Տնտեսություն  10 Մայիսի 2024 - 16:41
Թուրքական բանկային համայնքների համատեղ գործունեությունն էլ ավելի կամրապնդի երկրների միջև տնտեսական կապերը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Տաշքենդում Խորհրդի IV նիստում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի բանկերի ասոցիացիայի ղեկավար, թուրքալեզու պետությունների բանկային ասոցիացիաների խորհրդի փոխնախագահ Զաքիր Նուրիևը։
Նրա խոսքով, հերթական միջոցառման անցկացումը, որը համախմբում է թուրքական աշխարհի բանկային ասոցիացիաները, վկայում է այդ միությանը տրվող մեծ կարևորության մասին։
«Բանկերը և ընդհանուր առմամբ ֆինանսական հատվածը հանդիսանում են տնտեսության շարժիչը, և նրանց միավորումը էական աջակցություն է ապահովում տնտեսության մեջ զգալի առաջընթացի հասնելու համար: Թուրքալեզու պետությունների բանկային ասոցիացիաների խորհուրդը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի բանկերի ասոցիացիան, մշտապես կաջակցի այդ համագործակցությանը»,- ասել է Նուրիևը։

Закир Нуриев о совместной деятельности тюркских банковских сообществ
Совместная деятельность тюркских банковских сообществ позволит еще больше укрепить экономические связи между странами.
Как сообщает Report, об этом заявил глава Ассоциации банков Азербайджана, вице-президент Совета банковских ассоциаций тюркоязычных государств Закир Нуриев на IV заседании Совета в Ташкенте.
По его словам, проведение очередного мероприятия, на котором собираются банковские ассоциации тюркского мира, свидетельствует о большом значении, которое придается этому союзу.
«Банки и финансовый сектор в целом являются локомотивом экономики, и их объединение оказывает серьезную поддержку в достижении значительного прогресса в экономике. Совет банковских ассоциаций тюркоязычных государств, включая Ассоциацию банков Азербайджана, будет постоянно поддерживать это сотрудничество», - сказал Нуриев.