Քաղաքականություն  08 Մայիսի 2024 - 11:51
Հայաստանը, որպես COP բյուրոյի անդամ, համաձայնվել է, որ Ադրբեջանը հյուրընկալի ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանը (COP29)։ Սա վստահության ամրապնդման միջոցառումների արդյունք է:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին գերմանական Zeit թերթին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը։
Նրա խոսքով, նպաստավոր միտում է նաև երկրների միջև զինծառայողների փոխանակումը, ինչը նույնպես նպաստում է Բաքվի և Երևանի միջև վստահության ամրապնդմանը։
«Ուշադրություն դարձրեք Հայաստանի հետ COP-29 կլիմայական կոնֆերանսի վերաբերյալ համաձայնագրին։ Մենք պայմանավորվեցինք 32 հայ զինվորականների երկու ադրբեջանցի զինվորականների հետ փոխանակման շուրջ։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանը դարձավ COP բյուրոյի անդամ և իր հերթին համաձայնեց, որ COP29 կլիմայական համաժողովը այս տարի անցկացվի Ադրբեջանում։ Սա վստահության ամրապնդման միջոցառումների արդյունք էր և ցույց է տալիս, թե ինչպես կարելի է դա անել»,- ասել է Ամիրբեկովը։

Армения, как член бюро COP, согласилась с тем, что Азербайджан примет 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) - результат мер по укреплению доверия.
Как передает Report, об этом в интервью немецкой газете «Zeit» заявил представитель президента Азербайджана по особым поручениям Эльчин Амирбеков.
По его словам, обмен военнослужащими между странами также является благоприятной тенденцией, также способствующей укреплению доверия между Баку и Ереваном.
«Обратите внимание на соглашение с Арменией по климатической конференции COP-29. Мы договорились об обмене 32 военнослужащих Армении на двух азербайджанских. В то же время Армения стала членом бюро COP и, в свою очередь, согласилась с тем, что в Азербайджане пройдет климатическая конференция COP29 в этом году. Это стало результатом мер по укреплению доверия и показывает, как это можно сделать», — сказал Амирбеков.
Эмин Агаларов: Как насчёт Sea Breeze в Абу-Даби? «Встреча с его Величеством» / ВИДЕО
12005
05 Ноября 2025 16:20
Завтра в Азербайджане будет -2 градуса
05 Ноября 2025 13:35
Ереван обиделся на историю К реакции Симоняна и Рубиняна на речь Алиева
7970
04 Ноября 2025 19:01
ASTRA: Костромская ГРЭС атакована дронами, горит газораспределительная площадка Фото/Видео
7571
06 Ноября 2025 11:12
МВД Азербайджана представило гражданам новую услугу ВИДЕО / ПОДРОБНОСТИ
04 Ноября 2025 09:32
Дороги Баку перекроют СПИСОК / Подробности
04 Ноября 2025 11:47
В Европейскую федерацию тяжелой атлетики направлена жалоба в связи с провокацией представителя Армении