Ահազանգ Կասպից ծովում. Ադրբեջանի ՊՍԾ -ն ձերբակալել է սահմանախախտների նավը ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Փետրվարի 22-ին Պետական սահմանապահ ծառայության առափնյա պահպանության, տեխնիկական դիտակետերի և սահմանապահ նավերի փոխգործակցության արդյունքում «Շահդաղ» սահմանապահ նավը Կասպից ծովի ադրբեջանական հատվածի Ալյաթի ուղղությամբ հայտնաբերել է անհայտ թիրախ, որը շարժվում էր դեպի հարավ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Պետական սահմանային ծառայությունից, Քյուրդիլի կղզու ուղղությամբ ռեյդ իրականացնող պարեկային նավի արագ արձագանքման արդյունքում ձերբակալվել է Yamaha-200 շարժիչով արագընթաց նավ՝ անձնակազմի երկու անդամով։ Անձնակազմի անդամներ, Իրանի քաղաքացիներ Յուսիֆինեջաթ Մեհրան Թաղը օղլուն (ծնված 1986 թվականին) և Շահրամ Մահմուդի Գաֆուր օղլուն (ծնված 1994 թվականին) ձերբակալվել են ծովային սահմանը խախտելու համար։

Тревога на Каспии: корабль ГПС Азербайджана пошел на перехват ФОТО
22 февраля в результате взаимодействия береговой охраны Государственной пограничной службы, пунктов технического наблюдения и пограничных патрульных судов, пограничный патрульный корабль «Шахдаг» обнаружил в направлении Алятского рейда в азербайджанском секторе Каспия неизвестную цель, которая двигалась на юг.
Как сообщили Caliber.Az в ГПС, в результате быстрого реагирования патрульного корабля на рейде острова Кюрдили была задержана оснащенная двигателем Yamaha-200 скоростная лодка с двумя членами экипажа. За нарушение морской границы были задержаны члены экипажа – граждане Ирана Юсифинеджат Мехран Тагы оглу (1986 года рождения) и Шахрам Махмуди Гафур оглу (1994 года рождения).