Քաղաքականություն  08 Մայիսի 2024 - 13:33
Զանգեզուրի միջանցքի բացումը կօգնի Հայաստանին ոչ միայն բարելավել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, այլև լրացուցիչ եկամուտներ ստանալ տարանցման վճարներից։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին գերմանական Zeit թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը։
Ըստ Ամիրբեկովի, այս կերպ Հայաստանը կարող էր նաև հաղթահարել իր մեկուսացումը։
Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ եթե պաշտոնական Երևանը հրաժարվի Զանգեզուրով անցնող ավտոմոբիլային և երկաթուղային ճանապարհներից, Ադրբեջանը նման երթուղի կկառուցի Իրանի տարածքով։
«Մենք կարող ենք ճանապարհ և երկաթուղի կառուցել ավելի հարավ՝ Իրանի տարածքով, և դա կլինի ընդամենը տասը կիլոմետր երկար», - ասել է նա:

ПОЛИТИКА  08 Мая 2024 - 10:33
Открытие Зангезурского коридора помогло бы Армении не только улучшить отношения с Турцией, но и получить дополнительные доходы от транзитных сборов.
Как передает Report, об этом в интервью немецкой газете Zeit заявил представитель президента Азербайджана по особым поручениям Эльчин Амирбеков.
По словам Амирбекова, таким образом Армения также могла бы преодолеть свою изоляцию.
Представитель президента Азербайджана по особым поручениям подчеркнул, что в случае отказа официального Еревана от автомобильной и железной дороги через Зангезур Азербайджан построит аналогичный маршрут через Иран.
«Мы можем построить дорогу и железную дорогу дальше на юг через Иран, и она была бы всего на десять километров длиннее», — сказал он.