15 Ապրիլի 2024 12:52
«Որպես «հետպահումներ», հաջողությունը կարող է միայն գումարելիներ ունենալ»,- կզարմանա ընթերցողը: Եվ ճիշտ կլինի, բայց բացառություններ լինում են։
Տարօրինակ է, որքան ժողովուրդները հեռու են միմյանցից, որքան մեծ է անջրպետը նրանց միջև, այնքան մոտ են միմյանց նկատմամբ ուշադրության առումով և նրանց համար ավելի կարևոր են «մեկ շղթայով կապված» մյուս կողմի իրադարձությունները և կայացրած որոշումները: Անգլերենում կա friend-ից և enemy-ից ածանցված «frenemy» օքսյումորոն: Սրանք մարդիկ են, որոնց հարաբերություններում, չնայած հիմնարար հակասություններին և նույնիսկ թշնամությանը՝ որոշակի կապ կա համակրանքի տարրերի հետ։
Մեր և հայերի հարաբերություններում համակրանք չի կարող լինել։ Հիշելով ԽՍՀՄ-ի ժամանակների «Ադրբեջանի և Հայաստանի եղբայրական ժողովուրդների» նման շաբլոնային նախադասությունները՝ ակամայից մտածում ես. «Մենք լավ «եղբայրներ» ունեի՜նք։ Նույնիսկ բարեկամության մասին խոսելն անտեղի է թվում: Առանձին ադրբեջանցիների և հայերի միջև եղել են անկեղծ մարդկային հարաբերություններ։ Բայց «Եթե հայը ասում է «բարեկամ», նա պատրաստվում է խաբել, իսկ եթե ասում է «ախպեր», նշանակում է արդեն խաբել է» ասացվածքը դատարկ տեղից չի առաջացել։
Առաջին ղարաբաղյան պատերազմից հետո հայերը փորձում էին մեզ հետ «բարեկամություն անել» միջազգային միջոցառումների ժամանակ։ Խելքը հերիքում էր չօգտագործել «եղբայր» և «բարեկամ» բառերը, ամենասիրած արտահայտությունը «երկրացի» է: Պակաս տհաճություն չկար։ Չէ՞ որ հենց մեր հարեւանների ոչ երկրային հողային ախորժակների պատճառով սկսվեց երկու ժողովուրդների ողբերգությունը։ Բայց վերադառնանք այսօրվա օրվան։
Լիզելով վերքերը և սրբելով խլինքը՝ «հայությունը», ավելի ճիշտ՝ նրա կտորտանքները, ջախջախիչ ռազմական պարտությունից հետո, ըստ երևույթին, եկան՝ հաջողության գումարելիների մասին հետևյալ եզրակացությունների.
1. Խլինք՝ պետք են նորեր, որքան հնարավոր է շատ, որպեսզի բոլոր ճեղքերից հոսեն պատմություններ որբ ու թշվառ խաղաղ հայերի ու չար արյունարբու ադրբեջանցիների մասին։
2. Արևելք - Արևմուտք՝ պետք է աշխարհին ստիպել հավատալ, որ ազատասեր հայերը ըմբոստացել են տարածաշրջանի բռնակալների ճնշումների դեմ, ինչի համար անխնա ծեծի են ենթարկվել։
3. Տնային խոհանոց՝ ներկայացում (իրական կյանքից միջադրումներով), որում Հայաստանի ներսում բարու և չարի ուժերը իրար են խառնվել սկզբունքային ճակատամարտում։ Ով է բարի, իսկ ով է չար՝ բնիկը որոշում է կախված «Արևելք-Արևմուտք» նախասիրություններից:
4. Ադրբեջան՝ մշտական կոնտրաստային ցնցուղ «մեկ քայլ առաջ, երկու քայլ ետ» սկզբունքով, երբ խաղաղության համարժեք ընկալման տարրերը հերթափոխվում են ուղիղ աղիքի միացումի սուր հիվանդության ռեցիդիվներով:
5. Կրոն՝ Հայաստանի քրիստոնյաները սարսափելի հալածանքների են ենթարկվում իսլամ մոլեռանդների կողմից, ովքեր ընթացքում հայ երեխաների արյուն են ավելացնում Նովրուզ Բայրամի քաղցրավենիքի մեջ:
6. Բանակի գործեր՝ Հայաստանը վերակառուցում է իր բանակը։ Թե որքանով է սա ազդում ուժերի հարաբերակցության վրա, երկրորդական է։ Կարևր է՝որպեսզի դա անել աղմուկով և շուքով:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ հայկական քարոզչամեքենան ամեն ինչ գլխիվայր է դնում։ Չենք մոռանա, որ ժամանակակից հայկական պետականության համակարգը կառուցված է հարևան երկրի տարածքը զավթած, դրանով հանդերձ իրեն որպես զոհ մատուցած, միջազգային իրավունքի վրա բացահայտորեն թքած և երեսուն տարի փոխզիջման հասնելու բոլոր փորձերը լկտիորեն տորպեդահարած ագրեսորի կեղծիքի վրա։ «Մտաբերելով» 2020-ի աշնանը իրենց խելագարության «թխկոցը» և 2023-ի սեպտեմբերին քայքայված շարժիչը՝ (հիշու՞մ եք սովետական պրոֆիլակտիկաների ժամանակներից արդեն մոռացված «մոտոր յըգըլյբ» արտահայտությունը) հայերը նորից մղվում են (նախ տպեցի «հավատում» են՝ խորհրդանշական տառասխալ) մարտի մեջ: Անպարտելիների 2020 և 2023 թվականներին ֆիասկոն կոտրել են նոր ռազմական «սխրանքների» ախորժակը։ Հայերը ցանկանում են կռվել միջանցքների մթության, կուլիսային խոսակցությունների կիսատոնների և համացանցի վիրտուալ տարածքների մեջ։
Ի՞նչ առաջընթաց կա: Հայ «բարեկամների» փորձերը լիովին անպտուղ անվանել չի կարելի։ Նրանք որոշ հանդիպումներ անցկացրել են ամերիկացի և եվրոպացի գործընկերների հետ, մի երկու եվրոպական կառույց ընդունել են մի երկու հայանպաստ բանաձև։ Չմոռանանք Մակրոնի լորձը, ով առատաձեռնորեն հազում է ադրբեջանաֆոբ այլանդակություններով։ Բայց այս բոլոր ճիգերը ի վիճակի չեն փոխել ընդհանուր դասավորությունը։ Նրանց կարելի է բնութագրել փորձառու «նարդու վարպետների» կողմից նարդի խաղալիս օգտագործվող «օնլար սյանի՜ն» արտահայտությամբ, այսինքն՝ ինձ զուգընթաց են հակառակորդի փոքր շարժումները՝ խաղի ելքը որոշող հիմնական թելերը իմ ձեռքում են։
Գլխավորը այն է, թե ինչ գնով են հայերը հասնում այդ «փոքր շարժումներին»: Իսկ գինը, ասեմ ձեզ, փոքր չի։ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները սրընլթաց վատթարանում են՝ ընդ որում աչքի առաջ և գրեթե ամեն օր։ Ինչքան էլ այսօր Կրեմլը ձեռքսեղմումային չթվա համաշխարհային միջազգային հարաբերությունների համակարգում, ավելի ճիշտ՝ ինչ նրանից մնացել է, Մոսկվան՝ դերակատար է, և գլոբալ դերակատար։ Հայերի մոտ ոչ պակաս կատաղություն է առաջացնում այն, որ Արևմուտքի հետ նրանց մերձեցումը չի ուղեկցվում Արևմուտքի և Ադրբեջանի հարաբերությունների վատթարացմամբ։ Եվ դա չնայած այն բանին, որ Ադրբեջանը լավ հարաբերություններ է պահպանում Ռուսաստանի հետ՝ Ուկրաինային բացահայտորեն աջակցելով տարածքային ամբողջականության հարցում։
Այն, ինչ կատարվում է Ուկրաինայում և հակամարտությունը Մերձավոր Արևելքում, նույնպես տեղին չէ Երևանի համար։ Իրան-Արևմուտք առճակատումը միշտ նշանակել է պաշտոնական Բաքվի դիրքերի ամրապնդում։ Թեհրանի կողմից Իսրայելի համար կազմակերպված այսօրվա «հրավառությունը» միայն կամրապնդի այդ միտումները։
Երեւանը առանց հստակ հեռանկարների մեծ ռիսկերի է դիմում։ Այս իրավիճակում ամենանորմալ լուծում է հանդիսանում 4-րդ կետի վերանայումը։ Որպեսզի Բաքվի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցում երկու քայլ առաջ, և երբեմն մի քայլ հետ անել։ Մենք հասկանում ենք, որ «ամենա-ամենա» օձի մաշկը մի ժամում չի փոխի: Բայց փոխել պետք է: Հակառակ դեպքում «մարսի» վրա հայտնվելու վտանգ կա, երբ քո բոլոր քայլերը արգելափակված են հակառակորդի կողմից, և խաղաքարերը անօգուտ պտտվում են նարդիի տախտակի փայտի վրա: Շարունակելով խաղալ այս խաղը՝ Հայաստանն ու հայությունը ամեն անգամ նվազեցնում են իրենց հաջողության և տարածաշրջանի բնականոն զարգացման հնարավորությունները։ Կարելի է, իհարկե, Հայաստանին հրավիրել կրկին մեզ հետ շաշկի խաղալ։ Կամ «կազակ-ավազակներ»: Սակայն միայն արդյո՞ք պետք է: Եվ թող «frenemy» մեջ բարեկամության տարրը մեզ առայժմ հասանելի չէ, վատ չէր լինի սկսել թշնամության աստիճանի իջեցմամբ։

Армения: вычитаемые успеха
«Как «вычитаемые», у успеха могут быть только слагаемые», — удивится читатель. И будет прав, но бывают исключения.
Забавно, чем дальше друг от друга народы, чем шире пропасть между ними, тем ближе они в плане внимания друг к другу и тем важнее для них события и решения, принимаемые другой «скованной одной цепью» стороной. В английском есть оксюморон «frenemy» — производное от friend и enemy. Это люди, в чьих отношениях присутствует определенная связь с элементами симпатии, несмотря на фундаментальные противоречия и даже вражду.
Симпатий в отношениях между нами и армянами быть не может. Вспоминая шаблонные фразы времен СССР типа «братские народы Азербайджана и Армении», поневоле задумаешься: «Хорошенькие же у нас были «братья»! Даже разговоры о дружбе кажутся неуместными. Между отдельными азербайджанцами и армянами были искренние человеческие отношения. Но поговорка «Если армянин говорит «друг», он собирается наколоть, а если он говорит «брат», значит, уже наколол» родилась не на пустом месте.
После Первой Карабахской войны армяне пытались «дружить» с нами на международных мероприятиях. Не использовать «брат» и «друг» ума хватало, излюбленным выражением было «земляк». Коробило не меньше. Ведь именно из-за неземных земельных аппетитов наших соседей началась трагедия двух народов. Но вернемся к дню сегодняшнему.
Зализав раны и утерев сопли, «армянство», вернее, его ошметки, видимо, пришли к следующим выводам о слагаемых успеха после сокрушительного военного поражения:
1. Сопли — нужны новые, как можно больше, чтобы изо всех щелей лились рассказы о сирых да убогих мирных армянах и злобных кровожадных азербайджанцах.
2. Восток — Запад — надо заставить мир поверить, что свободолюбивые армяне восстали против гнета деспотов в регионе, за что были биты нещадно.
3. Домашняя кухня — спектакль (с вставками из реальной жизни), в котором силы добра и зла внутри Армении схлестнулись в принципиальной схватке. Кто добро, а кто зло, обыватель определяет в зависимости от пристрастий «Восток — Запад».
4. Азербайджан — постоянный контрастный душ по принципу «шаг вперед, два назад», когда элементы адекватного восприятия мира перемежаются с рецидивами острой болезни миацума прямой кишки.
5. Религия — христиане Армении подвержены страшным гонениям исламских фанатиков, по ходу добавляющих кровь армянских детей в сладости на Новруз байрам.
6. Дела армейские — Армения перестраивает армию. Насколько это влияет на баланс сил, вторично. Главное — чтобы с шумом и помпой.
Ставить все с ног на голову армянской агитмашине не впервой. Не будем забывать, что система современной армянской государственности построена на лжи агрессора, захватившего территорию соседней страны, успешно преподнесшего себя при этом как жертву, открыто наплевавшего на международное право и тридцать лет внаглую торпедировавшего все попытки достичь компромисса. «Перебрав» давший осенью 2020 «стук» и рассыпавшийся в сентябре 2023 мотор (помните уже подзабытую фразу «мотор йыгылыб» времен советских профилакториев?) своего безумия армяне вновь рвутся (я сначала напечатал «врутся» - символическая опечатка) в бой. Фиаско непобедимых в 2020 и 2023 отбили аппетит к новым военным «подвигам». Армяне желают воевать в сумраке коридоров, полутонах кулуарных бесед и виртуальных просторах интернета.
Каковы успехи? Полностью бесплодными попытки армянских «товарищей» назвать нельзя. Провели они какие-то встречи с американскими и европейскими коллегами, пара европейских структур приняла пару проармянских резолюций. Не будем забывать мокроты Макрона, щедро харкающего азербайджанофобскими мерзостями. Но все эти потуги не в состоянии изменить общий расклад. Их можно характеризовать фразой, используемой при игре в нарды опытными «нардмейстерами»: «онлар сянин!», то есть мне параллельны мелкие движения противника, основные нити игры, определяющие исход поединка, в моих руках.
Главное — это какой ценой армяне добиваются тех самых «мелких движений». А цена, скажу вам, немаленькая. Отношения между Арменией и Россией стремительно ухудшаются, причем на глазах и почти ежедневно. Каким бы нерукопожатным не выглядел Кремль сегодня в системе мировых международных отношений, вернее, того, что от нее еще осталось, Москва — игрок, и игрок глобальный. Не меньшее бешенство армян вызывает то, что их сближение с Западом не сопровождается ухудшением отношений между Западом и Азербайджаном. И это при том, что Азербайджан сохраняет хорошие отношения с Россией, открыто поддерживая Украину в вопросе территориальной целостности.
Происходящее в Украине и конфликт на Ближнем Востоке тоже Еревану не в масть. Конфронтация Иран — Запад всегда означала усиление позиций официального Баку. Сегодняшний «фейерверк», устроенный Тегераном Израилю, эти тенденции только усилит.
Ереван рискует по-крупному без вразумительных перспектив. Самым нормальным в этой ситуации решением является пересмотр пункта 4. Чтобы два шага вперед и иногда шажок назад в нормализации отношений с Баку. Мы понимаем, что змеиную кожу «самых-самых» в одночасье не сбросить. Но сбрасывать нужно. Иначе есть риск оказаться в «марсе», когда все твои ходы блокированы оппонентом, и зары бесполезно крутятся на дереве нард-тахта. Продолжая играть в эту игру, Армения и армяне с каждым разом уменьшают шансы на свой успех и нормальное развитие региона. Можно, правда, предложить Армении снова сыграть с нами в шашки. Или в «казаки-разбойники». Только вот надо ли? И пусть элемент дружбы во «frenemy» нам пока недоступен, неплохо бы начать с понижения градуса вражды.