ԱԳՆ. Ադրբեջանը պատրաստ է Հայաստանի հետ երկկողմանի ուղիղ բանակցությունների
Այն փաստը, որ Հայաստանից մոտ երկուսուկես ամիս պահանջվեց խաղաղ պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ Ադրբեջանի առաջարկներին արձագանքելու համար, լրջորեն հետաձգեց գործընթացը։
«Խաղաղ բանակցությունների նման ձգձգումը չեն նպաստում տարածաշրջանի կայունությանը և բարգավաճմանը: Ադրբեջանը պատրաստ է Հայաստանի հետ երկկողմ ուղիղ բանակցությունների խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ ավարտի համար։ Մենք կարծում ենք, որ երկու երկրները պետք է միասին որոշում կայացնեն իրենց հետագա հարաբերությունների վերաբերյալ», - ասված է ԱԳՆ հայտարարությունում։
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում հավելել են, որ և՛ Ադրբեջանը, և՛ Հայաստանը պատասխանատվություն են կրում խաղաղ գործընթացի շարունակման համար, այդ թվում՝ փոխընդունելի վայր ընտրելու կամ պետական սահմանին հանդիպման վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար։ «Մենք կոչ ենք անում հայկական կողմին թույլ չտալ նոր անհարկի ձգձգումներ և հուսով ենք, որ Հայաստանը դրականորեն կարձագանքի բանակցությունների շուտափույթ մեկնարկի այս կոչին»,- ընդգծել են ԱԳՆ-ում։

МИД: Азербайджан готов к прямым переговорам с Арменией на двусторонней основе
Тот факт, что Армении потребовалось около двух с половиной месяцев, чтобы ответить на предложения Азербайджана по проекту мирного договора, серьезно затянул процесс.
«Такие проволочки в мирных переговорах не способствуют стабильности и процветанию в регионе. Азербайджан готов к прямым переговорам с Арменией на двусторонней основе для скорейшего завершения мирного договора. Мы считаем, что обе страны должны вместе принять решение о своих будущих отношениях», - заявили в МИД.
Во внешнеполитическом ведомстве добавили, что и Азербайджан, и Армения несут ответственность за продолжение мирного процесса, в том числе за выбор взаимоприемлемого места или принятие решения о встрече на государственной границе. «Мы призываем армянскую сторону не допускать новых ненужных проволочек и надеемся, что Армения положительно отреагирует на этот призыв к скорейшему началу переговоров», - подчеркнули в МИД.