Եվրոպան Ադրբեջանի հետ լուրջ փաստաթղթեր է ստորագրում, իսկ Հայաստանին կերակրում է հեքիաթներով. Սուրենյանց
01 Մարտի 2024 11:40
«Այս երկու զեկույցներով կամ առանց դրանց, միևնույն է՝ Ադրբեջանի դեմ որևէ կոնկրետ պատժամիջոցի Եվրամիությունը չի գնա: Բանն այն է, որ այս բանաձևերն ընդունել է այն Եվրախորհրդարանը, որն այս տարվա հունիսին ցրվելու է, քանի որ նոր ընտրություններ պետք է լինեն։ Հետևաբար, այս զեկույցներն ինձ համար 9-րդ դասարանի շարադրություն են, որի 90 տոկոսն իրականություն չի՛ դառնալու։
Caliber.Аz-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայկական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ասել է «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը:
«Հիշեք, որ Ադրբեջանի հետ նստում լուրջ համաձայնագրեր են կնքում Արևմուտքի կառավարությունները, հայերի ականջների համար ականջահաճո հայտարարությունները թողնում են խորհրդարաններին, որոնք քաղաքականություն իրագործողները չեն»,- ասել է Սուրենյանցը։
Այս զեկույցի միակ կարևոր կետը Թուրքիայի հետ սահմանին ԵՄ դիտորդների տեղակայման պահանջն է։
«Իրենք պատրաստում են ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի դուրսբերմանը։ Փաշինյանը նման խոստում է տվել, հիմա այդ հարցին պետք է հասնի Արևմուտքի միջոցով, ինչը չի ստանում, կամ գնալու է Էրդողանից երաշխիք ուզելու, որ ռուս սահմանապահներին սահմանից եթե հեռացնի, Թուրքիան չի հարձակվի։ Իհարկե, կարող է Էրդողանը 2 տարի չհարձակվի, բայց պարզ է, թե հետո ինչ կանի։ Հայաստանի զորակոչի ենթակա ռեսուրսը չի բավականացնում անգամ հայ-ադրբեջանական սահմանին, ուստի, եթե հանում է ոուս զինծառայողներին, ապա գնալու է լիզելու Էրդողանի կոշիկները»,- ասել է Սուրենյանցը:

Политолог Суренянц: Европа подписывает серьезные соглашения с Азербайджаном, а Армению кормят сказками
01 Марта 2024 09:50
«Независимо от этих двух отчетов, Европейский союз не будет вводить какие-либо конкретные санкции против Азербайджана. Дело в том, что эти резолюции были приняты Европейским парламентом, который будет распущен в июне этого года, так как необходимо провести новые выборы. Поэтому для меня эти отчеты - это своего рода сочинение для 9 класса, 90% которого не сбудется».
Как передает Caliber.Аz, об этом политолог Сурен Суренянц заявил в интервью армянским СМИ.
«Помните, что правительства Запада подписывают серьезные соглашения с Азербайджаном, они оставляют приятные для слуха армян заявления парламентам, которые не являются реализующими политику.
Единственный важный момент в этом докладе — требование размещения наблюдателей ЕС на границе с Турцией.
Они готовятся к выводу 102-й российской военной базы. Пашинян дал такое обещание, теперь ему придется дойти до этого вопроса через Запад, чего он не получает, или он пойдет просить у Эрдогана гарантии, что, если он уберет российских пограничников от границы, Турция не нападет. Конечно, Эрдоган может не нападать 2 года, но ясно, что он будет делать дальше. Ресурсов Армении недостаточно даже для армяно-азербайджанской границы, поэтому, если она выведет российских солдат, она будет лизать ботинки Эрдогану.
Любая попытка изменить внешнюю политику, проводимую этими властями, спасет Армению от развала. И при первой же возможности Запад принесет Пашиняна в жертву к ногам Путина, как это было с Саакашвили и Зеленским», — заявил политолог.