Քաղաքականություն  28 Մարտի 2024 - 15:56
Մարտի 27-ին ֆրանսիական Le Figaro թերթը հարցազրույց է հրապարակել՝ օկուպացված ադրբեջանական տարածքներում Հայաստանի կողմից ստեղծված և պատմության աղբանոցը նետված անօրինական ռեժիմի մնացորդային տարրի հետ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հայտարարության մեջ։
«Այդ մարդը, ով ազատության մեջ մնաց միայն Ադրբեջանի ողորմածության շնորհիվ, այժմ կրկին ծրագրում է ոտնձգություն կատարել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ։ Նա կոչ է արել արտաքին ուժերին՝ Ֆրանսիայի գլխավորությամբ, միջամտել տարածաշրջանի գործերին և հանդես գալ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության դեմ։ Այս անջատողական տարրերը շարունակում են իրենց դիրքավորել որպես «նախագահ», «նախարար», և Հայաստանի կառավարությունը փաստացի աչք է փակում սրա վրա։
Պատահական չէ, որ հարցազրույցը հրապարակվել է ֆրանսիական հրատարակությունում։ Որոշ ուժեր՝ Ֆրանսիայի գլխավորությամբ, ձգտում են իրենց ստոր աշխարհաքաղաքական ծրագրերը ներկայացնել տարածաշրջան և չեն ցանկանում, որ այստեղ խաղաղություն հաստատվի։ Մենք պահանջում ենք, որ Հայաստանը դադարեցնի իր ռևանշիզմի և ռազմականացման քաղաքականությունը, բռնի Ադրբեջանի հետ խաղաղության ճանապարհը և պայմաններ ստեղծի արևմտյան ադրբեջանցիների իրենց տներ վերադառնալու համար»,- հայտարարել են համայնքում։

Община: Франция стремится внедрить в регионе свои гнусные геополитические планы
27 марта во французской газете Le Figaro было опубликовано интервью с остаточным элементом незаконного режима, созданного Арменией на оккупированных азербайджанских территориях и выброшенного на свалку истории.
«Этот человек, оставшийся на свободе только благодаря милосердию Азербайджана, теперь снова задумал посягать на территориальную целостность и суверенитет Азербайджана. Он призвал внешние силы во главе с Францией вмешаться в дела региона, выступил против мира между Азербайджаном и Арменией. Эти сепаратистские элементы продолжают позиционировать себя как «президент», «министр», а правительство Армении фактически закрывает на это глаза.
Не случайно интервью опубликовано именно во французском издании. Некоторые силы, во главе которых стоит Франция, стремятся внедрить в регионе свои гнусные геополитические планы и не хотят достижения здесь мира. Мы требуем от Армении прекратить свою политику реваншизма и милитаризации, встать на путь мира с Азербайджаном и создать условия для возвращения западных азербайджанцев в свои дома», - заявили в общине.