17 Ապրիլի 2024 14:47
«Խաղաղ պայմաններում հայկական բանակում կորուստները պայմանավորված են բազմաթիվ գործոններով՝ սկսած անհրաժեշտ հնարավորությունների բացակայությունից, մինչև զորակազմի համապատասխան մասնագիտական կարողությունների բացակայությունը, ինչպես նաև անփույթ կառավարումը»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայկական ԶԼՄ-ների հետ զրույցում ասել է՝ փաստաբան, «Արդար Հայաստան» կուսակցության նախագահ Նորայր Նորիկյանը։
«Ցանկացած ողբերգական դեպքի հետևում կանգնած է անփույթ կառավարում, քանի որ եթե ղեկավարությունը զգոն լիներ, կարողանար ճիշտ ցուցումներ տալ, համապատասխան մասնագետներ պատրաստել, անձնակազմը ուղարկել ճիշտ վայր և այլն, նման միջադեպեր չէին լինի։ Իսկ երբ լսում ես այս մարդկանց քարոզչությունը, մենք արդեն դարձել ենք ՆԱՏՕ-ի անդամ ռուսական «Ուրալներով», ապա քարոզչությունն ու իրականությունն այնքան հեռու են իրարից, որ չգիտես՝ լացես, թե ծիծաղես։
Անձնակազմի տեղափոխումը «Ուրալում» 21-րդ դարում, երբ մենք չունենք բավարար որակի ճանապարհներ, եղանակային պայմաններն անբարենպաստ են, տրանսպորտի տեխնիկական վիճակը անբավարար է, տրանսպորտի այս տեսակները երբեմն ապրում են իրենց դարը, մաշված են. հին են, քանի որ դրանք օգտագործվում են 18 տարեկան տղաների կողմից, որոնք չունեն համապատասխան մասնագիտական կարողություններ»,- հայտարարել է Նորիկյանը։

Политик Нарикян: У Армении нет модели развития армии
«Потери в армянской армии в мирных условиях вызваны многими факторами, начиная от отсутствия необходимых возможностей, заканчивая отсутствием у контингента соответствующих профессиональных возможностей, а также небрежным управлением».
Как передает Caliber.Az, об этом юрист, председатель партии «Справедливая Армения» Норайр Норикян заявил в беседе с армянскими СМИ.
«За любым трагическим происшествием стоит небрежное управление, ведь если бы руководство было начеку, могло дать правильные указания, подготовить соответствующих специалистов, направить личный состав в нужное место и т. д., таких происшествий бы не произошло. И когда слышишь пропаганду этих людей, мы уже стали членом НАТО с российскими «Уралами», то пропаганда и реальность настолько далеки друг от друга, что не знаешь, плакать или смеяться.
Перевозить личный состав на «Урале» в 21 веке, когда у нас нет дорог достаточного качества, погодные условия неблагоприятны, техническое состояние транспорта недостаточное, эти виды транспорта порой отживают свой век: они изношены, они старые, ведь они используются 18-летними юношами, не обладающими соответствующими профессиональными способностями.
Все это также является следствием отсутствия сострадания и профессионализма. Самое главное — нет модели развития армии, наш сегодняшний солдат не знает, кто его герой. Мы впали в состояние растерянности, совершаем ошибку за ошибкой. Нам кажется, что в катастрофической карабахской войне мы дали до четырех тысяч жертв, после этого эти жертвы не являются жертвами», — заявил Норикян.