гордо заявлявшие об этом во всеуслышание (Араик, ало, как кормят, ара, суп кушиишь, цавет анус? – сорри, цавет анум?) должны молчать в тряпочку.
Знают или нет армяне, что они, их отцы и деды сотворили в 90-ых и как на этом фоне выглядит то, чего мы добились в 2020 – 2023, это их проблема. Тем, кто упрямо именует город Шуша «шуши» - хоть шурши, хоть не шурши, вам достанутся шиши. Уже достались, вернее. Флаг Азербайджана реет над Ханкенди. Если кому-то от этого не по себе, обратитесь к психотерапевту. Если не поможет, «убейтесь о стену».
Некоторые армяне злобно проводят параллель между нами после первой войны и ими сегодня. Мол, вы проиграли, но потом победили, придет и наш черед. Могут попробовать, не исключено. Сувениры из Франции могут вдохновить на подвиги, плюс сестринские утешения. Только пусть не забывают одно: Азербайджана конца 80-ых – начала 90-ых больше нет и не будет никогда. Не будет наивных простодушных «азеров», для которых армяне были «гардаш» и «кирвя», и которые так долго не могли прийти в себя и понять, что же стряслось с соседями, с которыми делили хлеб и соль. Жить без крови в будущем нас вполне устраивает. Но вот забыть и простить – дудки. Нам Всевышним суждено держать гадюку на острие копья, и наше миролюбивое внимание к потугам соседей будет неизбывно. Вспоминаю цитату из подзабытых бессильных заявлений беспомощных азербайджанских властей времен начала конфликта в 80-ых: «вся ответственность за последствия ложится на армянскую сторону». В наши дни ответственность не будет ложиться. Она ляжет, вернее, обрушится на армянскую сторону в случае попытки повторить.
Рассеянный склероз – заболевание центральной и периферической нервной системы. Рассеянность склероза и выборочная забывчивость армян – это заболевание, которое мы активно лечим. От некоторых болезней мы соседей уже избавили. «Миацум головного мозга» и «арцах прямой кишки» в прошлом. С выздоровлением, товарищи!