Նոյեմբերին Ադրբեջան զբոսաշրջային հոսքն աճել է 25 տոկոսով
Ընթացիկ տարվա նոյեմբերին Ադրբեջան է ժամանել մոտ 170 հազար օտարերկրացի և քաղաքացիություն չունեցող անձ, ինչը 25 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է` Զբոսաշրջության պետական գործակալությանն առընթեր Ադրբեջանի զբոսաշրջության բյուրոյի հետազոտությունների և զարգացման դեպարտամենտի ղեկավար Նիջաթ Աբասլին՝ մեծ առաջնորդ Հեյդար Ալիևի 100-ամյակին նվիրված՝ «Ադրբեջանի զբոսաշրջության գագաթնաժողով 2023» միջոցառմանը։
«11 ամսվա ընթացքում զբոսաշրջային հոսքը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 30 տոկոսով։ Բայց նախահամավարակային շրջանի համեմատ նկատվում է 35 տոկոս նվազում։ Անկման հիմնական պատճառը Վրաստանի և Ռուսաստանի հետ սահմանների փակումն է։ 11 ամիսների ընթացքում զբոսաշրջության ընդհանուր ծախսերը 2019 թվականի համեմատ աճել են 6 տոկոսով, իսկ 2022 թվականի համեմատ՝ 60 տոկոսով»,- նշել է նա։

Турпоток в Азербайджан в ноябре вырос на 25 процентов
В ноябре этого года в Азербайджан прибыло около 170 тыс. иностранцев и лиц без гражданства, что на 25% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Как сообщает Report, об этом руководитель департамента исследований и развития бюро туризма Азербайджана при Государственном агентстве по туризму Ниджат Аббаслы заявил на мероприятии «Азербайджанский туристический саммит-2023», посвященном 100-летию великого лидера Гейдара Алиева.
«За 11 месяцев туристический поток вырос на 30% по сравнению с годом ранее. Но по сравнению с периодом до пандемии наблюдается снижение на 35%. Главная причина снижения - закрытие границ с Грузией и Россией. За 11 месяцев общие туристические расходы выросли на 6% по сравнению с 2019 годом и на 60% по сравнению с 2022 годом», - отметил он.