Քաղաքագետ Սուրենյանց. Ադրբեջանը հասել է իր նպատակին
«Ուզենք, թե չուզենք, ադրբեջանական օրակարգն իրականացվում է, այսինքն՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ից Բաքուն ուղիղ բանակցություններ է վարում Հայաստանի հետ։ Կարծես թե Ադրբեջանը հասել է իր նպատակին՝ անկախ նրանից, թե ինչ են ասում Հայաստանի իշխանությունները»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայկական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում ասել է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը։
«Ջեյհուն Բայրամովի տոնն ու ձևակերպումը հստակ ցույց է տալիս, որ միջնորդներ չեն լինի, նույնիսկ եթե հանդիպումը կայանա Բեռլինում։ Առավելագույնը Բեռլինը կարող է համակարգողի կարգավիճակ ունենալ, այսինքն՝ միջնորդության մասին խոսք լինել չի կարող։
Ինձ համար ակնհայտ է, որ այդ բանակցությունները միջնորդի ձևաչափով չեն ընթանալու, որի դեպքում շատ կարևոր է դառնում, թե որ երկիրն է տրամադրել բանակցությունների սեղանը։ Այս հանգամանքը պայմանավորված է նաև նրանով, որ դրա մասին առաջինը հայտարարել է Բաքուն, և ոչ թե Երևանը, քանի որ եթե Երևանը հայտարարեր, պետք է պատասխաներ մի շարք հարցերի, որոնցից նրանք փորձում են խուսափել։
Նույն տրամաբանությամբ նայեք Ջեյհուն Բայրամովի կասկածներին՝ կապված դիտորդական առաքելության հետ։ Նրանք հետևողականորեն պահպանում են այն գիծը, որ ամեն ինչ կարելի է պայմանավորվել միասին, երրորդ երկրներն ավելի շատ են միջամտում և այլն։ Այսինքն՝ Բաքվի տրամաբանությունը պարզ է, և մնացած ձևակերպումները բխում են այս տրամաբանությունից»,- հայտարարել է քաղաքագետը։

Политолог Суренянц: Азербайджан добился своей цели
«Нравится нам это или нет, но азербайджанская повестка дня осуществляется, то есть с 7 декабря 2023 года Баку ведет прямые переговоры с Арменией. Кажется, Азербайджан добился своей цели, независимо от того, что говорят власти Армении».
«Тон и формулировки Джейхуна Байрамова ясно говорят о том, что никаких посредников не будет, даже если встреча состоится в Берлине. Максимум, Берлин может иметь статус координатора, то есть о посредничестве не может быть и речи.
Для меня очевидно, что эти переговоры не пройдут в формате посредника, и в этом случае становится очень важным, какая страна предоставила стол переговоров. Это обстоятельство также связано с тем, что первым об этом заявляет Баку, а не Ереван, поскольку, если бы Ереван объявил, ему пришлось бы отвечать на ряд вопросов, которых они стараются избежать.
В этой же логике посмотрите на сомнения Джейхуна Байрамова относительно наблюдательной миссии. Они последовательно придерживаются линии, что обо всем можно договориться вместе, третьи страны больше вмешиваются и т. д. Иными словами, логика Баку ясна, и остальные формулировки вытекают из этой логики», — заявил политолог.