Սոցիում  08 Մայիսի 2024 - 15:23
2024 թվականի ապրիլին Կույսի աշտարակ, Շիրվանշահների պալատական համալիր, Իչերիշեհերի մի շարք թանգարաններ և Գալա արգելոց են այցելել զբոսաշրջիկներ 110 երկրներից (2023 թվականի հոկտեմբերին նրանց թիվը կազմել է 89, 2024 թվականի մարտին՝ 95)։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են «Իչերիշեհեր» պետական պատմաճարտարապետական արգելոցի վարչության մամուլի ծառայությունից, այցելուների ընդհանուր թիվը մարտի համեմատ գրեթե կրկնապատկվել է և կազմել 16 հազար 621 մարդ (մարտին՝ 8 հազար 685 մարդ):
Ամենից շատ զբոսաշրջիկներ այցելել են Ռուսաստանից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից (ԱՄԷ), Թուրքիայից, Իսպանիայից և Հնդկաստանից։
Մասնավորապես, Իչերիշեհերում ռուս զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է ընդհանուր թվի 31,9%-ը, հնդիկները՝ 17,1%-ը, թուրքերը՝ 12,7%-ը։
Գալա արգելոցում ռուս զբոսաշրջիկները կազմել են ընդհանուր թվի 45,9%-ը, արաբ զբոսաշրջիկները ԱՄԷ-ից՝ 29,6%-ը, իսկ իսպանացիները՝ 8,1%-ը։

СОЦИУМ  08 Мая 2024 - 10:23
В апреле 2024 года Девичью башню, комплекс Дворца ширваншахов, ряд музеев Ичеришехер и заповедник Гала посетили туристы из 110 стран мира (в октябре 2023 года их число составляло 89, в марте 2024 - 95).
Как сообщили Caliber.Az в пресс-службе Управления государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер», общее число посетителей по сравнению с мартом выросло практически вдвое и составило 16 тысяч 621 человек (в марте – 8 тысяч 685 человек).
Больше всего туристов наблюдалось из России, Объединённых Арабских Эмиратов (ОАЭ), Турции, Испании и Индии.
В частности, в Ичеришехер российские туристы составили 31,9% от общего числа, индусы – 17,1%, турки – 12,7%.
В заповеднике Гала российские туристы составили 45,9% от общего числа, арабские туристы из ОАЭ – 29,6%, а испанцы - 8,1%.