Երկակի ստանդարտների ստանդարտներ
Գրող միաբանությունը հաճախ տառապում է շատախոսությամբ, այդ թվում նաև ձեր խոնարհ ծառան: Այսօր ես կփորձեմ լինել կարճ ու կտրուկ։
Չեմ պատրաստվում բողոքել չար ճակատագրից և կարեկցանքի կոչ անել։ Ադրբեջանը այն երկիրը չէ, որն ունի ուժեղ տերությունների խղճահարության կարիքը։ Իր քաշային կարգում, իսկ երբեմն նաև մի կարգով ավելի բարձր՝ մեր Հայրենիքը իրեն բավականին վստահ է զգում։
Երկակի ստանդարտներին մենք սովոր ենք։ Բայց, ըստ երևույթին, մեզ համար գրվում են երկակի ստանդարտների ստանդարտներ։ Ես կիսվում եմ՝ սոցիալական ցանցերում տուրուդմփոցներին դիտարկումներով և այս կամ այն ներքին, տարածաշրջանային, կամ գլոբալ նպատակների համար ընտրովի մոտեցում կիրառող մի շարք միջազգային դերակատարների պահվածքով: Առանձին տեղ է հատկացված ամեն անկյուններում նվնվացող, բայց հայելու մեջ նայել մոռացող մեր հարեւանների աշխարհաընկալմանը։ Այսպես ուրեմն.
- Տասնյակ հազարավոր հայերի՝ այս տարվա սեպտեմբերին, Ղարաբաղից կամավոր և համեմատաբար հարմարավետ, բացառությամբ նյարդային լարվածությանը և բազմաթիվ ժամերի խցանումների, չնայած նրանց ներկայացված անվտանգության երաշխիքների և տարածքում (այդ նույն Հանրապետության) որպես Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի ապրելու իրավունքին հեռանալը՝ «էթնիկ զտում» է։ 90-ականներին ինքնաձիգների փողի տակ իրենց հողերից 800 000 ադրբեջանցիների վայրագորեն վտարումը՝ կյանքի մանրուքներ են։
- Մի ժամվա մեջ 800 000 վտարված ադրբեջանցիները՝ շրջված էջ է, ժամանակներն էին այդպիսին։ Տասնյակ հազարավոր հեռացած հայերը՝ չար մահմեդականները ճնշում են խեղճ քրիստոնյաներին է։Ամբողջ ուշադրությունը Ղարաբաղի վրա է։
- Հայ բնակչության հեռանալը ուղեկցող հայ ծերերի ու երեխաների արցունքներն ու վիշտը համամարդկային աղետ է։ Տերերի կողմից լքված և փողոցներում թափառող շները՝ նմանակերպ բան է։ Հազարավոր ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչների արյունն ու մահը, ներառյալ Խոջալուի արյունալի անկարգությանը՝ հայ տղաները մի փոքր տաքացել են։ Ադրբեջանական արցունքների ու տխրության մասին կլռեմ։ Ինչպի՞սի դատարկ բաներ։
- Հարևան երկրի տարածքի մի մասը զավթելու հայերի որոշումը և Հայաստանի կողմից, որպես «արցախի» անվտանգության երաշխավոր դիրքավորումը՝ ժողովրդավարություն և ինքնագազաթողում... կներեք, ինքնորոշում է։ Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարությունները, ներառյալ հայերի կողմից 80-ականներին սկսված խելագարությանը վերջ դնելու և խաղաղ ապրելու ընդգծվող ցանկությունը՝ ագրեսիվ միլիտարիզմի օրհներգն է։
- Հայաստանի պաշտպանության նախարար Տոնոյանի՝ նոր տարածքներ գրավելու և դրանք որպես «արցախի» ճանաչման համար սակարկության առարկա օգտագործելու սպառնալիքները՝ առաջադեմ բանակցային մեթոդիկա է։ Զանգեզուրի մասին խոսակցությունները՝ անամոթ ոտնձգություն է հարեւան պետության տարածքի նկատմամբ։ Ի դեպ, Տոնոյանը փայլուն կերպով օկուպացրել է զուգարանը իր խցում։
- Ռազմական գործողությունների պատահական զոհեր դարձած մի քանի հայ խաղաղ բնակիչները՝ ցեղասպանություն է։ Հայերի կողմից, մարտական շրջաններից հեռու գտնվող Ադրբեջանի խաղաղ քաղաքներին թիրախավորված հրթիռային և հրետանային հարվածները, որոնց զոհ են դարձել կանայք, ծերեր և երեխաներ՝ իրենց կարծիքը հակառակ կողմին հասցնելու միջոց է։ Մի տեսակ բանակցային մարտավարություն։
- Հայաստանի խորհրդարանի և Հայաստանում տարիների ընթացքում հետընտրական բռնությունների զոհ դարձած տասնյակ ցուցարարների գնդակահարությունը՝ ժողովրդավարության հաղթանակ է։ Ադրբեջանի իրավապահ մարմինների կողմից մեր երկրում չարտոնված հանրահավաքներին խոչընդոտելը՝ «բռնապետական ռեժիմի դաժանության» ապացույց է։
- Մարտական գործողությունների ժամանակ վնասված հայկական եկեղեցու վերականգնումը՝ «մշակութային ցեղասպանություն և հայկական ժառանգության ոչնչացում է»։ Հայերի կողմից օկուպացված տարածքներում 67 մզկիթներից 65-ի ավերակները՝ կանաչապատման աշխատանքներ են։ Այն, որ մզկիթում խոզեր են պահել՝ նորարարական անասնաբուծություն է։
- Ապրանքների, այդ թվում նաև զենքի ապօրինի փոխադրումը կանխելու նպատակով, սննդամթերքի առաքման այլընտրանքային երթուղու տրամադրմամբ և, առավել ևս հենց սննդի տրամադրմամբ պետական սահմանի ապօրինի հատման կասեցումը՝ «շրջափակում» է, Լենինգրադի կրկնությունն է 2-րդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ և «մարդասիրական իրավունքների ոտնահարում»: Ղարաբաղում ամենուր տեղադրված և ամեն շաբաթ ադրբեջանցիների կյանքը խլող հարյուր հազարավոր ականները, պատերազմի այս ուրվականների արագ հայտնաբերմանը և ոչնչացմանը նպաստելու Հայաստանի դժկամությամբ հանդերձ՝ հայ ժողովրդի հպարտ ոգու դրսեւորումն է։
- Ադրբեջանի օկուպացված տարածքում մշակութային հուշարձաններով զբաղվելու հարցում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համառ դժկամությունը՝ այդ նրանք ժամանակ չունեին, բոլորը արձակուրդում էին և վատ եղանակ էր: Եվ այսպես 27 տարի անընդմեջ։ «Հնագույն հուշարձանների» պաշտպանների համար այդքան թանկ հայկական «օբյեկտների» ճակատագիրը պարզելու հրատապ ցանկությունը՝ կազմակերպության անմիջական լիազորությունն ու սուրբ պարտականությունն է։
- Ադրբեջանական մեքենաների հազարավոր պետհամարանիշներ, որոնք զարդարել են օկուպացված տարածքում զուգարանի պատերը՝ դ ստեղծագործության ազատություն է «արմնեոսյուրռեալիզմի» լավագույն ավանդույթներով։ 2020 թվականի նոյեմբերին Հաղթանակի օրվա շքերթում հայկական համարները՝ բարբարոսություն է։
- Խանքենդիի ծայրամասը զարդարած հայկական տանկը՝ գեղարվեստական մտքի գլուխգործոց է։ Ազատագրված տարածքի վրա կանգնեցված Ադրբեջանի «Երկաթե բռունցք»-ը՝ վատ տոն ու վայրենություն է։
- Ինչպես ադրբեջանցի, այնպես էլ հայ ժողովուրդների համար անհամար հոգսերի խորհրդանիշ դարձած «արցախի» լաթը՝ Քրիստոսի տուրինական դիածածկոց է։ Խանքենդիի «թանգարանի» հատակին ընկած Ադրբեջանի դրոշը՝ «արժանի հաղթանակից» բարոյական հաճույք ստանալու հայերի սուրբ իրավունքն է։
- 27 տարի «արա, ոչ մի թիզ հող չենք տա, կարող եք՝ ուժով վերցրեք, արա» ոճով հիմար, ինքնահավան կոպտությունը՝ դիվանագիտական ռազմավարություն է։ 27 տարվա անպտուղ բանակցություններից հետո տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու համար Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը՝ արյունարբու ագրեսիա է։
- Կասկածելի վերլուծական կենտրոնների և հիմնադրամների հայտարարությունները, ինչպես նաև առանձին խորհրդարանների առանձին բանաձևերը՝ համաշխարհային հանրության ձայնն է։ Հայաստանի կողմից, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերի (դրանք մի մբողջ 4-ն էին) արհամարումը՝ ուշադրությանը ոչ արժանի թյուրիմացություն է։
Ցուցակը թերի է։ Փոխարենը լիակատար պարզությունն է։ Նրանք, ովքեր թքած ունեն Ադրբեջանի դեմ կատարված հանցագործության վրա, պարզապես չեն ցանկանում ընդունել նոր իրականությունը։ Նրանց բորբոքված երեւակայության մեջ «բռնապետական մահմեդական նավթագազային Ադրբեջանը» հաղթել է «խեղճ հպարտ դեմոկրատ հայերին»։ Այն մասին, որ հայերն իրենք ժամանակին երկիրը դարձրել են Ռուսաստանի քաշլիցը, որ նախագահ են ընտրել Խոջալուի ջարդով պարծենող մարդուն, որ ոտնձգություն են կատարել ուրիշի հողի վրա՝ այդպիսի «ընկերները» լսել չեն ուզում։ Մենք թքած ունենք: Անկեղծ ասած։ Ես հասկանում եմ, դիվանագիտություն, «քաղաքավարություն», քայլեր ու հակաքայլեր և այլն։ Մեզ մոտ դրա հետ կապված, փառք Աստծո, ամեն ինչ կարգին է:
Բայց կան պահեր, երբ պետք է պարզապես ռադ անել: Այս սյունից և հեռու մինչև այն լեռը: Առանց որևէ տեղ շրջվելու։ Դա անելու լավագույն միջոցը՝ մեր երկրի հետագա զարգացումն ու հզորացումն է՝ լուծելով նրա առջեւ ծառացած խնդիրները։ Առաջին հերթին՝ ադրբեջանցիների վերադարձը իրենց հողեր։

Стандарты двойных стандартов
Пишущая братия зачастую страдает многословностью, в том числе ваш покорный слуга. Сегодня я попытаюсь быть лаконичным.
Не собираюсь сетовать на судьбу-злодейку и взывать к состраданию. Азербайджан не та страна, которая нуждается в жалости сильных мира сего. В своей весовой категории, а порой и на порядок выше, наша Родина чувствует себя весьма уверенно.
К двойным стандартам мы привыкли. Но, похоже, для нас пишутся стандарты двойных стандартов. Я делюсь наблюдениями за баталиями в социальных сетях и поведением ряда международных игроков, применяющих избирательный подход для тех или иных внутренних, региональных, либо глобальных целей. Отдельное место уделено мировосприятию наших соседей, тоскливо скулящих на всех углах, но забывающих взглянуть в зеркало. Итак:
- Десятки тысяч армян, добровольно и относительно комфортно – если не считать нервного напряжения и многочасовых пробок – выехавших из Карабаха в сентябре сего года несмотря на предоставление им гарантий безопасности и права жить гражданами Азербайджанской Республики на ее (этой самой Республики) территории - «этническая чистка». 800 000 азербайджанцев, жестоко изгнанных со своей земли под дулами автоматов в 90-ых – мелочи жизни.
- 800 000 изгнанных в одночасье азербайджанцев – перевернутая страница, время было такое. Десятки тысяч выехавших армян – злобные мусульмане гнетут бедных христиан. Все внимание на Карабах!
-  Слезы и печаль армянских стариков и детей, сопровождавшие отъезд армянского населения – это вселенская катастрофа. Брошенные хозяевами собачки, бродящие по улицам - аналогично. Кровь и смерть тысяч азербайджанских мирных жителей, включая кровавую вакханалию в Ходжалы – это армянские пацаны немного погорячились. Про азербайджанские слезы и печаль умолчу. Какие пустяки!
- Решение армян заграбастать часть территории соседней страны и позиционирование Армении как гаранта безопасности «арцаха» – это демократия и самооперделение…пардон, самоопределение. Заявления азербайджанского руководства, включая подчеркивающие желание положить конец начатому армянами в 80-ых годах безумию и жить в мире – гимн агрессивного милитаризма.
- Угрозы армянского министра обороны Тонояна захватить новые территории и использовать их в качестве разменной монеты для признания «арцаха» – прогрессивная переговорная методика. Разговоры о Зангезуре – беспардонное посягательство на территорию соседнего государства. Кстати, Тоноян блистательно оккупировал парашу в своей камере.
- Несколько армянских мирных жителей, ставших случайными жертвами боевых действий – это геноцид. Целенаправленные ракетно-артиллерийские удары армян по мирным городам Азербайджана вдали от районов боевых действий, жертвами которых стали женщины, старики и дети – способ донести свое мнение до противоположной стороны. Переговорная тактика такая.
- Расстрел армянского парламента и десятков протестующих, ставших жертвами поствыборного насилия в Армении в разные годы – это торжество демократии. Воспрепятствование правоохранительными органами Азербайджана несанкционированным митингам в нашей стране - это доказательство «лютости диктаторского режима».
- Реставрация армянской церкви, получившей повреждения в ходе боевых действий – это «культурный геноцид и уничтожение армянского наследия». Руины 65 из 67 мечетей на оккупированных армянами территориях – это работы по благоустройству. То, что в мечети держали свиней – новаторское животноводство.
- Пресечение незаконного пересечения государственной границы с целью предотвращения незаконной транспортировки грузов, в том числе оружия с предоставлением альтернативного маршрута для доставки продовольствия и, более того, предоставлением самого продовольствия – это «блокада», повторение Ленинграда времен 2-й Мировой войны и «нарушение гуманитарного права». Сотни тысяч мин, установленных в Карабахе повсюду и еженедельно уносящих жизни азербайджанцев при нежелании Армении содействовать скорейшему обнаружению и уничтожению этих призраков войны – проявление гордого духа армянского народа.
- Упорное нежелание ЮНЕСКО заниматься памятниками культуры на оккупированной территории Азербайджана – у них не было времени, все были в отпуске, и погода была нелетная. И так 27 лет подряд. Срочное желание выяснить судьбу столь дорогих сердцу защитников «памятников старины» армянских «объектов» - прямой мандат и святой долг организации.
- Тысячи номеров азербайджанских автомобилей, украшавших стены туалета на оккупированной территории – это свобода творчества в лучших традициях «армнеосюрреализма». Армянские номера на параде по случаю Дня Победы в ноябре 2020 года – варварство.
- Армянский танк, украшавший окрестности Ханкенди – шедевр художественной мысли. «Железный кулак» Азербайджана, воздвигнутый на освобожденной территории – моветон и дикость.
- Тряпка «арцаха», ставшая символом бесчисленных бед и для азербайджанского, и для армянского народов – это туринская плащаница. Флаг Азербайджана, валявшийся на полу «музея» в Ханкенди – святое право армян на получение морального удовольствия от «заслуженной победы».
- 27 лет тупого самодовольного хамства в стиле «ара, ни пяди земли не отдадим, сможете – заберите силой, ара» - дипломатическая стратегия. Применение Азербайджаном силы для восстановления территориальной целостности после 27 лет бесплодных переговоров – кровожадная агрессия.
- Заявления сомнительных мозговых центров и фондов, а также отдельные резолюции отдельных парламентов – это голос мирового сообщества. Игнорированные Арменией резолюции Совбеза ООН (их было целых 4) – это не заслуживающее внимания недоразумение.
Список неполный. Зато ясность полная. Те, кто не парился на предмет совершенного против Азербайджана преступления, просто не желают принимать новую реальность. В их воспаленном воображении «диктаторский мусульманский нефтегазовый Азербайджан» победил «бедных гордых демократических армян». О том, что армяне сами в свое время превратили страну в довесок России, что выбрали президентом человека, похвалявшегося резней в Ходжалы, что они влезли на чужую землю такие «товарищи» слышать не желают. Нам по барабану. Честно. Я понимаю, дипломатия, «политес», ходы и противоходы и прочее. У нас с этим, слава Богу, все в порядке.
Но есть моменты, когда нужно просто посылать. От этого столба и вон до той горы. Никуда не сворачивая. Лучший способ это сделать – еще больше развивать и усиливать нашу страну, решая стоящие перед ней вопросы. В первую очередь – возвращение азербайджанцев на их земли.