Վերլուծություն  15 Դեկտեմբերի 2023 - 18:47
Ազատեք «հայ ազատագրական շարժման առաջնորդներին»... Ազատություն «խղճի բանտարկյալներին»... Ադրբեջանը «պետք է անհապաղ»... Պահանջում ենք «ՄԱԿ-ի վարչակազմ մտցնել Լեռնային Ղարաբաղի տարածք»։
Ապրե՜ք։ Բրավո, «տղաներ», այդպես շարունակեք: Անպայման պահանջեք ամեն ինչ։ Ես դիմում եմ «միացումա-արցախային» տարերքի ռեցիդիվի օվկիանոսում ապրող հայ ակտիվիստներին։ Ովքեր, իրենց ամպագոռգոռ հայտարարությունների համաձայն՝ անպայման «կհաղթեն կամ կմեռնեն այդ ուղղու վրա»։ Դեպի հետ Ղարաբաղ տանող ճանապարհին՝ զենքերը ձեռքներին, տարօրինակ լաթի տակ, որի վրա այնքան հաճելի է սրբել ոտքերը։
Բա էլ ինպե՞ս կարող ես դա առարկել։ Ես միանշանակ համաձայն եմ հայտարարության երկրորդ մասի՝ «կմեռնեն այդ ուղղու վրա»-ի հետ։ Մենք մեռնելու հարցում կօգնենք, եթե շատ խնդրեն, այսինքն կրկին անգամ անկոչ կներկայանանք։
Նայում եմ այդ վախքանալիային, որը ստեղծել են որոշ հայ առաջնորդներ, և ակամայից լողում եմ ժպիտի մեջ։ Որքա՜ն դժվար է անդադրում անջատողականության բանաստեղծների համար, որքան տխուր ու անփարատ է։ Հատկապես հուսահատությունն է նրանց ստիպում սոցիալական ցանցերի էջերում անընդատ թափել իրենց անտանելի վհատությունը։ «Բռնապետություն, նավթադոլարներ, բարբարոսներ, մարդասպաններ»-ը՝ մեր կոչումների հեռու ոչ ամբողջական ցանկ է։ Մենք իրավամբ հպարտանում ենք հայ հասարակության այդպիսի ներկայացուցիչների նման գնահատականներո՜վ։ Ամեն ինչ ասեցի՞ք: Չէ՞։ Շարունակեք, մի ամաչեք: Չորացա՞վ աղբյուրը։ Դե, այդ դեպքում գլուխներդ պատին տվե՜ք։
Հատկապես նշում եմ թշվառ Արտակուշկային։ Էհ, հոգիակս, դժվար է, հասկանում եմ: Վիշտդ արտահայտի աստղերին, ցանկալի է ավելի բարձր: Դա մեզ համար որպես բալասան մեր հոգու վրա: Պահանջի։ Պնդի՛ր։ Մենք անպայման կվարվենք այնպես, ինչպես դու ես ուզում և «նրանք ովքեր քեզ հետ են»։ Միայն դուք ձերը պնդեք: Գոնե Արտակուշկան թող էլի մի անգամ պարի։ Ինչպես մի ժամանակ ոտքերը թափահարում էր Ջըդըր Դյուզուի վրա: Ճիշտ է, հաշվի առնելով այդ հրաշալի օրվա կոնտինգենտը, այնտեղ էր Ջըդըր Դյուզուն, բայց Արտակուշկան և նրա պարող թռչկոտողներ այդ կողմերում արդեն չկան։ Եվ չեն լինի:
Այսպես ուրեմն, մենք բոլոր ցանկությունները «ազնիվ խոսք» կկատարենք, միայն նախ այս թփից հասեք ահա այն բացատը: Հասա՞ք։ Կանգ մի առեք։ Մենք կսպասենք, պտտվեք և վերադարձեք մյուս կողմից: Չէ որ երկիրը կլոր է։ Մի մոլորվե՜ք։
Եվ հայկական դողդոջուն հոգու մեջ հուսահատության ինչպիսի սպանիչ ինեկցիա է համաշխարհային դաժան հանրությունը։ Այն ոլորում է ազնիվ-անջատողական հայի սրտում խրված դանակը։ Չէ, զարմանալի է, որ «ցեղասպան-ագրեսոր-վատ և առհասարակ Բարմալեյ և վատ մարդ» Ադրբեջանը բանի տեղ չդրեց կապը կտրած հայ շների և նրանց հովանավորների ոռնոցը, այլ նաև արհամարական, «առ քեզ, կծի՛ր» ոճով մեկը մյուսի հետևից իր ակտիվում գրանցել է դիվանագիտական փայլուն հաղթանակներ։ Այդ նույն ասպարեզում, որտեղ «միջազգային իրավունքի խախտման, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի անտեսման համար հայ ազատամարտիկների և 800.000 ադրբեջանցիների դեմոկրատական արյունալի վտարման ջատագովների՝ Բաքվի կողմից պայմանավորվելու փորձերի նկատմամբ 30 տարվա արհամարանքով հանդերձ» խուլ ոռնոցը, պետք էր, ըստ մտահաղացման՝ սարսափելի անախորժություններ առաջացներ Բաքվի համար։ Դիտավորյալ խանգարումներ, պատժամիջոցներ, խեժով լցնելով փետուրի վերածելու և ընդհանրապես «գնա անկյունը»։
Դատեք ինքներդ։ Բաքուն շահել է Քաղաքաշինության համաշխարհային ֆորումի անցկացման իրավունքը։ Այն անցկացվում է երկու տարին մեկ անգամ, վերջին երկուսը կայացել են Արաբական Միացյալ Էմիրություններում և Լեհաստանում, հաջորդը՝ 2024 թվականին Եգիպտոսում , իսկ հետո՝ 2026 թվականին Բաքվում։ Միջոցառմանը մասնակցելու համար ժամանելու են 20-25 հազար մարդ, ներառյալ ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյաներ, միջազգային կազմակերպություններ, մամուլ, փորձագիտական հանրություն և այլն եւ այլն։ Այն իր մոտ անցկացնելու իրավունքի համար պայքարը, ինչպես գիտենք, լուրջ բան է եղել։ Եվ մեր որոշ «բարեկամները» ամենևին էլ ուրախ չեն լսել, որ հենց Բաքվում է անցկացվելու «World Urban Forum 2026»-ը։ Մեզ, իհարկե, այդ առնչությամբ նրանց տխրությունը քիչ է հետաքրքրում։
Բայց Ադրբեջանի «կրքոտ սիրահարներին ու համախոհներին» և նրանց ագրեսիվ հայկական հոտին սպասվում էր ավելի սարսափելի ճակատագրի հարված։ Կո՜պ։ Որը «COP» -է, «Conference of Parties»։ Բաքվո՞ւմ։ Ինչպե՞ս կարելի է՝ պարոն։ Իսկ այնուամենայնիվ կարելի է՝ պարո՜ն։ Բաքվու՜մ։ Այդ «արյունարբու արյունախումների» և «սոսկալի մարդասպանների» սարսափելի որջում։ Որոնց հացով մի՛ կերակրեք, այլ թող խմեն հայի արյու՜նը։ Որքան ձգվեցին նրանց երեսները, ովքեր Ադրբեջանի մայրաքաղաքում «COP29»-ի մասին լուրով հանդերձ՝ վրդովված էին «WUF»-ի անցկացման վայրի ընտրությունից: Նրանցից ոմանք նույնիսկ հուսահատությունից հաչում էին «wuf, wuf, wuf»: Ինչը անգլերեն նշանակում է «հաֆ, հաֆ, հաֆ»։ Ճշմարտությունը հիշելու առիթ. շունը հաչում է, բայց ֆորումը կանցնի։ Ընդ որում հաջողությամբ, մենք համարձակվում ենք ձեզ վստահեցնել:
Բայց սա էլ դեռ ամենը չէ: Ի սարսափ հայ «խաչակիր-կրուսադերների» (ովքեր ձլկելու մասնագետներ են), Ադրբեջանը համաշխարհային կլիմայական գագաթնաժողովը ընդունելու իրավունք ստացավ... ո՞ւմ աջակցությամբ։ Չեմ լսում, ավելի բարձր: Հ՞։ Այո՛։ ԱՅՈ՜։ ԱՅՈՈՈ։ Հայաստա՜նի։ Այդ նույնի, որը, ըստ Հայաստանի հավերժ «լացող» բարերարների, հիմնականում օտարերկրյա, նա զավթել է, բանեցրել և այլն, և այլն։
Անհամապատասխանություն, տղաներ: Այդ ինչպես եղավ, որ այդպես ստացվեց, հաա՞: Եթե ձեզ հավատալ, մենք բոլորին սպանել ենք, նույնիսկ տետրակում թանաքաբիծ ենք դրել։ Իսկ նրանք, ում մենք սպանել ենք, հարություն են առել ու քվեարկել մեր օգտին։
Այստեղ նախագահ Ալիևն էլ գնաց Եվրոպա։ Այո այնպես, որ այնտեղ նրան բարեկամություն և աջակցություն խոստովանեցին։ Եվ բոլոր նրանք, ովքեր իրենց թույլ են տվել, մեղմ ասած, վիճահարույց հայտարարություններ ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների դինամիկայի վերաբերյալ, միաձայն ողջունել են Ադրբեջանի և Հայաստանի վերջին համատեղ հայտարարությանը։ Չէ, մտածեք՝ ոչ պարզապես հայտարարությանը, այլ համատեղ!!!
Նույնիսկ մեծ հաշվեմեքենա Բորելը և բելգիացի տիկին «արտգործերի» նախարարը ուրախացան առաջընթացի համար: Թեև մինչ այդ նրանք գորշաճերմակ ձիու հիմարություններ էին դուրս տալիս։ Իսկ հիմա, պատկերացրեք, ինչպես են տխրել «բղավողները» («բղավել» բառից), որոնց համար հիմա անհասկանալի է, թե ինչպես «սպանել» Ադրբեջանին, երբ ինքնին Հայաստանն է նրան աջակցել։
Ընդհանրապես, հայ տրտնջողների համար գնալով ամեն ինչ ավելի դժվար է դառնում։ Գնալով պակասում են արցունքները, արդեն խռպոտել են, իսկ այստեղ էլ իր իսկ հայերն (որոնք անհուսալի կորած չեն և ուզում են վերջ տալ 35-ամյա խելագարությանը) են խանգարում։ Ոտների տակ են ընկնու՜մ: Այլանդակություն։ Նրանք ընդհանրապես պետք է պատ կազմած միասին շարժվեն դեպի ադրբեջանական խրամատներ, որպեսզի այնտեղ նրանց գնդացիրներով հնձեն, իսկ «լացողները» հետո հեկեկան անշունչ մարմինների վրա՝ մատները ուղղելով չար ադրբեջանցիների կողմը։ Բայց չէ որ չեն գնու՜մ։ Նույնիսկ առանց պատ կազմելու: Դե լավ, դիրքերի վրա հարձակումով, բայց Բաքվին «СОР» տալ!!!
Մենք տեսնում ենք լուռ ներհայկական ճակատամարտ։ Խուլիգանների ճիչն ու հայ հասարակության որոշակի հատվածի լուռ, անուրախ մտքի պայծառացումը հիշեցնում են՝ երկու տարբեր պրոդյուսերների միատեսակ հետաքրքրաշարժ ֆիլմերով երկու էկրաններ։

АНАЛИТИКА  14 Декабря 2023 - 17:49
Освободить «лидеров армянского освободительного»… Свободу «узникам совести»…Азербайджан «должен немедленно»…Требуем «введения администрации ООН на территории Нагорного Карабаха»!
Молодцы! Браво, «ребяты», так держать! Требуйте всенепременно. Это я к армянским активистам, живущим в океане рецидива «миацумно-арцахской» стихии. Которые, согласно их громогласным заявлениям, обязательно «победят или умрут на этом пути». Пути обратно в Карабах с оружием в руках под странной тряпочкой, о которую так приятно вытирать ноги.
Ну как с этим поспоришь? Я однозначно согласен со второй частью заявления на предмет «умрут на этом пути». Мы поможем с умиранием, если сильно попросят, то есть опять заявятся неприглашенными.
Гляжу я на вакханалию, которую устроили некоторые армянские деятели, и поневоле расплываюсь в улыбке. Как же тяжко неугомонным поэтам сепаратизма, как же грустно и беспросветно! Именно отчаяние заставляет их раз за разом выплескивать на страницы социальных сетей свое неизбывное уныние. «Диктатура, нефтедоллары, варвары, убийцы» - далеко не полный перечень наших титулов. Мы по праву гордимся подобными оценками таких представителей армянского общества! Все сказали? Нет? Продолжайте, не стесняйтесь. Иссяк источник? Ну, тогда убейтесь об стену!
Особенно отмечу сирого Артакушку. Эх, милок, тяжело, понимаю. Изливай скорбь звездам, желательно погромче. Нам это как бальзам на душу. Требуй! Настаивай! Мы обязательно поступим как хочешь ты и «иже» с тобой. Только вы стойте на своем. Хотя Артакушка пусть еще раз спляшет. Как когда-то дрыгал ножками на Джыдыр Дюзю. Правда, принимая во внимание контингент в тот дивный день там был ДжыНдыр Дюзю, но Артакушки и его подтанцовки в тех краях больше нет. И не будет.
Так вот, мы все пожелания «чес слово» выполним, только сперва дойдите от этого куста вон до той поляны. Дошли? Не останавливайтесь. Мы будем ждать, крутанитесь и вернитесь с другой стороны. Земля ведь круглая. Не заблудитесь!
А какие убийственные инъекции отчаяния вводит в трепетную армянскую душу жестокое мировое сообщество! Оно крутит всаженный в честно-сепаратистское армянское сердце нож! Нет, это ж надо, чтобы «геноцидальный-агрессорский-плохой и вообще Бармалей и бяка» Азербайджан не то чтобы даже в ус не дул от воплей сорвавшихся с цепи армянских собак и их покровителей, но еще и пофигистично, в стиле «накося, выкуси» записывал в актив одну за другой блестящие дипломатические победы. На той самой арене, где оглушительный вой армянских «борцов за свободу нарушения международного права, игнорирование резолюций Совбеза ОООН и поборников демократического кровавого изгнания 800 000 азербайджанцев при 30-летнем наплевательстве на попытки Баку договориться» должны были, по идее, доставлять Баку страшные неприятности. Обструкции, санкции, вываливание в перьях с обливанием смолой и в целом «иди в угол!».
Судите сами. Баку выиграл право на проведение Всемирного форума градостроительства. Он проходит раз в два года, последние два состоялись в Арабских Эмиратах и Польше, следующий в Египте в 2024, а потом в Баку в 2026. На мероприятие приезжают 20-25 тысяч человек, включая самых высокопоставленных чиновников, международные организации, прессу, экспертное сообщество и т.д. и т.п. Битва за право проведения, как нам известно, развернулась нешуточная. И некоторые наши «друзья» были совсем не рады услышать, что именно в Баку пройдет World Urban Forum 2026. Нам, конечно, их грусть по этому поводу малоинтересна.
Но «страстных любителей и сторонников» Азербайджана и их агрессивную армянскую паству ждал еще более страшный удар судьбы. Коп! Который COP, Conference of Parties. В Баку? Как можно-с! А таки можно-с! В Баку! В этом страшном логове «кровожадных кровопийц» и «убийственных убийц»! Которых хлебом не корми, а дай попить армянской кровушки! Как же вытянулись лица тех, кто возмущался выбором места проведения WUF при известии о СОР29 в столице Азербайджана! Некоторые из них даже залаяли «wuf, wuf, wuf» от безысходности. Что по-английски значит «гав-гав-гав». Повод вспомнить истину: собака лает, а форум пройдет. Причем успешно, смеем заверить!
Но и это еще не все. К ужасу армянских «крестоносцев-крузадеров» (которые мастаки давать деру), Азербайджан получил право на проведение мирового климатического саммита при поддержке…чьей? Не слышу, громче. А? Да. ДА! ДААА! Армении! То самой, которую он согласно вечно «плачущим» радетелям Армении, в основном забугорным, захватил, поработил и прочее, и прочее.
Нестыковочка, ребятки. Это как же так получаисся, ааа? Если вам верить, мы всех убили и даже кляксу в тетрадке поставили. А те, кого мы убили, воскресли и за нас проголосовали.
Тут еще президент Алиев съездил в Европу. Да так, что ему там признавались в дружбе и поддержке. И все, кто позволял себе, мягко говоря, спорные заявления по динамике азербайджано-армянских отношений в один голос заприветствовали недавнее совместное заявление Азербайджана и Армении. Нет, вдумайтесь – не просто заявление, а совместное!!!
Даже великий арифмометр Боррель и бельгийская мадам министр «инодел» возрадовались прогрессу. Хотя несли до этого бред сивой кобылы.  А теперь, представьте, как взгрустнули штатные «ораторы» (от слова «орать»), которым теперь неясно, как «мочить» Азербайджан, когда сама Армения его поддержала.
Вообще, армянским плакальщикам все сложнее. Слез все меньше, охрипли уже, а тут еще свои же армяне (которые не конченые и хотят закончить 35-летнее безумие) перебивают. Мешаются под ногами! Безобразие. Они вообще должны дружно стеной идти на азербайджанские окопы, чтобы их там косили пулеметами, а «плакальщики» потом рыдали над бездыханными телами, показывая пальчиком на злобных азербайджанцев. Но ведь не идут! Даже не стеной. Да ладно со штурмом позиций, но отдать Баку СОР!!!
Мы наблюдаем молчаливую внутри-армянскую битву. Ор бакланов и молчаливое безрадостное прозрение определенной части армянского общества напоминают два экрана с одинаково занимательным фильмами, у которых разные продюсеры.