«Ժողովուրդ». Ռազմական բյուջեն չի ավելացել. Փաշինյանը ստել է
«2018 թվականի նոյեմբերի 29-ին Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ ելույթ ունեցավ և հրապարակավ խոստացավ, որ առաջիկա 5 տարիներին Հայաստանի ռազմական բյուջեին կավելացվի ևս 2,5 մլրդ դոլար։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին գրում է հայկական «Ժողովուրդ»-ը։
«Հենց այդ տարի էր, որ Հայաստանի հայտարարված ռազմական բյուջեն կազմել է 524 մլն դոլար։ Այսինքն, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, 2023 թվականի ռազմական բյուջեն պետք է կազմեր 3 միլիարդ դոլար։ Խոսքը, սակայն, ընդամենը 1 մլրդ 240 մլն դոլարի մասին է։ Փաստորեն, 2018 թ. դոլարի փոխարժեքը շատ ավելի բարձր էր, քան 2023-ին, այսինքն՝ ռազմական բյուջեն ավելի քիչ ավելացավ։ Մասնավորապես, 2017–2018 թվականներին բյուջեն կազմելիս դոլարի փոխարժեքը կազմել է 482,7 դրամ, իսկ 2022 թվականին՝ 435,7 դրամ՝ 47 դրամով պակաս։ Իսկ 2024 թվականի ռազմական բյուջեն աճել է ընդամենը 7 տոկոսով ավելի՝ 2023 թվականի համեմատ։ Փաշինյանի հայտարարությունից 5 տարի անց խոստումը նույնիսկ կիսով չափ չկատարվեց, և նա նորից ստեց»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

«Жоховурд»: Военный бюджет не увеличился — Пашинян солгал
«29 ноября 2018 года Никол Пашинян выступил с речью в ходе парламентской избирательной кампании и публично пообещал, что в ближайшие 5 лет в военный бюджет Армении добавятся еще 2,5 миллиарда долларов».
Как передает Caliber.Az, об этом пишет армянское издание «Жоховурд».
«Именно в тот год объявленный военный бюджет Армении составлял 524 миллиона долларов. Другими словами, по словам Никола Пашиняна, военный бюджет на 2023 год должен был составить 3 миллиарда долларов. Однако речь идет всего лишь о 1 миллиарде 240 миллионах долларов. Фактически курс доллара в 2018 году был намного выше, чем в 2023 году, то есть военный бюджет увеличился в меньшей степени. В частности, в 2017–2018 годах при составлении бюджета курс доллара составлял 482,7 драма, а в 2022 году — 435,7 драма, на 47 драмов меньше. А военный бюджет 2024 года вырос всего на 7 процентов больше по сравнению с 2023 годом. Спустя 5 лет после заявления Пашиняна обещание не было выполнено даже наполовину, и он снова солгал», — говорится в сообщении.