Տնտեսություն  08 Մայիսի 2024 - 11:08
ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարությանն առընթեր էներգետիկական տեղեկատվության վարչությունը (EIA) հրապարակել է 2024-2025 թվականների համար Ադրբեջանում նավթի և այլ հեղուկ ածխաջրածինների միջին օրական արդյունահանման կանխատեսումը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով EIA-ի ամենամսյա զեկույցին, Ադրբեջանում նավթի և այլ հեղուկ ածխաջրածինների օրական արդյունահանումն այս տարի, ամենայն հավանականությամբ, կկազմի 610 հազար բարել, ինչը 10 հազար բարելով ավելի է նախորդ կանխատեսումից։
Միաժամանակ, ըստ EIA-ի կանխատեսման, հաջորդ տարի նավթի օրական միջին արդյունահանումը երկրում կլինի 650 հազար բարելի մակարդակում (նախկին կանխատեսումը` 640 հազար բարել):

ЭКОНОМИКА  08 Мая 2024 - 09:15
Управление энергетической информации (ОВОС) при Министерстве энергетики США опубликовало прогноз по среднесуточной добыче нефти и других жидких углеводородов в Азербайджане на 2024-2025 годы.
Как сообщает АПА со ссылкой на ежемесячный отчет ОВОС ежедневная добыча нефти и других жидких углеводородов в Азербайджане в этом году, вероятно, составит 610 тыс. баррелей, что на 10 тыс. баррелей больше предыдущего прогнозного показателя.
При этом, по прогнозу ОВОС, в следующем году среднесуточная добыча нефти в стране будет на уровне 650 тыс. баррелей (предыдущий прогноз — 640 тыс. баррелей).
Отмечается, что в прошлом году ежедневная добыча нефти и других жидких углеводородов в Азербайджане составила 620 тысяч баррелей.