19 Ապրիլի 2024 15:30
Ապրիլի 5-ին Բելգիայի մայրաքաղաքում տեղի ունեցած Հայաստան-ԱՄՆ-ԵՄ ֆորմատով եռակողմ հանդիպումը, ինչպես և ենթադրում էինք, ավելի շուտ մեծ ինտրիգներով լցրեց իր վերջաբանը, քան նախերգանքը։
Հիշեցնենք, որ հանդիպման նախօրեին, հավանաբար զգալով Ադրբեջանի դիտորդական-վերլուծական ռեսուրսների ուժեղացված զգոնությունը և մոբիլիզացումը, նախ հեռախոսը վերցրեց և Բաքու զանգահարեց ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինկենը, իսկ հետո՝ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը:
Հերքելն անհնար է։ Գնդակն այժմ գտնվում է Արևմուտքի դաշտում, որը չի կարող խուսափել պատասխանից և, այնուամենայնիվ, ստիպված կլինի ամեն ինչ բացատրել։

АНАЛИТИКА  19 Апреля 2024 - 13:07
Состоявшаяся пятого апреля в бельгийской столице трехсторонняя встреча в формате Армения-США-Евросоюз, как мы и предполагали, наполнила большими интригами, скорее, своё послесловие, нежели прелюдию.
Напомним, накануне встречи, видимо, чувствуя повышенную настороженность и высокую мобилизацию наблюдательно-аналитических ресурсов Азербайджана, снял трубку телефона и позвонил в Баку сперва государственный секретарь США Энтони Блинкен, а вслед за ним и глава Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен.
Отнекиваться невозможно. Mяч теперь на стороне Запада, которому не уйти от ответа, объясняться придется все равно.
На кону безопасность Азербайджана, ради обеспечения которой Баку имеет право предпринять любые шаги.