Փաշինյանի կուսակցություն. Հայաստանում գերժամանակակից զենք է արտադրվում
«Ռազմարդյունաբերության մեջ ունենք հեղափոխական փոփոխություններ, այսօր ունենք զենք, որն արտադրվում է Հայաստանում»:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին փետրվարի 11-ին «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական խմբագրությանը տված հարցազրույցում ասել է՝ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը։
«Այդ զենքերը թերևս չորրորդ կամ հինգերորդ սերնդի են, և կան զարգացած երկրներ, որոնք նույնիսկ չեն արտադրում այդ զենքերը: Եթե պահպանենք այս տեմպը, ապա 1-2 տարի հետո կունենանք բարձր տեխնոլոգիական նվաճումներ, որոնք աշխարհում հայտնի կլինեն որպես հայկական նվաճումներ, իհարկե, ռազմական գործերի, ռազմական տեխնիկայի ոլորտում, եթե նման տեմպերը պահպանվեն։ Իհարկե, Հայաստանը փոքր երկիր է, չի կարող ամեն ինչ արտադրել, մենք ձգտում ենք այնպիսի սարքավորումներ արտադրել, որոնք գերժամանակակից են, ավելի շատ խնդիրներ են լուծում, և այդ զինտեխնիկան արտադրվում է բարձր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ։ Իհարկե, այս ամենը երկար թաքցնել հնարավոր չի լինի, բայց այս պահին ճիշտը շատ աշխատելն ու քիչ խոսելն է»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ռազմարդյունաբերությանը նոր խթան է տրվել:

Партия Пашиняна: В Армении производятся сверхсовременные вооружения
«У нас революционные изменения в сфере военной промышленности, сегодня у нас есть оружие, которое производится в Армении».
Как передает Caliber.Az, об этом 11 февраля в интервью армянской редакции «Радио Свобода» заявил депутат от правящей парламентской фракции «Гражданский договор» Армен Хачатрян.
«Это оружие, возможно, четвертого, пятого поколения, а есть развитые страны, которые даже не производят это оружие. Если мы сохраним этот темп, то через 1-2 года мы будем иметь высокотехнологичные достижения, которые будут известны в мире как армянские достижения, конечно, в области военного дела, военной техники, если такие темпы сохранятся. Конечно, Армения маленькая страна, она не может производить все, мы стремимся производить такую технику, которая является сверхсовременной, решает больше задач, и эта военная техника производится за счет использования высоких технологий. Конечно, все это долго скрывать не получится, но на данный момент правильно - много работать и меньше говорить», - сказал он, добавив, что военно-промышленному сектору дан новый импульс.
Депутат отметил, что есть также планы по производству дронов, которые находятся в стадии реализации.
«Азербайджан и Турция вооружаются, и, учитывая все это, мы представляем себе стоящие перед нами вызовы и принимаем соответствующие меры. Через несколько лет у нас будет высоко боеспособная, современная армия, а в ближайшие годы армянская продукция будет хорошо известна на международных рынках», - добавил он.