Քաղաքականություն  08 Մայիսի 2024 - 17:30
Մայիսի 8-ին Անկարայում կայացել է՝ Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովի և Թուրքիայի փոխնախագահ Ջևդեթ Յըլմազի հանդիպումը։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Նախարարների կաբինետից, հանդիպման ընթացքում հատկապես նշվել են՝ նախագահներ Իլհամ Ալիևի և Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի ջանքերը՝ ուղղված Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև ռազմավարական գործընկերության և դաշինքի համապարփակ զարգացմանը։ Ընդգծվել է Անկարայում անցկացված՝ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 11-րդ նիստի և համատեղ գործարար համաժողովի անցկացման կարևորությունը: Կողմերը վստահություն են հայտնել, որ Ալի Ասադովի պաշտոնական այցը կնպաստի ադրբեջանա-թուրքական հարաբերությունների հետագա ընդլայնմանը
Հանդիպմանը քննարկվել են՝ տարբեր ոլորտներում երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության հետագա ամրապնդմանն առնչվող հարցեր։

ПОЛИТИКА  08 Мая 2024 - 13:55
8 мая в Анкаре состоялась встреча премьер-министра Азербайджана Али Асадова и вице-президента Турции Джевдета Йылмаза.
Как сообщили Caliber.Az в Кабинете министров, в ходе встречи были особо отмечены усилия президентов Ильхама Алиева и Реджепа Тайипа Эрдогана для всестороннего развития стратегического партнерства и союзничества между Азербайджаном и Турцией. Была подчеркнута важность проведения в Анкаре 11-го заседания совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству и совместного бизнес-форума. Стороны выразили уверенность в том, что официальный визит Али Асадова будет способствовать дальнейшему расширению азербайджано-турецких отношений.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с дальнейшим укреплением взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами в различных сферах.