COP29-ի ժառանգությունը՝ դեպի կանաչ աշխարհ կայուն քայլ անելու մեր հնարավորությունը կլինի Իլհամ Ալիևը՝ «Euronews»-ին տված հարցազրույցում/ՖՈՏՈ
23 Մայիսի 2024 17:32
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ապրիլի 26-ին Գերմանիայի մայրաքաղաք Բեռլինում անցկացված «Պետերբերգի 15-րդ կլիմայական երկխոսության» բարձր մակարդակի սեգմենտին մասնակցելու ժամանակ հարցազրույց է տվել «Euronews» հեռուստաալիքին։
ԱզերԹաջ-ը ներկայացնում է հարցազրույցը։
Թղթակից. Նախագահ Ալիև, շատ հաճելի է նորից Ձեզ հետ զրուցելու հնարավորություն ունենալ։ Մենք գտնվում ենք այստեղ՝ Բեռլինում, «Պետերբերգի կլիմայի երկխոսություն» համաժողովում: Սա իրոք դեպի COP29 տանող ճանապարհի սկիզբն է: Ձեր թիմը, հավանաբար, շատ է հուզվում: Ի՞նչ կարող ենք ակնկալել ներկայիս COP29-ից, ի՞նչ հարցեր են իրականացվելու և ոչ միայն քննարկվելու:
Նախագահ Իլհամ Ալիև. Մենք ուզում ենք ստեղծել այնպիսի միջավայր, որը հարմար կլինի բոլոր մասնակիցների համար։ Մենք Չմիավորման շարժման շրջանակներում կամուրջներ անցկացնելու մեծ փորձ ունենք: Ինչպես գիտեք, մենք չորս տարի ղեկավարել ենք 120 անդամ ունեցող այդ շարժումը։ Մենք իրոք հասել ենք մեծ առաջընթացի: Մենք ակտիվորեն աշխատում ենք նաև ԵՄ երկրների հետ։ Ինչպես այսօր ասացի համաժողովում, նրանցից ինի հետ մենք ստորագրել և ընդունել ենք ռազմավարական գործընկերության հռչակագրեր։ Այլ կերպ ասած, Գլոբալ Հարավը և Արևմուտքը համատեղ լուծում են՝ կլիմայի փոփոխության, համերաշխության ամրապնդման, կլիմայի փոփոխության խնդիրների նկատմամբ համատեղ պատասխանատվության և որոշակի անվստահությունը նվազեցնելու հետ կապված հարցերը: Քանի որ հայտնի է, որ մենք ունենք տարբեր գաղափարներ, տարբեր հայացքներ։
Թղթակից. Հանածո վառելիքի գաղափարը եղել է անցյալ տարի ԱՄԷ-ում կայացած COP28 համաժողովի գլխավոր թեման: Ձեր կարծիքով, հաշվի առնելով համաժողովի պատմությունը, նկատվում է արդյո՞ք որևէ դրական միտում այն ուղղությամբ, որ հանածո վառելիք արդյունահանող երկրները գտնվում են փոփոխությունների և անցման առաջնագծում:
Նախագահ Իլհամ Ալիև. Հատկապես դրան ենք ձգտում ենք մենք։ Այսօրվա համաժողովում իմ հայտարարություններից մեկը այսպես է հնչել. «Մեզ մի դատեք նրանով, ինչ մենք ունենք: Մեր մասին դատեք նրանով, թե մենք ինչպես ենք վերաբերվում դրա հետ, ինչ ունենք, մեր օրակարգով»։ Բացի այդ, կարևոր է հասկանալ, որ բացի այն, ինչ ես ասացի Եվրոպայում մեր մասնակցության և Չմիավորման շարժման մասին, մենք նաև ՕՊԵԿ+-ի անդամներից մեկն ենք։ Մենք արդեն աշխատում ենք նավթ արդյունահանող շատ երկրների հետ, որպեսզի դեռ մինչև COP29-ը ստեղծել յուրօրինակ համերաշխության փաթեթ: Ինչպիսի՞ լրացուցիչ ֆինանսական ռեսուրսներ կարող են ներդնել Ադրբեջանի նման նավթ արդյունահանող երկրները։ Կարծում եմ, որ նավթ արդյունահանող երկրները, հատկապես, երբ նավթի գինը բարձր է, պետք է ավելի շատ վճարեն, պետք է ավելի շատ միջոցներ տրամադրեն խնդիրը լուծելու համար։ Համարում եմ, որ համերաշխությունը հանդիսանում է ֆինանսավորման անբաժանելի մասը։ Դժվար է ասել, թե ինչպես կհասնենք հաջողության, չէ որ մենք միայն ընդունող կողմն ենք։
Թղթակից. Դուք ի՞նչ կցանկանայիք տեսնել որպես COP29-ի երկարաժամկետ ժառանգություն:
Նախագահ Իլհամ Ալիև. COP29-ի ամենակարևոր ժառանգությունը կլինի մեր հնարավորությունը՝ կատարել լրացուցիչ, շոշափելի և կայուն քայլ դեպի կանաչ աշխարհ: Միևնույն ժամանակ, ինչպես գիտեք, մենք առաջ ենք քաշել ևս մեկ նախաձեռնություն, որը կլինի նորարարություն COP-ի համար։ Սա երկրների եռյակի ստեղծումն է։ Օգտագործելով ԱՄԷ-ի, հիմա էլ Ադրբեջանի, իսկ այնուհետև նաև Բրազիլիայի փորձը, մենք ուզում ենք ստեղծել համագործակցության եռակողմ ձևաչափ։ Քանի որ այս երեք երկրներից յուրաքանչյուրը ներգրավված է՝տարածաշրջանային, քաղաքական, տնտեսական և այլ տարբեր բնույթի խնդիրների լուծման մեջ։ Դա պետք է լինի ջանքերի և համերաշխության համադրություն; մենք պետք է դադարենք միմյանց մեղադրել։ Այն երկրները, որոնք նավթ չունեն, չպետք է մատ թափ տան նրանց վրա, ովքեր ունեն։ Փոքր զարգացող երկրները չպետք է մեծ երկրներից պահանջեն պատասխանատվություն կլիմայական աղետի համար։ Դա վերաբերում է դիվանագիտական, քաղաքական և ֆինանսական ոլորտներին։ Կարծում եմ, որպես ընդունող երկիր՝ մենք կարող ենք հարթակ ստեղծել դրա համար։

Наследием СОР29 будет наша возможность сделать устойчивый шаг к зеленому миру Ильхам Алиев в интервью Евроньюс/ФОТО
23 Мая 2024 11:11
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев в ходе участия в Сегменте высокого уровня «15-го Петерсбергского климатического диалога», проходившего в столице Германии Берлине 26 апреля, дал интервью телеканалу Евроньюс.
Корреспондент: Президент Алиев, очень приятно вновь иметь возможность побеседовать с Вами. Мы находимся здесь, в Берлине, на форуме «Петерсбергский климатический диалог». Это действительно начало пути, ведущего к СОР29. Ваша команда, наверное, очень волнуется. Что мы можем ожидать от нынешнего СОР29, какие вопросы будут реализованы и будут не просто обсуждаться?
Президент Ильхам Алиев: Мы хотим создать обстановку, которая будет удобной для всех участников. У нас большой опыт наведения мостов в рамках Движения неприсоединения. Как вы знаете, мы возглавляли это движение, в которое входят 120 членов, на протяжении четырех лет. Мы действительно добились большого прогресса. Мы активно работаем и со странами ЕС. Как я уже сказал сегодня на конференции, с девятью из них мы подписали и приняли декларации о стратегическом партнерстве. Другими словами, Глобальный Юг и Запад совместно решают вопросы изменения климата, укрепления солидарности, вопросы, связанные с общей ответственностью и уменьшением определенного недоверия в отношении вопросов изменения климата. Поскольку известно, что у нас разные идеи, разные взгляды.
Корреспондент: Идея ископаемого топлива была главной темой прошлогодней конференции COP28, прошедшей в ОАЭ. Как по-Вашему, учитывая историю конференции, наблюдается ли какая-либо положительная тенденция в сторону того, когда страны, добывающие ископаемое топливо, находятся в авангарде изменений и переходов?
Президент Ильхам Алиев: Именно этого мы и добиваемся. Одно из моих заявлений на сегодняшней конференции звучало так: «Не судите нас по тому, что у нас есть. Судите о нас по тому, как мы относимся к тому, что имеем, по нашей повестке дня». Кроме того, важно понимать, что помимо того, что я сказал о нашем участии в Европе и в Движении неприсоединения, мы также являемся одним из членов ОПЕК+. Мы уже работаем со многими нефтедобывающими странами, чтобы еще до СОР29 создать своего рода пакет солидарности. Какие дополнительные финансовые средства могут вложить такие нефтедобывающие страны как Азербайджан? Думаю, что нефтедобывающие страны, особенно когда цена на нефть высока, должны платить больше, должны предоставлять больше средств для решения проблемы. Считаю, что солидарность является неотъемлемой частью финансирования. Трудно сказать, как мы добьемся успеха, ведь мы только принимающая сторона.
Корреспондент: Что бы Вам хотелось увидеть в качестве долговременного наследия COP29?
Президент Ильхам Алиев: Самым важным наследием СОР29 будет наша возможность сделать дополнительный, ощутимый и устойчивый шаг к зеленому миру. В то же время, как вы знаете, мы выдвинули еще одну инициативу, которая будет новшеством для СОР. Это создание тройки стран. Используя опыт ОАЭ, теперь Азербайджана, а затем и Бразилии, мы хотим создать трехсторонний формат сотрудничества. Поскольку каждая из этих трех стран вовлечена в решение различных вопросов регионального, политического, экономического и т.д. характера. Это должно быть сочетание усилий и солидарности; мы должны перестать обвинять друг друга. Те страны, у которых нет нефти, не должны тыкать пальцем в тех, у кого она есть. Малые развивающиеся страны не должны требовать от больших стран ответственности за климатическую катастрофу. Это касается дипломатической, политической и финансовой сфер. Думаю, как принимающая страна, мы можем создать платформу для этого.