Քաղաքականություն  08 Մայիսի 2024 - 16:21
Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները քննարկել են՝ Բաքվում կայանալիք ՄԱԿ-ի կլիմայական կոնֆերանսի նախապատրաստական աշխատանքները։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ կլիմայական հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուսլան Էդելգերիևը և ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Վերշինինը Ադրբեջանի էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարար Մուխթար Բաբաևի հետ հանդիպմանը քննարկել են՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի (COP-29 UNFCCC) նախապատրաստական աշխատանքները, որը կանցկացվի նոյեմբերի 11-22-ը Բաքվում։
«Քննարկվել են ՄԱԿ ԿՓՇԿ COP-ի առաջիկա նստաշրջանի հիմնական բանակցային հարցերը։ Ռուսաստանը և Ադրբեջանը ընդգծել են՝ կլիմայական խնդիրների կարևորությունը կայուն զարգացման ապահովման գլոբալ ջանքերի համատեքստում։ Կողմերը պայմանավորվել են ակտիվացնել աշխատանքային շփումները բոլոր մակարդակներում՝ իրադարձությանն ընդառաջ»,- ասված է ՌԴ դիվանագիտական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։

ПОЛИТИКА  08 Мая 2024 - 13:21
Как передает ТАСС,спецпредставитель президента РФ по вопросам климата Руслан Эдельгериев и замглавы МИД РФ Сергей Вершинин обсудили на встрече с министром экологии и природных ресурсов Азербайджана Мухтаром Бабаевым подготовку к конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (КС-29 РКИК ООН), которая пройдет 11-22 ноября в Баку.
«Были рассмотрены ключевые переговорные вопросы предстоящей сессии КС РКИК ООН. Россия и Азербайджан подчеркнули важность климатической проблематики в контексте глобальных усилий по обеспечению устойчивого развития. Стороны договорились активизировать рабочие контакты на всех уровнях в преддверии мероприятия», - говорится в сообщении российского дипведомства.