Փաշինյանի դաշնակից. Հիմա մենք ունենք այլ դաշնակից՝ Ֆրանսիան
«Եթե Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին որոշի գալ Հայաստան, ուրեմն պիտի ընդունենք, ի՞նչ խնդիր ունենք մենք։ Մեզ չի հետաքրքրում, թե Ռուսաստանն ինչ կարձագանքի կամ չի արձագանքի, դա իր գործն է։ Մեզ մեր երկրի շահերն են հետաքրքրում, մեր երկրի շահերը ոնց մեզ թելադրում է, մենք այնպես էլ պետք է առաջնորդվենք»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը այս մասին այսօր՝ լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելքոնյանը։
«Լուկաշենկոն շատ բաներ է ասել։ Հիմնական նրա խոսույթն այն է եղել, թե Հայաստանն ո՞ւր պիտի փախչի։ Լուկաշենկոն դե ճորտի կարգավիճակով ապրում է, մենք չենք ուզում այդ կարգավիճակում ապրել։ Մենք ուզում ենք անկախ երկիր դառնալ․ ում հետ ուզենք՝ հանդիպենք, ում հետ ուզենք՝ պայմանագրեր կնքենք»,- ասել է նա։
Հարցին՝ Հայաստանը մինչև այդ անկախ չէ՞ր, Մելքոնյանը պատասխանել է․ «Ոչ։ Ռուսաստանից էինք կախված։ Մենք Ռուսաստանի ճորտն էինք, որովհետև Ռուսաստանն էր մեզ ամեն ինչ թելադրում, թե որ երկրի հետ հանդիպենք, որ երկրի հետ չշփվենք, մեր երկրում ով լինի նախագահ, ով «դաբրո» ունենա Ռուսաստանից, ուրեմն նա»։

Соратник Пашиняна: Теперь у нас другой союзник – Франция
«Если Зеленский решит, мы должны его принять. Поэтому нас не интересуют возможные реакции России, это их личное дело. Мы руководствуемся интересами нашей страны и будем делать то, что нам диктуют интересы нашей страны».
Как передает Caliber.Az, об этом заявил депутат парламента Армении от правящей партии «Гражданский договор» и член парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности, генерал-лейтенант Гагик Мелконян в интервью армянским СМИ.
«Что касается заявлений Лукашенко, то он много чего сказал. Его главная мысль о том, куда денется Армения? Не забывайте его слова. Теперь наша страна живет как крепостная, а мы не хотим жить как крепостные. Мы хотим стать независимой страной. Встречаться с кем хотим, подписывать военно-технические контракты и т.д. с кем хотим.
И мы до сих пор не были независимыми, мы были зависимы от России. Россия диктовала нам все. С кем встречаться, с каким государством иметь отношения. Кого назначать министром и кто будет президентом в нашей стране. Нашего министра обороны назначали из России. Например, Аршак Карапетян был назначен по указанию России. Сейчас у нас есть альтернативный союзник в лице Франции. Они готовы нам помочь, предоставить оружия, и мы дружим с ними», – заявил депутат.