Զորիի լռությունը և Սիլվայի հոգին
Հայազգի հայտնի բլոգեր և ղարաբաղյան կլանի դիմակազերծող Ռոման Բաղդասարյանը իր մի փոքր հիստերիկ, բայց մեծամասամբ արդար մեղադրանքներով հասել է «միացումի» գաղափարական ոգեշնչողներից մեկին՝ Զորի Բալայանին։
«Մեր հայրերը գնացել են Ղարաբաղ՝ հավատալով այս գնչու Զորի Բալայանին և Ղարաբաղի մյուս ստահակներին։ Մեր հայրերը կա՛մ զոհվել են Ղարաբաղում, կա՛մ մահացել են սարսափելի հիվանդություններից ու սթրեսներից»,- ի թիվս այլոց գրել է Բաղդասարյանը։ Մի փոքր շեղվելով, կցանկանայի Ռոմանին մի թեթև հանդիմանել չքողարկված ռասիզմի համար: Սխալ է էթնիկ խմբի անվանումը օգտագործել որպես նվաստացուցիչ մակդիր։ Գնչուները, ի դեպ, ի տարբերություն հայերի, չեն տիրապետում վեհության ցնորքին և չեն զավթում ուրիշի հողերը։ Այս իմաստով գնչուների օրինակը պետք է բերել որպես հայերի համար խրատ, այլ ոչ թե նախատինք։
Բայց խոսքը, այնուամենայնիվ, ոչ գնչուների և ոչ էլ Բաղդասարյանի մասին է։ Խոսքը բլոգերի հրապարակման հերոս Զորի Բալայանի մասին է։ Այս իմաստով Բաղդասարյանը, իհարկե, բարձրացրել է շատ կարևոր, կարելի է ասել, պատմության մեջ անհատի դերի մասին թեմա։ Ով գիտի, թե իրենց ինչպես կպահեին հայերի զանգվածները, եթե չլիներ «միացումի» երկու սոխակներ՝ Զորի Բալայանի և Սիլվա Կապուտիկյանի կողմից նախաձեռնած ազգայնական թուրքաֆոբ հիստերիան։
Այստեղ պետք է անհապաղ հոգեբանական շեղում անել, այս երկուսը, ակնհայտորեն հայկական մշակույթի ամենատաղանդավոր ներկայացուցիչները չեն։ Հակաադրբեջանական հիստերիայում, օրինակ, աչքի չեն ընկել ոչ հայ գրականության այն ժամանակվա կենդանի դասական Հրանտ Մաթևոսյանը, ոչ պաշտամունքային դերասան Արմեն Ջիգարխանյանը, իսկ կինոմատոգրաֆիայի մեծ վարպետ Սերգեյ Փարաջանովը ամենևին էլ ղարաբաղյան տգեղ արշավի ֆոնին նկարահանել է ադրբեջաներեն լեզվով «Աշուղ Ղարիբ» ֆիլմը, որը նա ինքն է անվանել քայլ դեպի հաշտեցում։ Այս մեծաբեկորների ֆոնին, արվեստի այնպիսի թզուկներ, ինչպիսիք են Բալայանը Կապուտիկյանի հետ փորձում էին առաջին պլան դուրս գալ՝ տաղանդի բացակայությունը փոխհատուցելու համար շահագործելով ժողովրդի գիտակցության մութ թավուտները։
Որպեսզի չմեղադրվեմ մերկախոսության մեջ, մեջբերեմ օդիոզ «Օջախ» գրքից, որտեղից պարզ երևում է, որ մինչ բանաստեղծի հոգին տենչում էր «միացումին», նրա ստեղծագործության գեղարվեստական արժեքը ձգտում էր զրոյի. «Ես կանգնել էի դժոխքի վերածված հին հայկական քաղաքի ստորոտին ու ձեռքով անընդհատ տրորում էի սիրտս։ Ձգտում էի ինձ հանգստացնել։ Բայց ոչինչ չստացվեց: Ես նստեցի հայերի ձեռքերով փորագրված և մի ժամանակ հայի գերեզմանին դրված մի լքված տապանաքարի վրա, և սկսեցի հեկեկալ...»:
Համաձայնվեք, ինչ-որ ֆիզիոլոգիական նեղություն է, այլ ոչ թե գրականություն: Սրտի տրորումը ոչ մի կերպ չի փոխանցում տառապանքի այն խորությունը, որին անշուշտ տրվել է հեղինակը: Իսկ տարբեր առարկաների հայկական պատկանելության անընդհատ շեշտադրումը անճաշակության հատկանիշ է։ Ինչո՞ւ ասել այն մասին որ քարը կերտել է հայը, և գերեզմանը հայկական է, եթե արդեն նշել ես, որ քաղաքը «հին հայկական» է։ Մինչդեռ հեղինակին անհնարին է կանգնեցնել. «Ես արևածագին հանդիպեցի Արաքսի ափին։ Մենք հայկական գետի հետ զրուցում էինք հայերենով»։
«Օջախը» գրվել է 1981 թվականին։ Գրքում թուրքերն ու ադրբեջանցիները անվանվել են, որպես թշնամիներ, ինչպես նաև ներկայացվել են հայկական հավակնությունները Ղարաբաղի նկատմամբ։ Դժվար է հավատալ, որ խորհրդային գրաքննությունը պարզապես բաց է թողել ազգայնական գաղափարախոսությամբ տոգորված և միութենական հանրապետությունների միջև տարածքային սահմանազատման արդարացիությունը վիճարկող այս աշխատանքը: Պարզապես այդ ժամանակ հայերը դարձել էին ԽՍՀՄ-ում այնպիսի արտոնյալ խումբ, որ նրանց, որպես սիրելի երեխաներին, թույլ էին տալիս նման չարաճճիություններ։ Եվ դա նույնիսկ այն դեպքում, երբ հայկական ահաբեկչությունը արդեն իր ատամները ցույց էր տվել խորհրդային իշխանությանը և ոչ թե ինչ-որ տեղ, այլ Մոսկվայում մեկը մյուսի հետևից կազմակերպելով երկու պայթյուն մայրաքաղաքի մետրոյում։ Նման հայրական շոյման գագաթնակետը դարձավ Ղարաբաղում տեղի ունեցած արյունալի իրադարձությունները, որոնք ավարտվեցին նրա օկուպացիայով։ Ահա և օկուպացիայի, ավելի ճիշտ (չենք իդեալականացնելու) նրա ձախողման համար է, որ Բաղդասարյանը հիմա խաչում է Բալայանին. «Ինչո՞ւ է լռում Զորի Բալայանը. Որտե՞ղ է այդ կենդանակերպ էակը, որը հանրահավաքներում սուտ խոստումներ էր տալիս և կեղծիք սերմանում»։
Եվ իրոք, ագրեսիայի գլխավոր գաղափարախոսներից մեկը կարծես ջուր է առել բերանը։ Նա լուռ էր անգամ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ։ Արդյո՞ք դա չէր պատճառը, որ այդ խորամանկ ու վախկոտ աղվեսը շատերից շուտ հասկացավ, որ «միացումի» ճակատագիրը կանխորոշված է: Այդ մասին, մասնավորապես, վկայում է «Օջախ»-ից հետո, ներեցեք հակասական հասկացողության համար, magnun opus-ը՝ Բալայանի խելքից փչած նամակը Պուտինին, որը նրա կողմից գրվել է դեռ 2013 թվականին՝ Ղարաբաղը Ռուսաստանի կազմում ընդունելու փաստացի խնդրանքով։ Երբ ասում եմ, որ նամակը հանդիսանում է magnun opus, ապա մի կաթիլ անգամ չեմ հեգնում: Բանն այն է, որ հեղինակի խոսքով, այս ուղերձը ինքը կազմել է մոտ կես տարի։ Նամակը՝ կես տարի՜։ Կես տարի՜։ Կա՜ռլ։ Վեց ամսվա ընթացքում քաղաքական նամակ գրելը՝ իհարկե, շռայլություն է, որը ոչ բոլորը կարող են իրենց թույլ տալ։ Այսինքն, բացի նրանից, որ մարդը հարցին մոտեցել է արտակարգ պատասխանատվությամբ, ինչպես արվեստի ստեղծագործությանը, այնպես էլ նման մոլագար համբերությունն ու հաստատակամությունը վկայում են այն մասին, որ հեղինակը վստահ է եղել՝ նամակը ազդեցություն կունենա, և Պուտինը «ինչ-որ բան կանի»։
Չնայած պատմության (իհարկե հայկական) առջև ողջ պատասխանատվության գիտակցմանը (նորից հիշեցնեմ, որ նա նամակը գրել է կես տարի), Բալայանը իրեն չի զսպել ռուս առաջնորդին բարոյականություն կարդալու աննրբանկատությունից. «Ինչպիսին էլ, որ լինի այդ ճշմարտությունը (վտանգավոր, վնասակար, սարսափելի), այն պետք է ընդունել այնպիսին, ինչպիսին կա: Հյոթեն, օրինակ, «վնասակար ճշմարտությունը գերադասել է օգտակար սխալից»։ Սակայն հետագա շողոքորթությունը ավելի քան ծածկում է նախորդ տողերի տհաճ հետհամը։ Հիացե՛ք, ես բերում եմ նամակի տեքստում մեծահոգաբար սփռված ռազմավարական պնակալեզության ընդամենը մեկ օրինակ. «Այնպես որ, Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ, ստացվում է, որ ես Ձեզ դիմում եմ, ի թիվս այլ բաների, որպես հենց Ալեքսանդր Առաջինի ժառանգորդի և իրավահաջորդի»:
Իսկ նամակի ընդհանուր իմաստը կայանում է նրանում, որ Ռուսաստանը պետք է իր վրա վերցնի պատասխանատվությունը Ղարաբաղի համար։ Ու թեև այս միտքը բառացիորեն ոչ մի տեղ չի հնչում, յուրաքանչյուր տողի արանքում կարդացվում է Ղարաբաղը Ռուսաստանի կազմում ընդունելու խնդրանքը։ Այդպես էլ արձակագիր-ահաբեկչի զանգվածային գլուխը չմտավ պարզ ու հստակ միտքը այն մասին, որ եթե Մոսկվան ցանկանար Ղարաբաղը միացնել Ռուսաստանին, ապա դրա համար նա ընդհանրապես չէր ունենա գավառական գրականագետի խորհուրդի կարիքը։
Պետք է ասել, որ Պուտինին զորիական ուղերձը վրդովմունքի փոթորիկ է առաջացրել ինչպես ղարաբաղցի հայերի շրջանում, այնպես էլ Հայաստանում։ Գրողին մեղադրել են քծնամոլության (ինչը միանգամայն արդարացի է) և դավաճանության մեջ։ Ես, այնուամենայնիվ, չեմ զարմանա, որ այժմ նրան այս մեղքերի մեջ մեղադրողներից շատերը զղջում են իրենց հիմարության համար և հիանում Բալայանի «խելքով ու խորաթափանցությամբ», միամտորեն կարծելով, որ նրա գաղափարը կարող էր իրականացվել, եթե այն աջակցվեր ողջ հայ հասարակության կողմից։ Շատերը, բայց միայն ոչ Ռոման Բաղդասարյանը։ «Մեր հարազատներն ու հայրերը հավատում էին, որ մեր կյանքը լավանալու է, իսկ ի՞նչ տեղի ունեցավ։ Սկսեցին ավելի լավ ապրել հայ զինվորների ոսկորների վրա հարստացած Զորի Բալայանն ու նրա ընտանիքը»,- շարունակում է ծերունու թույլ մարմնին հզոր հարվածներ հասցնել անդադրում բլոգերը։
«Թույլ ծերուկ»-ը խղճահարության համար չէ։ Սա գործերի փաստացի վիճակ է։ Տերը, ինչպես երևում է, նրան թողնում է ապրել մի պատճառով, որպեսզի տեսնի, որ իր հերկած արտը ոչ միայն բերք չտվեց, այլեւ հանգեցրեց հակառակ արդյունքի՝ Ղարաբաղի հայերը, ասես ամաչելով «ազգի ձայնի» օրհնությունից, զանգվածաբար տեղափոխվեցին Հայաստան։ Չեմ զարմանա, եթե նրանցից մեկը ցանկանա փլուզված հույսերի համար հաշիվ ներկայացնել հայոց երազանքի քաղցրահնչյուն Օրփեոսին։ Միանգամայն օրինաչափ կլիներ, եթե հայերը տխրահռչակ ռևանշիզմը ուղղեին՝ հայ ժողովրդին Կովկասում վտարանդի դարձրած իրենց իսկական թշնամիների՝ «երկնագույն ափերին զովացող» հայկական սփյուռքի, ազատության մեջ թրև եկող ղարաբաղյան կլանի պարագլուխներ, իսկ համատեղությամբ միլիարդատերներ Քոչարյանի ու Սարգսյանի, ինչպես նաև «միացումի» դեռևս կենդանի գաղափարական հայրեր-ոգեշնչողներ՝ Աբել Աղանբեկյանի և Զորի Բալայանի վրա։
P.S. Ցավոք, մեզանից շատ շուտ հեռացավ Սիլվա Կապուտիկյանը, այնպես էլ չտեսնելով, թե ինչպես է Իլհամ Ալիևը Խանքենդիում բարձրացնում Ադրբեջանի դրոշը։ Մնում է հուսալ, որ Բալայանը նրա հետ մնում է հոգևոր վեհ կապի մեջ և նրան է փոխանցում բոլոր թարմ նորությունները։

Молчание Зория и дух Сильвы
Известный армянский блогер и изобличитель карабахского клана Роман Багдасарян добрался в своих несколько истеричных, но большей частью справедливых обвинениях до одного из идейных вдохновителей «миацума» Зория Балаяна.
«Наши отцы поехали в Карабах, поверив этому цыгану Зорию Балаяну и другим аферистам из Карабаха. Наши отцы или погибли в Карабахе, или умерли от страшных болезней и стрессов», - написал в числе прочего Багдасарян. Немного отвлекшись, хотелось бы пожурить Романа за неприкрытый расизм. Неправильно использовать название этноса в качестве уничижительного эпитета. Цыгане, кстати, в отличие от армян не обладают манией величия и не захватывают чужие земли. В этом смысле пример цыган следует приводить армянам в назидание, а никак не в укор.
Но речь, тем не менее, не о цыганах и не о Багдасаряне. Речь о герое публикации блогера – Зории Балаяне. В этом смысле, Багдасарян, конечно, поднял очень важную тему - можно сказать, о роли личности в истории. Кто знает, как повели бы себя массы армян, если бы не националистическая тюркофобская истерия, инициированная двумя соловьями «миацума» - Зорием Балаяном и Сильвой Капутикян.
Тут следует сразу сделать психологическое отступление – эти двое, явно не самые талантливые представители армянской культуры. В антиазербайджанской истерии, например, не был замечен ни тогда еще живой классик армянской литературы Грант Матевосян, ни культовый актер Армен Джигарханян, а большой мастер кинематографа Сергей Параджанов и вовсе на фоне безобразной карабахской кампании снял фильм на азербайджанском языке – «Ашик Кериб», который сам назвал шагом к примирению. На фоне этих глыб, карлики от искусства, каковыми были Балаян с Капутикян пытались выйти в первые ряды, эксплуатируя темные гущи народного сознания, наверное, чтобы компенсировать отсутствие таланта.
Дабы не быть обвиненным в голословности, приведу цитату из одиозной книги «Очаг», из которой ясно, что пока душа поэта жаждала «миацума», художественная ценность его произведения стремилась к нулю: «Я стоял у подножья древнего армянского города, превращенного в ад, и беспрерывно растирал рукой сердце. Я старался успокоить себя. Но ничего из этого не выходило. Я сел на заброшенный надгробный камень, выточенный руками армянина и установленный некогда на могиле армянина, и зарыдал…»
Согласитесь, какая-то физиологическая возня, а не литература. Растирание сердца никак не передает глубины страданий, которым, безусловно предавался автор. А непрестанное подчеркивание армянской принадлежности различных объектов и вовсе признак дурновкусия. Зачем говорить о том, что камень выточил армянин, и могила армянская, если ты уже упомянул, что город – «древнеармянский»? Между тем, автора уже не остановить: «Я встретил восход на берегу Аракса. Мы беседовали с армянской рекой по-армянски».
«Очаг» был написан в 1981 году. В книге турки и азербайджанцы назывались врагами, а также предъявлялись армянские претензии на Карабах. Трудно поверить, что советская цензура просто упустила этот труд, пропитанный националистической идеологией, и оспаривающий справедливость территориального размежевания между союзными республиками. Просто к этому времени армяне стали настолько привилегированной группой в СССР, что им, как любимым детям, позволяли подобные шалости. И это даже несмотря на то, что армянский терроризм уже показал свои зубы Советской власти, и не где-нибудь, а в Москве, устроив один за другим два взрыва в столичном метро. Апогеем такого отеческого поглаживания стали кровавые события в Карабахе, завершившиеся его оккупацией. Вот за оккупацию то, точнее, (не будем идеализировать) за ее провал, теперь и распинает Балаяна Багдасарян: «Почему молчит Зорий Балаян? Где эта тварь, которая моему отцу на митингах давала обещание и внушала ложь?»
И действительно, один из главных идеологов агрессии, как воды в рот набрал. Не было его слышно даже во время 44-дневной войны. Не потому ли, что хитрый и трусливый лис раньше многих понял, что судьба «миацума» предрешена? Об этом, в частности, свидетельствует второй после «Очага», простите за оксюморон, magnun opus - письмо выжившего из ума Балаяна Путину, написанное им аж в 2013 году с фактической просьбой принять Карабах в состав России. Когда я говорю, что письмо является magnum opus, то ни капельки не иронизирую. Дело в том, что по признанию самого автора сочинял он это послание около полугода. Письмо – полгода! Полгода, Карл! Писать письмо политического характера в течение полугода – это, конечно, роскошь, которую не каждый может себе позволить. То есть, кроме того, что человек подошел к делу чрезвычайно ответственно, как к произведению искусства, так еще подобное маниакальное терпение и упорство свидетельствуют о том, что автор был уверен – письмо возымеет действие и Путин «что-то сделает».
Несмотря на осознание всей ответственности перед лицом (армянской разумеется) истории (вновь напомню, что он писал письмо полгода) Балаян не удержался от бестактности читать российскому лидеру мораль: «Какой бы она, истина, ни была (опасной, вредной, страшной), ее надо принимать такой, какая она есть. Гете, например, «предпочитал вредную истину полезной ошибке». Впрочем, последующая лесть с лихвой покрывает неприятный осадок предыдущих строк. Полюбуйтесь, я привожу лишь один из примеров стратегического лизоблюдства, щедро рассыпанного по всему тексту письма: «Так что, Владимир Владимирович, я, выходит, обращаюсь к Вам, кроме прочего, и как к наследнику и преемнику самого Александра Первого».
Общий же смысл письма заключается в том, что Россия должна взять на себя ответственность за Карабах. И хотя нигде эта мысль буквально не озвучивается, в каждом междустрочье читается просьба принять Карабах в состав России. В массивную голову беллетриста-террориста так и не пришла простая и ясная мысль о том, что если бы Москва хотела присоединить Карабах к России, то для этого она вовсе не нуждалась бы в советах провинциального литератора.
Надо сказать, что зориево послание Путину вызвало бурю возмущения как среди карабахских армян, так и в Армении. Писателя обвинили в подхалимстве (что совершенно справедливо) и предательстве. Не удивлюсь, впрочем, что сейчас многие из тех, кто обвинял его в этих грехах, каются в своей глупости и восхищаются «умом и прозорливостью» Балаяна, наивно полагая, что его идея могла быть осуществлена, будь она поддержана всем армянским обществом. Многие, но только не Роман Багдасарян. «Наши родные и отцы верили в то, что наша жизнь станет лучше, а что произошло? Что лучше стали жить Зорий Балаян и его род, разбогатевший на костях армянских солдат», - продолжает наносить мощные удары по немощному корпусу старика неугомонный блогер.
«Немощный старик» - это не для жалости. Это фактическое положение дел. Господь, видать, неспроста дает ему пожить, чтобы увидел, что вспаханное им поле не только не дало урожая, но и привело к обратному результату – армяне Карабаха, словно пристыженные благословением «голоса нации», массово переехали в Армению. Не удивлюсь, если кто-то из них и захочет предъявить счет за рухнувшие надежды сладкоголосому Орфею армянской мечты. Было бы вполне закономерно, если бы пресловутый реваншизм армяне направили на своих истинных врагов, превративших армянский народ в изгоя на Кавказе – «нежащуюся на лазурных берегах» армянскую диаспору, разгуливающих на свободе главарей карабахского клана, а по совместительству миллиардеров Кочаряна и Саргсяна, а также все еще живых идейных отцов-вдохновителей «миацума» Абела Аганбегяна и Зория Балаяна.
P.S. К сожалению, от нас слишком рано ушла Сильва Капутикян, так и не увидев, как Ильхам Алиев поднимает азербайджанский флаг в Ханкенди. Остается надеяться, что Балаян находится с ней в возвышенной спиритической связи и передает ей все свежие новости.