Վերլուծություն  08 Մայիսի 2024 - 17:36
Ավելի քան 28 տարի։ Հավասարապես այդքան է տևել Ղարաբաղի մարգարիտի՝ ադրբեջանական մշակույթի բնօրրան, գեղատեսիլ Շուշայի օկուպացիան։ Հայ օկուպանտները նրա գրոհը խանդավառությամբ անվանել էին «Հարսանիք լեռներում» գործողություն։ Նրանք չէին հասկանում, որ ուրիշի տանը նման «հարսանիքների» նկատմամբ, որտեղից վտարվել են նրա տերերը, միշտ և ամենուր կլինի համապատասխան վերաբերմունք. այդ գոծողության մասնակիցներին ոչ մի տեղ և ոչ ոք չի գրանցի, չի ճանաչի։
Իսկ ամենակարեւորը՝ միշտ ակնհայտ էր, որ տան տերերը կվերադառնան։ Եվ այդ ժամանակ «հարսանիքը» կվերածվի օկուպանտների պատրանքների ու առասպելների թաղման։ Բայց սկզբի համար իմաստ ունի հիշեցնել մեկ ցինիկ խոստովանության պատմությունը։ «1992 թվականի մարտ ամսին Տեր-Պետրոսյանը ռուսական «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» թերթին հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի լիարժեք ինքնավարությունը կարող է «ընդունելի լինել ինչպես Ղարաբաղի, այնպես էլ Ադրբեջանի համար»: Այս հայտարարությունից երկու ամիս անց մենք գրավեցինք Շուշան։ Ես ասացի, որ այս ռազմական գործողությունը արդեն նախպատրաստված էր, իսկ հայտարարությունը հնչել է ընդամենը որպես ռազմական գործողությունների տեղեկատվական աջակցության բաղադրիչ»,- անցյալ տարվա սեպտեմբերին ֆեյսբուքի իր էջում նման աղմկահարույց խոստովանական հայտարարություն է արել Լեւոն Զուրաբյանը, ով եղել է Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի «աջ ձեռքը»։ Սա եղել է նրա հաստատումը, որ 1992 թվականի մայիսին ադրբեջանական Շուշա քաղաքի գրավման ռազմական գործողությունից առաջ Հայաստանի իշխանությունները սկսել են գաղափարական նախապատրաստություններ, որպեսզի մոլորացնեն համաշխարհային հասարակական կարծիքը։
Միայն այս փաստը բավական է, որպեսզի հասկանալ, որ Հայաստանի նախկին ու ներկա ղեկավարներից ոչ մեկին չի կարելի վստահել։ Իսկ նրանց դիրքորոշման փոփոխությունը միշտ կապված է եղել և կապված կլինի Ադրբեջանին դիմակայելու ռեսուրսների բացակայության ըմբռնման հետ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով քաղաքականապես սնուցվել է հենց Տեր-Պետրոսյանի կողմից՝ հանդիսանում է ընդամենը այդպիսի քաղաքական գործիչներից մեկը։ Դրանում կասկածողներին հիշեցնեմ, որ «խորովածային հեղափոխության» հաղթանակից հետո, Հայաստանի խորհրդարանը Փաշինյանին վարչապետի պաշտոնում ընտրեց 2018 թվականի մայիսի 8-ին՝ Շուշայի օկուպացիայի օրը։ Սա փաշինյանական թիմի կողմից արդեն իսկ շատ հստակ մեսիջ էր այն մասին, որ նրանք Ղարաբաղի հարցով ոչ կառուցողական, իսկ ավելի պարզ ասած, բացահայտ սադրիչ դիրքորոշում են գրավել։ Դա հաստատեց նաև այն, որ Հայաստանի խորհրդարանի առջև իր ելույթում Փաշինյանը այդ ժամանակ հայտարարեց, որ հեղափոխությունը կհանգեցնի «Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչմանը»։ Եվ Հայաստանի գործող վարչապետը շարունակեց հետագայում ևս հավատարիմ մնալ այդ դիրքորշմանը։ Այո, մենք արդյունքում տեսանք նրա հարբած պարը Շուշայում, և հայտարարությունը այն մասին, որ «Ղարաբաղը Հայաստան է, և վերջակետ»։ Այս ամենը, ինչպես նաև 2020 թվականի ամռանը Թովուզի ուղղությամբ սադրանքը անխուսափելի դարձրեցին պատերազմը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։ Այն տեւեց 44 օր եւ ավարտվեց հայկական բանակի լիակատար ջախջախմամբ։
Տեղին է հիշեցնել, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 6-ին՝ 400 հոգուց բաղկացած և թեթև զենքով, 100-ական հոգուց բաղկացած չորս խմբին բաժանված ադրբեջանական հատուկ նշանակության ստորաբաժանումը հակառակորդի կրակի կարկուտի տակ մագլցելով Շուշա ժայռերի վրայով՝ առավոտյան չորս կողմով մտավ քաղաք։ Հայ զինյալները, հսկայական կորուստներ կրելով, լքեցին քաղաքը։ Քաղաքի նկատմամբ վերահսկողությունը վերականգնելու նպատակով Շուշայի վրա հարձակվելու հայկական փորձերը ձախողվեցին։ Շուշայի ազատագրումը դարձավ «Երկաթե բռունցք» կոչվող գործողության ամենակարևոր փուլը։ Հատկապես նա՝ ադրբեջանական բանակի հզոր բռունցքը ընկավ հայ զավթիչների գլխին։ Եվ 2020 թվականի նոյեմբերի 8-ին Գերագույն գլխավոր հրամանատար, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ժողովրդին հայտնեց Շուշայի ազատագրման ուրախալի լուրը։
«Թանկագին Շուշա, դու ազա՜տ ես։ Թանկագին Շուշա, մենք վերադարձա՜նք։ Թանկագին Շուշա, մենք քեզ կվերականգնենք»,- այդ ժամանակ հայտարարել է նա։
Եվ մենք տեսնում ենք, թե որքան սրընթաց է զարգանում այդ հոյակապ քաղաքը, որքան փայլուն տեսք է ձեռք բերում իր ազատագրումից հետո։ Դա հաստատում են բոլոր օտարերկրյա հյուրերը, ովքեր արդեն եղել են այնտեղ։ Եվ շուտով Շուշան կընդունի հարազատ օջախը ընդմիշտ վերադարձող իր իսկական տերերին։

Трагедия длиною в 28 лет
Более 28 лет. Ровно столько длилась оккупация жемчужины Карабаха, колыбели азербайджанской культуры, прекрасной Шуши. Ее штурм армянские оккупанты пафосно назвали операцией «Свадьба в горах». Они не понимали, что к таким «свадьбам» в чужом доме, откуда изгнали его хозяев, всегда и везде будет соответствующее отношение: участников этого действа нигде и никто не зарегистрирует, не признает.
А главное, всегда было очевидно, что хозяева дома вернутся. И тогда «свадьба» превратится в похороны иллюзий и мифов оккупантов. Но для начала имеет смысл напомнить историю одного циничного признания. «В марте 1992 года Тер-Петросян заявил российской газете «Комсомольская правда», что полная автономия Нагорного Карабаха может быть «приемлема как для Карабаха, так и для Азербайджана». Через два месяца после этого заявления мы захватили Шушу. Я говорил, что данное военное действие уже было подготовленным, а заявление озвучено всего лишь как компонент информационного обеспечения военных действий», — такое сенсационное заявление-признание в сентябре прошлого года на своей странице в Фейсбуке сделал Левон Зурабян, который был «правой рукой» первого президента Армении Левона Тер-Петросяна. Это была констатация того, что перед военной операцией по захвату азербайджанского города Шуша в мае 1992 года власти Армении начали идеологическую подготовку, чтобы ввести в заблуждение мировое общественное мнение.
Одного этого факта достаточно, чтобы понять, что никому из руководителей Армении, прежних и нынешних, нельзя верить. А изменение их позиции всегда было и будет связано с пониманием отсутствия ресурсов противостоять Азербайджану. Премьер-министр Армении Никол Пашинян, который политически взращен именно Тер-Петросяном, является всего лишь одним из таких политиков. Сомневающимся в этом напомню, что после победы «шашлычной революции» парламент Армении избрал Пашиняна на пост премьер-министра 8 мая 2018 года — в день оккупации Шуши. Это уже был очень четкий посыл со стороны пашиняновской команды о том, что они заняли неконструктивную, а проще говоря, откровенно провокационную позицию по карабахскому вопросу. Это подтвердило и то, что в своем выступлении перед парламентом Армении Пашинян тогда заявил, что революция приведет к «признанию права Карабаха на самоопределение». И этой позиции действующий премьер-министр Армении придерживался и далее. Да, мы в итоге увидели и его пьяные танцы в Шуше, и заявление о том, что «Карабах — это Армения, и точка». Все это, а также провокация в товузском направлении летом 2020 года сделали неизбежной войну между Азербайджаном и Арменией. Она длилась 44 дня и завершилась полным разгромом армянской армии.
Уместно напомнить, что 6 ноября 2020 года состоявшее из 400 человек и имевшее легкое оружие подразделение спецназа Азербайджана, разделенное на четыре группы по 100 человек в каждой, под градом огня противника взобравшись по скалам в Шушу, утром вошло в город с четырех сторон. Армянские боевики, неся огромные потери, покинули город. Попытки армян атаковать Шушу с целью вернуть контроль над городом провалились. Освобождение Шуши стало самым важным этапом операции под названием «Железный кулак». Именно он, могучий кулак азербайджанской армии, обрушился на голову армянских захватчиков. И 8 ноября 2020 года Верховный главнокомандующий, президент Азербайджана Ильхам Алиев сообщил народу радостную весть об освобождении Шуши.
«Дорогая Шуша, ты свободна! Дорогая Шуша, мы вернулись! Дорогая Шуша, мы тебя возродим!», — заявил он тогда.
И мы видим, сколь стремительно развивается этот великий город, сколь блистательный облик он обретает после своего освобождения. Это подтверждают все иностранные гости, что уже побывали там. И вскоре Шуша примет своих истинных хозяев, возвращающихся навсегда в родной очаг.