Գնդապետ Ֆարաջևը Խոջալիում հանդիպել է իր փրկած աղջկան Հուզիչ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, Ասադ Ֆարաջևը և լրագրող Չինգիզ Մուստաֆաևը Խոջալու են ժամանել ուղղաթիռով՝ վերցնելու հայերի կողմից սպանված ադրբեջանցիների դիերը։ Չ.Մուստաֆաևը նկարահանել է՝ հայերի կողմից խաղաղ ադրբեջանական բնակչության կոտորածի աշխարհահռչակ կադրերը։
Այնուհետև Ա.Ֆարաջևը, հավաքելով երեխաների դիերը, հայտնաբերել է մոտ երկու տարեկան երեխայի, ով ձեռքերով գրկել է սպանված մորը։ «Մենք հավաքված բոլոր դիերը տարանք Աղդամի մզկիթ՝ հուղարկավորությունից առաջ լվացվելու համար: Հետագայում ինձ ասացին, որ մի աղջիկ արթնացել է մզկիթում՝ նրան լվանալու ժամանակ»,- պատմել է Ա. Ֆարաջևը:
«Bele bele ishler» նախագծի խմբագիրները կազմակերպել են՝ Ասադ Ֆարաջևի և այդ աղջկա՝ այժմ արդեն երեք երեխաների մայր Քյուբրայի հուզիչ հանդիպումը, ով շնորհակալություն է հայտնել իր փրկչին. «Այսօր ես ապրում եմ Ձեր շնորհիվ»:

Полковник Фараджев встретился со спасенной им в Ходжалы девочкой Трогательное ВИДЕО
Как сообщает Caliber.Az, Асад Фараджев и журналист Чингиз Мустафаев прибыли в Ходжалы на вертолете, чтобы забрать тела убитых армянами азербайджанцев. Ч. Мустафаев снял ставшие известными на весь мир кадры учиненной армянами резни мирного азербайджанского населения.
Тогда А.Фараджев, собирая тела детей, нашел ребенка примерно двух лет, который обнимал руками убитую мать. «Все собранные тела мы отвезли в Агдамскую мечеть для омовения перед захоронением. Позже мне сказали, что одна девочка очнулась в мечети, когда её омывали», - рассказал А.Фараджев.
Редакция проекта Bele bele ishler организовала трогательную встречу Асада Фараджева с этой девочкой – ныне матерью трех детей Кюброй Махмудовой, которая поблагодарила своего спасителя: «Сегодня я живу благодаря вам».