«Միացումի» զավակները Բնական ընտրություն հայկական ձևով
Արդեն ընդհանուր պնդում է դարձել այն, որ Հայաստանը ապրում է էկզիստենցիալ ճգնաժամ։ Ընդ որում, հակառակ փիլիսոփայող ավազակի՝ հայերի և ադրբեջանցիների էթնիկ անհամատեղելիության մասին թեզերին, բացահայտվել է, որ հայերին էկզիստենցիալ սպառնալիքներ են ներկայացնում... հենց իրենք՝ հայերը։
Ոչ, այստեղ բանը՝ ամենևին էլ ժողովրդին քաղաքացիական պատերազմի անդունդը գցելուն ունակ հայության տարբեր շերտերի աշխարհայացքի տարբերություններում չէ։ Ընտրության ողջ հարստությամբ հանդերձ, ինչպես ասում է, հայկական կուսակցությունների մեծամասնությունը՝ թե ձախերի, թե աջերի, այսպես թե այնպես, պտտվում է ազգային բացառիկության գաղափարի շուրջ։ Հնարավոր է, տեսանելի ապագայում՝ գերիշխող գաղափարախոսությանը գիտակցված ընդիմադիր մի ամբողջ պատ բարձրանա։ Իսկ առայժմ միայնակ ձայներ են հանդես գալիս ցեղակրոնիզմի ռասայական գաղափարների բացահայտմամբ:
Մինչդեռ, Հայաստանը պատված է միանգամայն մռայլ երեւույթով։ Նոյեմբերի 23-ին կառավարության նիստի ընթացքում նշվել է, որ Հայաստանի դպրոցներում նկատվում են՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանից վերաբնակված ընտանիքների երեխաների նկատմամբ բուլինգի դրսեւորումներ։ Հարցը բարձրացրել է՝1989 թվականի նոյեմբերի 20-ին ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոնվենցիայի ընդունման տարեդարձի կապակցությամբ նիստին մասնակցած երեխաներից մեկը։
Հայաստանի նախկին օմբուդսմեն Լարիսա Ալավերդյանի խոսքով, Ղարաբաղից երեխաների նկատմամբ բուլիինգի պատճառներից կարելի է նշել պետության քաղաքական դիրքորոշումը և Հայաստանի քաղաքացիների ընտանիքներում հաստատված համապատասխան կարծրատիպերը։
Խոսելով առաջին պատճառի մասին՝ Ալավերդյանը, իհարկե, փոխհաղորդում է վիրավորված հայ «մեծության» համար հարմար թեզը այն մասին, որ Հայաստանի ղեկավարությունը իբր «հանձնել է» Ղարաբաղը և շարունակում է ստեղծել ղարաբաղցի հայերի բացասական բնութագիրը, որպես ավելորդ բեռ Հայաստանի զարգացման համար։ Այս թեզը չենք մեկնաբանի, քանի որ այն ավելի քան շահարկողական է։ Մյուս կողմից, եթե նույնիսկ այն գոյություն ունի, ապա միայն ղարաբաղցիների նկատմամբ երեւանցիների արդեն իսկ առկա կողմնակալության հիման վրա։ Եվ հենց սա է Ալավերդյանի կողմից հիշատակված երկրորդ պատճառը, և դա մեզ իսկապես մոտեցնում է ներհայաստանյան գզվռտոցների իրական էությունը հասկանալուն։ Առավել ևս, այն, ակնհայտ է, հանդիսանում է այնքան ուժեղ, որ ամենայն ցանկությամբ հանդերձ, անհնար է թաքցնել։
Մեր տարածաշրջանից դուրս ինչ-որ մեկին կարող է թվալ, թե ազգային համերաշխության խնդիրը հայերի համար առաջնահերթությունների շարքում է։ Սակայն հարեւաններին դիտարկելու մեր փորձը հուշում է, որ Հայաստանի հասարակությունը, որքան էլ այն համախմբված թվա, ամենևին էլ խորթ չէ իր համար ներքին թշնամու ընտրությունը։ Առավել ևս, որ բոլոր ադրբեջանցիներին Հայաստանից վաղուց վտարվել են (իսկ նրանք ժամանակին եղել են հալածանքի հիմնական օբյեկտը), իսկ սուրբ վայրը, ինչպես գիտենք, դատարկ չի մնում։ Հայերը երեսուն երկար տարիներ սպասում էին բուլինգի համախմբված զոհին և այն գտան ի դեմս ղարաբաղցի հայերի, որոնք Հայաստանում ավանդաբար համարվում են երկրորդ կարգի մարդիկ, բիրտ գյուղացիներ, շուռտվածներ։ Այս արհամարհանքը սաստկացավ ղարաբաղյան կլանի քսան տարվա կառավարումից հետո, որն իր հերթին կարծես երևանցիներից ռևանշ վերցրեց տասնամյակների ընթացքում արհամարանք զգալու համար։ Եվ վերջապես, այս դիմակայության աստիճանը իր գագաթնակետին հասավ 44-օրյա պատերազմում Հայաստանի ջախջախիչ պարտությունից հետո։
Երեւանյան հայերի աչքերում նրանք պարտվեցին հենց ղարաբաղցիների մեղքով։ Սրան ռացիոնալ բացատրություն չկա։ Պարզապես, եթե չլիներ Ղարաբաղը, ապա չէր լինի նաև ազգային նվաստացումը։ Ընդ որում, այս անբարյացակամությունը, ամենայն հավանականությամբ, անցել է երկու փուլ։ Առաջինի ժամանակ, երեւանցիները տրտնջվում էին ու վրդովված էին, իսկ երկրորդի սկսվելուն պես, որն ի հայտ եկավ, երբ ղարաբաղցի հայերի զանգվածը մի ժամվա մեջ անսպասելի-անակնկալ վերաբնակվեց Հայաստան, խուլ զայրույթը սկսեց ընդունել ֆիզիկական մարմնավորում։
Կամ երևանցիները, թունավորելով ղարաբաղցիներին, և նման բնույթով գոլորշի բաց թողնելով, իրենց գիտակցության ծայրամաս են մղում «միացումի» դիսկուրսը։ Կամ էլ, ընդհակառակը, նրանք իրենց մեջ սերմանում են ադրբեջանցիների նկատմամբ ատելության նոր պարույր, անցկացնելով անհասանելի ու հզոր հարեւաններին զուգորդության սկզբունքով հայերի առանձին խմբի հետ փոխարինումը։ Չէ որ, եթե Ղարաբաղը՝ Ադրբեջան է (դա նույնիսկ վարչապետն է խոստովանել), իսկ ղարաբաղցիները եկել են Ադրբեջանից, ապա նշանակում է, որ նրանք՝ ադրբեջանցի են։
Բուլինգի բնույթը, ցավոք, դրոշմված է մարդու մատրիցայում և արտացոլում է բնական ընտրության գործառույթների մի ամբողջ սպեկտր: Բուլինգի դեմ պայքարի սոցիալական ջանքերը կարող են միայն մեղմել նրա կործանիչ ձևերը, սակայն այս ֆենոմենից անհնար է ամբողջությամբ ազատվել, ինչպես անհնար է մարդու մեջ վերացնել մրցակցության և գերիշխանության նկատմամբ կիրքը:
Այսպիսով, կարելի է արձանագրել, որ ղարաբաղցի հայերը ընկել են հայկական բնական ընտրության ջրաղացաքարի տակ։ Սրա մեջ կա ճակատագրի հեգնանք։ Չէ որ հատկապես Ղարաբաղի օկուպացիան էր, որ ժամանակին և եղել է՝ տարածաշրջանում գերիշխելու նկատմամբ փոքր ժողովրդի հիվանդագին ախորժակի մարմնվորումը։

Дети «миацума» Естественный отбор по-армянски
Стало уже общим местом утверждение, что Армения переживает экзистенциальный кризис. Причем, вопреки тезисам философствующего бандита об этнической несовместимости армян и азербайджанцев, обнаружилось, что экзистенциальные угрозы армянам несут…сами армяне.
Нет, дело тут отнюдь не в различиях в мировоззрении различных страт армянства, способных ввергнуть народ в пучину гражданской войны. При всем богатстве выбора, как говорится, мировоззрение большинства армянских партий – что левых, что правых, так или иначе, крутится вокруг идеи национальной исключительности. Возможно, в обозримом будущем вырастет целая стена осознанной оппозиции господствующей идеологии. Пока же лишь одинокие голоса выступают с разоблачением расовых идей цехакронизма.
Между тем, Армению захлестывает весьма мрачное явление. В ходе заседания правительства 23 ноября было отмечено, что в армянских школах наблюдаются проявления буллинга в отношении детей семей, переселившихся из Карабахского региона Азербайджана. Вопрос поднял один из детей, принимавших участие в заседании по случаю годовщины принятия Конвенции ООН о правах ребенка от 20 ноября 1989 г.
По словам бывшего омбудсмена Армении Ларисы Алавердян, среди причин буллинга в отношении детей из Карабаха можно указать на политическую позицию государства и соответствующие стереотипы, устоявшиеся в семьях армянских граждан.
Говоря о первой причине, Алавердян, конечно, транслирует удобный для оскорбленного армянского «величия» тезис о том, что якобы армянское руководство «сдало» Карабах и продолжает создавать негативный образ карабахских армян, как некоего балласта для развития Армении. Не будем комментировать этот тезис, потому что он более чем манипулятивный. С другой стороны, даже если он и существует, то лишь на фундаменте уже существующей предвзятости ереванских к карабахским. А это и есть вторая причина, упомянутая Алавердян, и она действительно приближает нас к пониманию истинной природы внутриармянских разборок. Более того, она, очевидно, является настолько сильной, что утаить ее, при всем желании, невозможно.
Кому-то за пределами нашего региона может показаться, что вопрос национальной солидарности стоит для армян в ряду приоритетов. Однако наш опыт наблюдения за соседями подсказывает, что обществу Армении, каким бы консолидированным оно ни казалось, вовсе не чуждо выбирать себе внутреннего врага. Тем более, что всех азербайджанцев из Армении давно изгнали (а они в свое время были главным объектом травли), а свято место, как известно, пусто не бывает. Армяне ждали консолидированную жертву буллинга долгих тридцать лет и нашли ее в лице карабахских армян, которые традиционно считались в Армении людьми второго сорта, грубыми деревенщинами, перевертышами. Это пренебрежение усилилось после двадцати лет правления карабахского клана, который, казалось, в свою очередь брал у ереванцев реванш за десятилетия испытанного презрения. И наконец, градус этого противостояния достиг своей кульминации после разгромного поражения Армении в 44-дневной войне.
В глазах ереванских армян, они проиграли именно по вине карабахских. Рационального объяснения этому нет.  Просто, если бы не было Карабаха, то не было бы и национального унижения. Причем, эта неприязнь, по всей вероятности, претерпела две стадии. Во время первой, ереванцы ворчали и негодовали, а с наступлением второй, которая явилась, когда масса карабахских армян нежданно-негаданно в одночасье переселилась в Армению, глухая злоба начала принимать физическое воплощение.
То ли ереванцы, травя карабахских, и выпуская таким образом пар, вытесняют дискурс «миацума» на периферию своего сознания. То ли, наоборот, они взращивают в себе новый виток ненависти к азербайджанцам, производя замещение недосягаемых и сильных соседей отдельной группой армян по принципу ассоциации. Ведь если Карабах - это Азербайджан (это даже премьер признал), а карабахские прибыли из Азербайджана, то, стало быть, они – азербайджанцы.
Природа буллинга, к сожалению, впечатана в матрицу человека и отражает целый спектр функций естественного отбора. Социальные усилия по борьбе с буллингом могут лишь смягчить его пагубные формы, однако полностью избавиться от этого феномена невозможно, также как невозможно истребить в человеке страсть к конкуренции и доминированию.
Таким образом, можно констатировать, что карабахские армяне попали под жернова естественного армянского отбора. Есть в этом ирония судьбы. Ведь именно оккупация Карабаха и была в свое время воплощением болезненного аппетита маленького народа к доминированию над регионом.