16 Մայիսի 2024 11:34
ՀՀ կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը պատասխանել է «Արմենպրես» գործակալության հարցերին և պարզաբանել՝ Տավուշի մարզի Կիրանց գյուղի հատվածում Ադրբեջանի հետ սահմանի սահմանազատման հետ կապված իրավիճակը։
«Կիրանցի համար լավ լուրը՝ շուրջ 25 հեկտար գյուղատնտեսական նշանակության հողերի վերադարձն է, որը գյուղի համար 33 տարի անհասանելի էր։ Հայաստանը Վրաստանին կապող ճանապարհը տեղափոխելու հարցի հետ կապված՝ այն կառաջանա, սակայն դրա լուծումը նախատեսվում է 2-3 ամսվա ընթացքում։ Միաժամանակ կվերանորոգվի ճանապարհը, որն այլընտրանք է հիմնական ճանապարհին։ Ինչ վերաբերում է գույքային խնդիրներին, ապա դրանց ծավալը փոքր է, և պետությունն իր վրա է վերցնում քաղաքացիների կրած վնասի փոխհատուցումը»,- ասվում է տեքստում։
ԽՍՀՄ տարիներին Ոսկեպարի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու և Ոսկեպար-Բաղանիս ճանապարհի հետ կապված երկու սուր խնդիր է եղել։ Երկու խնդիրներն էլ, ըստ կառավարության, լուծվել են լավագույնս։ Ճանապարհը և եկեղեցին ամբողջությամբ գտնվում են հայկական տարածքում և սահմանագիծը երկուսից բավականին հեռու է։
Ակնկալվում է, որ առաջիկա 8-9 օրվա ընթացքում երկու կողմերի սահմանապահները կկանգնեն համաձայնեցված սահմանին, այնուհետև Կիրանցի ամենազգայուն հատվածում, քանի որ այնտեղ որոշ մանրամասներ ենթակա են լրացուցիչ ճշգրտումների, ասվում է տեքստում։

Управление по связям с общественностью правительства Армении ответило на вопросы агентства Armenpress и разъяснило ситуацию с делимитацией границы с Азербайджаном на участке села Киранц Тавушской области.
«Хорошей новостью для Киранца является возвращение около 25 га сельскохозяйственных земель, которые были недоступны селу в течение последних 33 лет. Касательно вопроса переноса дороги, связывающей Армению с Грузией, то он возникнет, но его решение планируется в течение 2-3 месяцев. Параллельно будет проведен ремонт дороги, которая представляет собой альтернативу основной дороге. Что касается имущественных вопросов, то их объем невелик и государство берет на себя возмещение ущерба, который понесут граждане», - говорится в тексте.
Две острые проблемы были связаны с церковью Св. Аствацацин в Воскепаре и дорогой Воскепар - Баганис времен СССР. По мнению правительства, обе проблемы были решены наилучшим образом. Дорога и церковь полностью находятся на территории Армении, а линия границы расположена довольно далеко от них обеих.
Ожидается, что пограничники с обеих сторон встанут на согласованной границе в ближайшие 8-9 дней, а затем и в самой чувствительной части Киранца, потому что там некоторые детали подлежат дополнительной корректировке, говорится в тексте.