Ղարաբաղ  10 Մայիսի 2024 - 16:40
Ղարաբաղում նոր ճանապարհների և շենքերի կառուցումը, ինչպես նաև շատ կարճ ժամանակահատվածում ավարտված այլ աշխատանքները ցույց են տալիս Ադրբեջանի ղեկավարության՝ տարածաշրջանը վերականգնելու և 30 տարի տուժողներին օգնելու հանձնառությունը։
Այս մասին Caliber.Az-ին ասել է ISESCO-ի գլխավոր տնօրեն Սալիմ բին Մուհամեդ ալ-Մալիքը։
Նա ընդգծել է, որ ISESCO-ն առաջին միջազգային կազմակերպությունն էր, որը Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմի ավարտից հետո այցելեց Շուշա, Ֆիզուլի և Աղդամ։
«Այսօր ես նույնպես մեկնում եմ Ղարաբաղ։ Մենք Շուշան հանդիսավոր կերպով կհռչակենք իսլամական աշխարհի մշակութային մայրաքաղաք: Ես գիտեմ, որ Ղարաբաղում արդեն բազմաթիվ համաժողովներ ու ֆորումներ են անցկացվել։ Բայց ամենաուշագրավն այն է, որ ոչ միայն ադրբեջանական ժողովուրդը, այլ ողջ մահմեդական աշխարհն ուրախ է, որ Ադրբեջանը վերադարձրեց այս տարածաշրջանը»,- ասել է Ալ-Մալիքը։

КАРАБАХ  10 Мая 2024 - 12:49
Строительство новых дорог и зданий в Карабахе, а также другие выполненные за очень короткий промежуток времени работы свидетельствует о приверженности руководства Азербайджана восстановлению региона и оказанию помощи людям, которые страдали на протяжении 30 лет.
Об этом Report заявил Генеральный директор ИСЕСКО Салим бин Мухаммед аль-Малик.
Он подчеркнул, что ИСЕСКО была первой международной организацией, которая посетила Шушу, Физули и Агдам после окончания Второй Карабахской войны.
«Сегодня я также отправляюсь в Карабах. Мы торжественно объявим Шушу культурной столицей исламского мира. Я знаю, что в Карабахе уже было проведено много конференций и форумов. Но самое замечательное заключается в том, что не только азербайджанский народ, но и весь мусульманский мир рад, что Азербайджан вернул себе этот регион»,- сказал Аль-Малик.