11 Դեկտեմբերի 2023 12:03
Ղարաբաղյան հիմնախնդիրն ի սկզբանե անլուծելի էր, կարծում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, գրում է Gazeta.ru-ն։ Նրա խոսքով, այս խնդրի վրա Երևանը ծախսել է 30 տարի։
«Մենք 30 տարի ուղղակի ժամանակ ենք վատնել ու ռեսուրսները ծախսել մի խնդրի վրա, որն ի սկզբանե անլուծելի էր... Մենք մեր այն ամբողջ ռեսուրսը, որը պետք է ուղղեինք պետություն՝ Հայաստանի Հանրապետություն ստեղծելու վրա, դրել ենք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն ստեղծելու անլուծելի խնդրի վրա»,- նշել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ ղարաբաղյան խունտայի վերացման գործընթացն անշրջելի է դարձել 2016 թվականից հետո։ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՀՀ իշխանությունը ստանձնելու պահին իրենք ԼՂ խնդրի համազգային էմոցիոնալ ընկալման կրող էին։
ՀՀ իշխանությունը ստանձնելու պահին մենք ԼՂ խնդրի համազգային էմոցիոնալ ընկալման կրողն էինք: «Երբ մենք դարձանք ինֆորմացիայի կրող, տեսանք, որ ինֆորմացիայի էմոցիոնալ ընկալման և իրականության մեջ հսկայական ճեղք կա»:

Пашинян публично признал неизбежность упразднения карабахской хунты
Карабахский вопрос изначально был неразрешимым, считает премьер-министр Армении Никол Пашинян, передает Газета.ру. По его словам, Ереван 30 лет потратил на эту проблему.
«Мы 30 лет просто тратили время, расходовали время и ресурсы на проблему, которая изначально была неразрешимой... Весь ресурс, который мы должны были поставить на создание государства, Республики Армения, мы поставили на неразрешимую проблему создания Нагорно-Карабахской республики», — отметил Пашинян.
Он добавил, что процесс устранения карабахской хунты стал необратимым после 2016 года. Пашинян подчеркнул, что с приходом к власти его команда увидела разницу между восприятием карабахского вопроса в Армении и реальностью.
«Мы использовали все ресурсы для воплощения в жизнь наших эмоциональных представлений. И мы, придя к власти, должны были констатировать, что реализация этого эмоционального восприятия невозможна», — заключил премьер Армении.