Վերլուծություն  08 Մայիսի 2024 - 16:50
Հայ առաքելական եկեղեցին (ՀԱԵ) վերջին օրերին չի իջնում օրակարգից։ Ինչպես հայտնի է, նա իր վրա է վերցրել՝ սահմանի սահմանազատման և Գազախի շրջանի չորս օկուպացված գյուղերը Ադրբեջանին վերադարձնելու Երևանի մտադրության դեմ բողոքի ցույցերը ղեկավարելու գործառույթը։ Ասենք, որ այս մասին վերջին օրերին շատ են գրում, այդ թվում նաև մեր կայքում։ Իսկ ես այս նյութում կցանկանայի անդրադառնալ Էջմիածնի հետ կապված մեկ հոգեբանական ասպեկտին։
Այսպես, ՀԱԵ-ն դարձել է հայ հասարակության մեջ ռեւանշիստական տրամադրությունների վերջին ապաստանը։ Սակայն խնդիրը նրանում է, որ ինքնին եկեղեցին սրընթաց կորցնում է հեղինակությունը իր եկեղեցիական համայնքի մոտ: Եվ մասնագետները հավանաբար ազդեցության այս անկման մի քանի պատճառներ կբերեն: Մասնավորապես, հասարակության մեջ հայ եկեղեցու նկատմամբ վստահության կորուստը առավելապես բացատրվում է անձի ազատության՝ այդ թվում նաև կրոնական դոգմաներից, և վերջիվերջո աթեիզմի վրա հիմնված արևմտյան ազատական արժեքների ազդեցության ուժեղացմամբ։ Սակայն, ինձ թվում է, որ դա հիմնական պատճառը չէ։ Ես պատմաբան չեմ, հայկական եկեղեցու մասնագետ չեմ, սակայն կփորձեմ կիսվել՝ հայ հասարակության մեջ հայկական եկեղեցու թուլացման պատճառներից մեկի իմ տեսլականով։
Բանը նրանում է, որ հատկապես հայկական եկեղեցին է կերտել հայկական ինքնությունը։ Նա ոչ թե պարզապես եղել է հայ ժողովրդի հոգևոր ուղեկիցն ու դաստիարակը, նա եղել է նրա քաղաքական հայրն ու մայրը։ Հատկապես նրա ֆունկցիոներներն են ստեղծել հայ ազգային գաղափարախոսության հիմքը, որն այնուհետ զարգացրել է տխրահռչակ Նժդեհը իր ցեխակրոնիզմի տեսությունում։
Հատկապես եկեղեցին է հայ ժողովրդին պոկել Օսմանյան կայսրությունում իր սիներգետիկ գոյությունից: Իր հերթին արևմտյան սադրիչների կողմից ղեկավարվող հենց նա է նրա մեջ աճեցրել թուրքերի հանդեպ ատելության սերմերը և ուղղել է դեպի մահմեդականների նկատմամբ դավաճանական գործողությունների։ Որպես արդյունք, հենց եկեղեցին է ծառայել որպես 1915 թվականի իրադարձությունների կատալիզատոր, որոնց ընթացքում տեղի ունեցան բախումներ հայերի և մահմեդականների միջև։
Այս իրադարձությունները օգտագործելով որպես թուրքերի նկատմամբ էլ ավելի մեծ ատելություն ստեղծելու գործիք՝ հայկական եկեղեցին ամրապնդեց իր դիրքերը։ Իր թիկունքում զգալով համաշխարհային տերությունների աջակցությունը՝ եկեղեցին օրհնեց և ղեկավարեց «միացումի» գործընթացը՝ ադրբեջանական Ղարաբաղի օկուպացիան։ Վազգեն Ա կաթողիկոսը, ինչպես հայտնի է, անձամբ է խնդրել Գորբաչովին թույլ տալ նախկին ԼՂԻՄ-ի միացումը Հայկական ԽՍՀ-ին։ Մենք չգիտենք, թե ինչ է ասել Գորբաչովը, բայց ամեն դեպքում, նույնիսկ նրա հնարավոր բացասական պատասխանը շուտով դադարեց որևէ նշանակություն ունենալ։ Խորհրդային Միության հետագա փլուզումը բարենպաստ պայմաններ ստեղծեց՝ նախկին ԼՂԻՄ-ը և հարակից տարածքները բռնությամբ զավթելու համար, որտեղից հայերը վտարեցին հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիներին և որոնք ցինիկաբար անվանում էին բուֆերային գոտի։ Սրան ավելացնենք ադրբեջանցիների վտարումը բուն Հայկական ԽՍՀ-ից, ինչպես նաև Խոջալիում և այլ բնակավայրերում ցեղասպանությունը, և Ղարաբաղի օկուպացիայի հետ մեկտեղ ստանում ենք հետխորհրդային տարածքում մարդկության դեմ ամենամեծ հանցագործությունը։
Այս նախագծի հաջողությունը իննսունականների սկզբին էլ ավելի ամրապնդեց եկեղեցու դիրքերը: Հայերի գիտակցության մեջ եկեղեցին ժողովրդին բերեց՝ ողջ գիտակից պատմության մեջ հայոց պետականության գագաթնակետը՝ Հայաստանի և Ղարաբաղի փաստացի միավորումը։ Հայերի աչքերը պղտորած էյֆորիան նրանց թույլ չտվեց տեսնել այն իրավիճակի ողջ վտանգավորությունը, երբ փոքր ժողովուրդը, դուրս ընկնելով պատմության համատեքստից, հակառակ աշխարհագրության, տնտեսության և իրավունքի հանգամանքների՝ խլում է մեծ ժողովրդի տարածքի մի մասը։ Հայերին թվում էր, թե «միացումը» ընդմիշտ է։
Սակայն այս նախագիծն ուներ իր ժամկետը, և այդ ժամկետը եկավ 2020 թվականի աշնանը։ Քառորդ դարի ընթացքում Ադրբեջանը կուտակում էր տնտեսական, քաղաքական, դիվանագիտական և ռազմական ռեսուրսներ, որպեսզի, երկաթե բռունցքով ջախջախելով հայկական ֆաշիզմի գանգը՝ վերադարձնի իր հողը, ապահովի իր տարածքային ամբողջականությունը, վերականգնի իր ինքնիշխանությունը։
«Միացումին» վերջ տրվեց։ Սակայն այս պարզ բառերն ի զորու չեն արտահայտելու այն համընդհանուր սարսափը, որը պատեց հավաքական հայկական գիտակցությանը։ Պարզվեց, որ այն ամենը, ինչով հայերը ապրել են երկար տասնամյակների ընթացքում, եղել է ուրվական, կամ ավելի շուտ՝ դատարկ կոնֆետի փաթաթան։
Ինչպես պատահում է նման դեպքերում, սկսվեցին մեղավորի որոնումները։ Ղարաբաղյան կլանը մատով ցույց էր տալիս Փաշինյանի վրա՝ նրան դավաճան մկրտելով։ Ժողովուրդը իր զանգվածում կուլ չտվեց այդ գաղափարը, ինչի մասին վկայում են 2021 թվականի ընտրությունների արդյունքները։ Փաշինյանն իր հերթին որպես մեղավոր է անվանում ղարաբաղյան կլանը։ Եվ սա հայերին ավելի շատ է տպավորում, քանի որ հասարակության մեջ առանց այդ էլ շատ նեգատիվ էր կուտակվել Քոչարյանի, Սարգսյանի և նրանց բանդայի հասցեին։ Եվ քանի որ ղարաբաղյան կլանը սերտորեն կապված է եկեղեցու հետ, ապա նրա նկատմամբ ատելությունը միջանկյալ պրոյեկտվում է նաև քահանաների վրա։ Փաստորեն, հեղինակության կորստի գործընթացը սկսվել է պատերազմից առաջ և կապված է ղարաբաղյան կլանի նկատմամբ հայերի երիտասարդ սերնդի գրգռվածության հետ։ Այս մերժումը պատերազմում կրած պարտությունից և «միացումի» փլուզումից հետո միայն ուժեղացավ։
Այնուամենայնիվ, այստեղ կա մեկ կարևոր պահ։ Հայերը պետք է գիտակցեն, որ պատերազմում պարտություն կրելու պատճառը հանցավոր ղարաբաղյան կլանը չէր, քանի որ Ադրբեջանը ամեն դեպքում կհաղթեր, եթե նույնիսկ երեք տասնամյակ անընդմեջ Հայաստանը ղեկավարեին ամենաարժանավոր մարդիկ։ Դա տեղի կունենար, քանի որ Ադրբեջանի կողմն էին օրենքը, ուժը, տնտեսությունը, բնակչությունը և շատ այլ գործոններ։
Վերջին եզրակացությունից հետևում է, որ ղարաբաղյան կլանը Փաշինյանից անմիջապես հետո պետք է հանել պարտության մեջ մեղավորների ցուցակից։ Առավել ևս, այս թեզը փոխում է շեշտադրումները՝ հարկավոր է մեղավորին փնտրել ոչ թե պատերազմում կրած պարտության մեջ, այլ դրա ակունքներում, օտար տարածքների օկուպացիայում, էթնիկ զտումների մեջ, ազգային մեծամտության մեջ, և ինքն իր մեջ...
Հայերը հոգու խորքում դա հասկանում են, սակայն չեն կարող իրենց մեջ դա բարձրաձայն խոստովանել: Մինչդեռ ինտուիտիվ մակարդակով նրանք գիտակցում են, որ իրենց դժբախտությունների պատճառ են հանդիսանում հենց իրենք, այն գաղափարախոսությունը, որն իրենց թշնամացրել է ադրբեջանցիների հետ։ Նրանում, թե ինչպիսին են նրանք դարձել՝ անմիջական և առաջնային պատասխանատվություն է կրում հայ եկեղեցին։
Իմ դատողության էությունը հասարակ է. ժողովրդի գիտակցության արտաքին մակարդակում հայկական եկեղեցին սկսեց ասոցացվել ղարաբաղյան կլանի հետ, ավելի խորը մակարդակի նրա վրա ընկավ՝ գռգռվածությունը ինքնության կորստի դեմ անզորությունից։ Այս երկու վեկտորները Էջմիածնի համար ստեղծում են ծայրահեղ բացասական ֆոն։ Հասարակությունը հոգեվարքի մեջ է, նա հոգնել է իրենից, այն նորացման կարիք ունի։ Սնունդը, որով նրան կերակրել են, բերել է զանգվածային թունավորման, և նա այլևս չի հավատում դրա ուժին: Իսկ նոր սնունդը՝ հայ եկեղեցին, ըստ սահմանման, չի կարող առաջարկել։ Նա այլեւս ի վիճակի չէ հայության հոգևոր առաջնորդի դեր խաղալ։ Հայերի կողմից ատելի ղարաբաղյան կլանի աջակցության բողոքի ներկայիս մկան աղմուկին եկեղեցուն միանալը միայն կարագացնի նրա անկումը։ Հայ ժողովուրդը ստիպված է լինելու ծանր ու տքնաջան աշխատանք կատարել՝ Հայ առաքելական եկեղեցու հետ սահմանը սահմանազատելու և սահմանգծելու ուղղությամբ։

АНАЛИТИКА  07 Мая 2024 - 19:24
Армянская апостольская церковь (ААЦ) в последние дни не сходит с повестки дня. Как известно, она взяла на себя функцию руководства протестами против делимитации границы и намерения Еревана вернуть Азербайджану четыре оккупированных села Газахского района. Впрочем, об этом в последние дни пишут много, в том числе и на нашем сайте. Я же в этом материале хотел бы затронуть один психологический аспект, связанный с Эчмиадзином.
Итак, ААЦ стала последним пристанищем реваншистских настроений в армянском обществе. Однако проблема в том, что сама церковь стремительно теряет авторитет среди своей паствы. И специалисты наверняка приведут несколько причин такого спада влияния. В частности, потерю доверия армянской церкви в обществе больше всего объясняют усилением влияния западных либеральных ценностей, основанных на свободе личности, в том числе и от религиозных догм, и, в конце концов, на атеизме. Однако мне кажется, что это далеко не главная причина. Я не историк, не специалист по армянской церкви, однако попробую поделиться своим видением одной из причин ослабления армянской церкви в армянском обществе.
Дело в том, что именно армянская церковь создала армянскую идентичность. Она не просто была духовным спутником и наставником армянского народа, она была его политическим отцом и матерью. Именно ее функционеры создали базис армянской национальной идеологии, которую затем развил печально известный Нжде в своей теории цехакронизма.
Именно церковь вырвала армянский народ из синергетического существования в Османской империи. Именно она, руководимая в свою очередь западными подстрекателями, взрастила в нем семена ненависти к туркам и направила на предательские действия по отношению к мусульманам. Как результат, именно церковь послужила катализатором событий 1915 года, в ходе которых произошли столкновения армян и мусульман.
Использовав эти события как инструмент для формирования еще большей ненависти к туркам, армянская церковь укрепила свои позиции. Чувствуя за спиной поддержку мировых держав, церковь благословила и возглавила процесс «миацума» — оккупации азербайджанского Карабаха. Католикос Вазген I, как известно, лично просил Горбачева разрешить присоединение бывшей НКАО к Армянской ССР. Мы не знаем, что сказал Горбачев, однако в любом случае даже его возможный отрицательный ответ в скором времени перестал иметь какое-либо значение. Последующий развал Советского Союза создал благоприятную почву для осуществления насильственного захвата бывшей НКАО и прилегающих территорий, из которых армяне изгнали сотни тысяч азербайджанцев и которые цинично называли буферной зоной. Добавим к этому изгнание азербайджанцев из самой Армянской ССР, а также геноцид в Ходжалы и других населенных пунктах, и получим вместе с оккупацией Карабаха самое большое преступление против человечества на постсоветском пространстве.
Успех этого проекта в начале девяностых еще более укрепил позиции церкви. В сознании армян церковь привела народ к пику армянской государственности за всю осознанную историю — де-факто соединения Армении и Карабаха. Эйфория, застилавшая армянам глаза, не позволила увидеть им всю опасность ситуации, когда маленький народ, выпав из контекста истории, вопреки обстоятельствам географии, экономики и права, отнимает часть территории большого народа. Армянам казалось, что «миацум» — это навсегда.
Однако у этого проекта был свой срок, и этот срок вышел осенью 2020 года. В течение четверти века Азербайджан накапливал экономические, политические, дипломатические и военные ресурсы, чтобы, размозжив железным кулаком череп армянскому фашизму, вернуть свою землю, обеспечить свою территориальную целостность, восстановить свой суверенитет.
«Миацуму» пришел конец. Однако эти простые слова не в силах выразить весь вселенский ужас, который охватил коллективное армянское сознание. Оказалось, что всё, чем армяне жили в течение долгих десятилетий, было фантомом или, скорее, пустым фантиком.
Как водится в таких случаях, начался поиск виновного. Карабахский клан показывает пальцем на Пашиняна, окрестив его предателем. Народ в массе своей не проглотил эту идею, на что указывают результаты выборов в 2021 году. Пашинян, в свою очередь, назначает в виновные карабахский клан. И это армянам уже импонирует больше, так как в обществе и так накопилось много негатива в адрес Кочаряна, Саргсяна и их банды. А так как карабахский клан тесно связан с церковью, то ненависть к нему опосредованно проецируется и на священников. Собственно, процесс потери авторитета начался до войны и связан с раздражением молодого поколения армян карабахским кланом. Это отторжение только усилилось после поражения в войне и краха «миацума».
Однако здесь есть один существенный момент. Армяне должны осознать, что не преступный карабахский клан стал причиной поражения в войне, поскольку Азербайджан победил бы в любом случае, даже если Армению три десятилетия подряд возглавляли бы самые достойные люди. Это случилось бы потому, что на стороне Азербайджана были право, сила, экономика, население и множество других факторов.
Из последнего заключения следует, что и карабахский клан вслед за Пашиняном следует исключить из списка виновных в поражении. Более того, этот тезис смещает акценты — следует искать виновного не в поражении в войне, а в ее истоках, в оккупации чужой территории, в этнических чистках, в национальном высокомерии, в самих себе...
Армяне в глубине души понимают это, однако не могут себе в этом громогласно признаться. Между тем на интуитивном уровне они осознают, что причиной их бед являются они сами, идеология, которая сделала их врагами с азербайджанцами. В том, какими они стали, прямую и главную ответственность несет армянская церковь.
Суть моих размышлений проста: на внешнем уровне народного сознания армянская церковь стала ассоциироваться с карабахским кланом, на более глубоком уровне на нее пало раздражение от бессилия против потери идентичности. Оба этих вектора создают для Эчмиадзина крайне негативный фон. Общество в апатии, оно устало от себя, оно нуждается в обновлении. Пища, которой его кормили, привела к массовому отравлению, и оно уже не верит в ее силу. А новой пищи армянская церковь по определению предложить не может. На роль духовного предводителя армян она уже не тянет. Присоединение церкви к нынешней мышиной возне с протестами в силу демонстрации поддержки ненавидимого армянами карабахского клана только ускорит ее падение. Армянскому народу предстоит тяжелая и кропотливая работа по делимитации и демаркации границы с Армянской апостольской церковью.