Քաղաքականություն  27 Մարտի 2024 - 20:42
«Վերադարձ Ղարաբաղ» հասարակական միավորումը՝ Ռուբեն Վարդանյանի խարդախ գործունեության մասին զեկույցը է պատրաստել։
Զեկույցում նշվում է, որ 1968 թվականի մայիսի 25-ին Երևանում ծնված Ռուբեն Վարդանյանը՝ հայկական ծագումով ռուսաստանցի օլիգարխ, միլիարդատեր և աշխարհում ոչ մի տեղ չճանաչված, այսպես կոչված «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության» կազմավորման «նախկին պետնախարարն» է։
Վարդանյանը եղել է Մոսկվայի Սկոլկովոյի կառավարման դպրոցի նախաձեռնողը, հիմնադիրներից մեկը և առաջին նախագահը։ Նախագիծ «Սկոլկովո». Դեռ 2009 թվականին Ալեքսեյ Նավալնին ուսումնասիրել է «Սկոլկովո»-ի ֆինանսավորման սխեման և բլոգում նշել, որ, չնայած Վարդանյանի՝ «Սկոլկովո»-ի բարեգործական բնույթի մասին հայտարարություններին, դպրոցի նախագիծը գնահատվել է 500 միլիոն դոլար, ընդ որում այս գումարի կեսը՝ հիմնադիրների նվիրատվություն է, իսկ մնացած 250 մլն դոլարը՝ «Սբերբանկի» վարկն է։
Ժամանակին Վարդանյանը «Տրոյկա Դիալոգ» ներդրումային ընկերության ղեկավարն ու հիմնական գործընկերն էր, որը ստեղծել է Ռուսաստանից փողերի լվացմամբ զբաղվող օֆշորային ընկերությունների լայն ցանց։ 2019 թվականի մարտին Եվրախորհրդարանի պատգամավորները նամակ են գրել ԵՀ-ի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերին, որում նշել էին՝ «Տրոյկա Դիալոգ»-ի նախկին սեփականատեր Ռուբեն Վարդանյանի և «օֆշորային էկոհամակարգի» հետ կապված այլ անձանց նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու անհրաժեշտության մասին։ Նամակը ստորագրել են 22 պատգամավորներ։
Այնուհետև, 2021 թվականի սեպտեմբերին Ռուբեն Վարդանյանը հրաժարվել է Ռուսաստանի քաղաքացիությունից, բայց շարունակել է ակտիվորեն մասնակցել ռուսական բիզնեսին, որտեղ նրա գործընկերն է հանդիսանում «ՌՈՍՏԵԿ»-ի ղեկավար Սերգեյ Չեմեզովը։
Հաշվետվությունում նշվում է, որ իր ակտիվ ռուսամետ դիրքորոշմամբ հայտնի Ռուբեն Վարդանյանը՝ ուկրաինական «Խաղաղարարի» պատժամիջոցային բազա է ընդգրկվել ռուս զինվորականներին օգնելու համար։ Ցուցակում նա նշված է որպես «անհապաղ ձերբակալմանը և Ուկրաինայի ու ՆԱՏՕ-ի երկրների իրավապահ մարմիններին փոխանցման» ենթակա անձ: Բրիտանական խորհրդարանի պահպանողականների կողմից պատգամավոր Բոբ Բլեքմենը հայտարարել է, որ Վարդանյանը հանդիսանում է Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի մեղսակից։
Վարդանյանը նաև կապեր ունի Թեհրանի հետ, որը Մոսկվային օգնում է Ուկրաինայի վրա հարձակումներում։ Նրա կապերը Իրանի հետ կարելի է հետամուտ լինել Ռուսաստանի Գորչակովի հիմնադրամի միջոցով, որը միջոցառումներ է կազմակերպում տարբեր երկրներում, ներառյալ Հայաստանում, Իրանի կառավարության կողմից հաստատված բանախոսների հետ:
Արևմուտքի պատժամիջոցներից խուսափելու համար հրաժարվելով Ռուսաստանի քաղաքացիությունից՝ Վարդանյանը «իշխանության եկավ» Ղարաբաղում և ապօրինի զավթեց՝ պղնձի, մոլիբդենի և ոսկու հանքավայրերը Ադրբեջանին պատկանող տարածաշրջանում։
Ռուս զինվորականների կողմից պաշտպանված ռեսուրսները թալանվել են բնապահպանական կանոնների խախտումով։ Ադրբեջանի իշխանությունները պահանջել են փորձագետներին մուտք տրամադրել դեպի հանքավայրեր, սակայն դա բազմիցս արգելափակվել է։
Զեկույցի հեղինակները նշում են, որ կան բավարար հիմքեր կասկածելու Վարդանյանին՝ Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի 214-1 (Ահաբեկչության ֆինանսավորում), 279.3 (օրենքով չնախատեսված ռազմականացված կազմավորումների կամ խմբերի ստեղծմանը և գործունեությանը մասնակցություն) և 318.1 (Ադրբեջանի պետական սահմանի ապօրինի հատում) հոդվածներով նախատեսված հանցագործություններ կատարելու մեջ։

Кто такой Рубен Варданян? - ответ в отчете объединения «Назад в Карабах»
Общественное объединение «Назад в Карабах» подготовило отчет о мошеннической деятельности Рубена Варданяна.
В отчете отмечается, что Рубен Варданян, родившийся в Ереване 25 мая 1968 года, - российский олигарх армянского происхождения, миллиардер и «бывший государственный министр» так называемой «Нагорно-Карабахской Республики» - образования, не признанного нигде в мире.
Варданян был инициатором, одним из основателей и первым президентом Московской школы управления в Сколково. Проект «Сколково»: Еще в 2009 году Алексей Навальный расследовал схему финансирования «Сколково» и отметил в блоге, что, несмотря на заявления Варданяна о благотворительном характере «Сколково», проект школы оценивался в $500 млн, причем половина этой суммы - пожертвования основателей, а остальные $250 млн - кредит от Сбербанка.
В свое время Варданян был главой и главным партнером инвестиционной компании «Тройка Диалог», которая создала разветвленную сеть офшорных компаний, занимавшихся отмыванием денег из России. В марте 2019 года депутаты ЕП написали письмо председателю ЕК Жан-Клоду Юнкеру, в котором заявили о необходимости введения санкций против экс-владельца «Тройки Диалог» Рубена Варданяна и других лиц, связанных с «офшорной экосистемой». Письмо подписали 22 евродепутата.
Далее, в сентябре 2021 года Рубен Варданян отказался от российского гражданства, но продолжил активно участвовать в российском бизнесе, где его партнером является глава «РОСТЕХ» Сергей Чемезов.
В отчете отмечается, что известный своей активной пророссийской позицией Рубен Варданян был включен в санкционную базу украинского «Миротворца» за помощь российским военным. В списке он обозначен как лицо, подлежащее «немедленному аресту и передаче правоохранительным органам Украины и стран НАТО». Член британского парламента от консерваторов Боб Блэкмен заявил, что Варданян является соучастником агрессии против Украины.
Варданян также имеет связи с Тегераном, который помогает Москве в атаках на Украину. Его связи с Ираном можно проследить через российский Фонд Горчакова, который организует мероприятия в разных странах, включая Армению, с одобренными правительством спикерами из Ирана.
Отказавшись от российского гражданства, чтобы избежать западных санкций, Варданян «пришел к власти» в Карабахе и незаконно захватил месторождения меди, молибдена и золота в регионе, который принадлежит Азербайджану.
Ресурсы, охраняемые российскими военными, были разграблены в нарушение экологических норм. Власти Азербайджана потребовали предоставить экспертам доступ к месторождениям, но это неоднократно блокировалось.
Авторы отчета отмечают, что имеются достаточные основания подозревать Варданяна в совершении преступлений, предусмотренных статьями 214-1 (Финансирование терроризма), 279.3 (Участие в создании и деятельности не предусмотренных законом военизированных формирований или групп) и 318.1 (Незаконное пересечение государственной границы Азербайджана) Уголовного кодекса Азербайджана.