Տնտեսություն  27 Ապրիլի 2024 - 10:15
Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում նախատեսվում է՝ հանքավայրերի հետախուզում և սև, գունավոր ու թանկարժեք մետաղների պաշարների գնահատում։
Այս մասին հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարարությանն առընթեր Երկրաբանական հետախուզական գործակալությանը։
Ըստ տեղեկությունների՝ երկրաբանական հետախուզական աշխատանքներ կանցկացվեն Զանգիլանի, Գուբադլիի, Խոջավենդի, Աղդամի և Աղդերեի շրջաններում։ Բացի այդ, Գերանբոյի և Գյոյգոլի շրջաններում կիրականացվեն՝ գիպսի, անհիդրիտի և կվարցիտի որոնումներ՝ ավազախիճային խառնուրդների համար։

ЭКОНОМИКА  26 Апреля 2024 - 18:21
На освобожденных территориях Азербайджана планируется разведка месторождений и оценка запасов черных, цветных и благородных металлов.
Об этом сообщает Report со ссылкой на Агентство геологической разведки при Министерстве экологии и природных ресурсов.
Согласно информации, геологоразведочные работы будут проведены в Зангиланском, Губадлинском, Ходжавендском, Агдамском и Агдаринском районах. Кроме того, в Горанбойском и Гёйгёльском районах будут вестись поиски гипса, ангидрита, а также кварцитов для песчано-гравийных смесей.