Ինքնորոշման իրավունքը չի աջակցվում
Հայաստանի վարչապետը Մյունխենում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է այն մասին, որ «Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը չի աջակցվում միջազգային հանրության կողմից»։ Զուտ ճշմարտություն, նույնիսկ Հայաստանի ամենահամառ հովանավորները, ատամները կրճտացնելով և տխուր աչքերով, ճանաչում են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Ինչպես ասում են՝ հաշվի են առել իրավիճակը տեղում։ Գովելի է, գովելի է։ Բայց խոսքն ամենևին էլ Հայաստանի հովանավորների խորաթափանցության մասին չէ։ Բանը նրանում է, որ այդ հարցը հաջողությամբ լուծել է ադրբեջանական բանակը և ոչ ոքի ոչ մի բան ապացուցելու կարիք չկա։ Իսկ ահա Հայաստանի վարչապետը խորամանկում է, իսկ սա, ընկերներ, լավ չէ և սիրուն չէ։ Որտե՞ղ են նրա խոսքերում խորամանկությունն ու հնարամտությունը։ Իսկ դա ես հիմա կբացատրեմ։
Ինչպես իրավացիորեն նշել են ԱԳՆ-ում, «վարչապետը հայտարարում է ոչ թե Ադրբեջանի տարածքների նկատմամբ պահանջների հիմնազրկության, այլ այն գործողությունների անխելամտության մասին, որոնք պետք է շարունակվեն միայն այն պատճառով, որ դրանք չեն աջակցվում միջազգային հանրության կողմից։ Սա եւս մեկ անգամ անուղղակիորեն ապացուցում է, որ հայկական կողմի պահանջները դեռ շարունակվում են։ Այս կապակցությամբ Հայաստանի սահմանադրության մեջ և օրենսդրական ակտերում արտացոլված մեր տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ պահանջները պետք է վերացվեն»։ Չէ, եթե արդեն բոլորովին անկեղծ, ապա Հայաստանի սահմանադրության մեջ և նրա օրենսդրական ակտերում կարելի է գրել ինչ կամենաս. Հավայան կղզիների Հայաստանին պատկանելուց ընդհուպ մինչև նավի խոհարարի տատիկի ծննդյան օրը, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը առաջին հերթին պաշտպանված է մեր երկրի զինված ուժերի կողմից, սակայն Հայաստանի սահմանադրության այդ կամ այլ դրույթները առաջացնում են արդարացի... ոչ, ոչ թե մտահոգություն, դրանք մեզ մոտ մտահոգություն չեն առաջացնում։ Դրանք մեզ մոտ առաջացնում են նյարդայնություն, իսկ տես մեր նյարդայնությունը պետք է մտահոգություն առաջացնի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ նրա հովանավորների մոտ։
Մենք հիանալի հասկանում ենք, որ Փաշինյանի խոնարհությունը՝ շինծու է։ Նստել է աթոռի եզրին, հեկեկում է, երբեմն, ավելի մեծ հավաստիության համար թաշկինակով թաթախում է աչքերը և ցավագին ասում այն մասին, որ իրավունքները չեն աջակցվում, թե չէ նա՝ ուխ, ինչպես այդ ֆիլմում: Ճիշտ այդպես է։ Եթե չլիներ ադրբեջանական բանակը, ապա նա հաստատ «ուխ» կլիներ։ Բայց ադրբեջանական բանակ կա, զորավարժությունները անցկացվում են կանոնավոր, մարտական ու քաղաքական պատրաստվածությունը բարձր է, և հետևաբար՝ ոչ մի «ուխ», թե չէ կլինի ինչպես նախորդ անգամ։ Այդուհանդերձ, փետրվարի 19-ին ինչ-որ անհայտ «արցախի հանրապետության» ինչ-որ «ազգային ժողովի» փոխնախագահը, ինչ որ նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Բակունցը և «խմբակցությունների ղեկավարները» հանդիպել են ինչ որ «արցախի ժողովրդին» ինչ որ տեղ հավաքական հայրենադարձության կոչ անող Կոմիտեյի համակարգող Վարդան Օսկանյանի հետ։ Հանդիպման ընթացքում հնչել են «ղարաբաղյան խնդիրը չի լուծվել» (սուտ է, այն արդեն լուծված է, ընդ որում առհավետ, տես վերևում), «ինչ որ արցախի ինչ որ ժողովրդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը» (այդպիսի իրավունքներ չկան նման ժողովրդի բացակայության պատճառով), հնչել է պահանջ (հատկապես պահանջ, ինչը էլ ավելի զվարճալի է դարձնում ծեծված պարտվողների այդ հանդիպումը) «ուժեղ միջազգային երաշխիքներ ինչ որ հայերի հայրենադարձության և ֆիզիկական գոյության և ինքնության սպառնալիքները բացառող ապահով և հուսալի կյանքի իրագործում»: Ընդհանրապես, նրանց պետք են երաշխիքներ (ցանկալի է միջազգային), իրավունքներ, հայրենադարձություն, իսկ եթե որևէ մեկը նրանց մի բաժակ օղի տա, ռուբլու վարկ՝ բոլորովին լավ կլինի։ Ոչ։ Բոլորովին լավ չի լինի։ Ընդհուպ մինչև արագության մրցավազքը՝ Ղարաբաղի հայերին առաջարկել էին ընդունել Ադրբեջանի քաղաքացիություն։ Ղարաբաղում ապրող հայերը հրաժարվել են։ Այ սա է իրավունքը, ընտրելու իրավունքը, մենք անչափ հարգում ենք և չունենք որևէ բարոյական կամ իրավական իրավունք՝ գործել Ադրբեջանի տարածքում ժամանակին ապրած հայ բնակչության կամքին հակառակ։ Մենք համաձայն ենք, իսկ շատերը նույնիսկ ողջունում են: Եվ հետևաբար՝ թեման փակված է։
Մեծ հաշվով, միջոցները դրա համար, որպեսզի այնպես անել, որ ամենահավանական թշնամին «քաղցր զկռտի», մի ամբող վագոն ու փոքրիկ սայլ է։ Եվ սահմանների ապաշրջափակումից հրաժարվելը մինչև մայրցամաքային Ադրբեջանի և Նախչըվանի միջև անխոչընդոտ հաղորդակցության ապահովումը՝ դա ընդամնը դրանցից մեկն է։ Չկա պայմանագիր՝ չկան սահմաններ, իսկ պայնագիրը կարող է լինել բացառապես մեր պայմաններով։ Սա Հայաստանում կարող են և չհասկանալ, բայց Հայաստանում դա պետք է պարզապես հիշեն։ Եվ նկատի ունեցեք, որ ես միտումնավոր եմ ասում այն մասին, որ սա՝ ընդամենը մեկ միջոց է, իսկ մեր տրամադրության տակ առկա միջոցները ավելի քան բավարար են։
Ընդհանրապես, իրավիճակն այնպիսին է, որ թեկուզ հիմա՝ «Զինված ուժերը որպես տարածքային ամբողջականության վերականգնման և հետագա պահպանման օպտիմալ և բնական մեխանիզմ» թեմայով դիսերտացիա գրի։ Եվ երկրագնդի վրա ոչ մի հակամարտություն չունի ոչ ռազմական լուծում, պարզապես աշխարհն է այդպես դրված: Իսկ մնացած ամեն ինչը՝ ուտել պատրաստվողի ուշադրությունը և զգոնությունը հանգստացնելու սովորական լիբերալ անհեթեթություն է։ Մեզ ուտել չեք կարողանա, քանի որ մենք բավականին ոսկրոտ ենք, և որ մենք ձեր բկում կմնանք՝ շատ ավելի հեշտ է։

Право на самоопределение не поддерживается
Премьер-министр Армении на встрече с армянской общиной в Мюнхене заявил о том, что «право Карабаха на самоопределение не поддерживается международным сообществом». Чистая правда, даже самые упертые покровители Армении, скрипя зубами и грустя глазами, признают территориальную целостность Азербайджана. Как говорится, приняли во внимание ситуацию на земле. Похвально, похвально. Но дело совершенно не в прозрении покровителей Армении. Все дело в том, что этот вопрос с успехом решила азербайджанская армия, и больше доказывать ничего и никому не требуется. А вот премьер-министр Армении лукавит, и это, товарищи, нехорошо и некрасиво. Где в его словах лукавство и изворотливость? А это я сейчас объясню.
Как справедливо отметили в МИД Азербайджана, «премьер-министр заявляет не о необоснованности претензий к территориям Азербайджана, а о неразумности действий, которые следует продолжать только потому, что они не поддерживаются международным сообществом. Это еще раз косвенно доказывает, что претензии армянской стороны все еще продолжаются. В связи с этим отраженные в Конституции и законодательных актах Армении претензии на нашу территориальную целостность и суверенитет должны быть устранены». Нет, если уж совсем начистоту, то в конституции Армении и ее законодательных актах может быть написано все, что угодно: от принадлежности Гавайских островов Армении вплоть до дня рождения бабушки судового повара, территориальная целостность Азербайджана прежде всего защищена вооруженными силами нашей страны, однако те или иные положения армянской конституции вызывают справедливое... нет, не беспокойство, беспокойство они у нас не вызывают. Они вызывают у нас раздражение, а вот наше раздражение должно вызывать беспокойство как у Армении, так и у ее покровителей.
Мы прекрасно понимаем, что смирение Пашиняна — напускное. Сидит на краешке стула, всхлипывает, иногда для пущей достоверности глаза платочком промокает и жалобно говорит о том, что права не поддерживаются, а то бы он — ух, как в том фильме. Именно так. Если бы не азербайджанская армия, то он бы обязательно «ух». Но азербайджанская армия есть, учения проводятся регулярно, боевая и политическая подготовка на высоте, а потому — никаких «ух», а то будет как в прошлый раз. Тем не менее 19 февраля заместитель председателя какого-то там «национального собрания» какой-то неизвестной «республики арцах», исполняющий обязанности какого-то председателя Гагик Багунц и «лидеры фракций» встретились с Варданом Осканяном, координатором Комитета, призвавшего к коллективной репатриации куда-то какого-то там «народа арцаха». В ходе встречи прозвучала масса благоглупостей вроде «карабахская проблема не решена» (вранье, она уже решена, причем навсегда, см. выше), «неотъемлемое право какого-то народа какого-то арцаха на самоопределение» (нет таких прав за отсутствием такого народа), прозвучало требование (именно требование, что делает это совещание битых лузеров еще более забавным) «сильных международных гарантий для репатриации каких-то там армян и осуществления безопасной и надежной жизнедеятельности, исключающей угрозы физическому существованию и идентичности». В общем, им нужны гарантии (желательно международные), права, репатриация, а если кто-нибудь даст им рюмку водки и рубль взаймы — будет совсем хорошо. Нет. Совсем хорошо не будет. Вплоть до скоростного забега армянам Карабаха предлагали принять азербайджанское гражданство. Армяне, проживавшие в Карабахе, отказались. Вот это право, право выбора, мы безмерно уважаем и не имеем никакого морального и юридического права поступать вопреки воле армянского населения, которое когда-то проживало на территории Азербайджана. Мы согласны, а многие даже приветствуют. А потому — тема закрыта.
По большому счету, способов делать так, чтобы наиболее вероятному противнику «слаще икалось», — вагон и маленькая тележка. И отказ от разблокировки границ до обеспечения беспрепятственной связи материкового Азербайджана с Нахчываном — это всего лишь один из них. Нет договора — нет границы, а договор может быть исключительно на наших условиях. Этого в Армении могут и не понимать, но это в Армении должны просто запомнить. И заметьте, я намеренно говорю о том, что это — всего лишь один из способов, а способов, имеющихся у нас в распоряжении, более чем достаточно.
В общем, ситуация такова, что хоть сейчас садись за диссертацию «Вооруженные силы как оптимальный и естественный механизм восстановления и последующего сохранения территориальной целостности». И ни у одного конфликта на свете нет невоенного решения, так уж устроен мир. А всё прочее — обычный либеральный бред для отвлечения внимания и успокоения бдительности того, кого собираются скушать. Нас скушать не получится, потому что мы довольно костистые, и подавиться нами — проще простого.