Հայաստանը պետք է մեղքերը խոստովանի Խոջալուի ցեղասպանության համար Ո՞վ կդառնա հայկական Վիլի Բրանդտը
Երբեք մի ասա «երբեք»։ Սա ոչ միայն վերջին ֆիլմի անվանումն է, որտեղ Շոն Քոններին մեծ էկրանում խաղացել է  Ջեյմս Բոնդի դերում։ Սա նաև արտահայտություն է Ադրբեջանի ժամանակակից իրողությունների մասին, որոնցում տեղ են գտել, ինչպես պարզվում է, նաև իսկապես հրաշալի, պատմական բեկումներ։ Որոնցից գլխավորը, առանց որևէ կասկածի, հանդիսանում է մեր պետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության լիովին վերականգնումը։ Դա տեղի է ունեցել Ղարաբաղի տարածաշրջանում 44-օրյա պատերազմի և մեկօրյա հակաահաբեկչական գործողության արդյունքում։ Հազարավոր շեհիդներ իրենց կյանքը տվեցին, որպեսզի այսօր Ադրբեջանի դրոշը ծածանվի մեր երկրի բոլոր ազատագրված տարածքներում։ Սա ընդգծում եմ հատուկ և պարբերաբար, որովհետև այս պատմական հաղթանակները ձեռք են բերվել՝ հակառակ մի ամբողջ շարք երկրների և համաշխարհային հայության ծրագրերին։
Սա և հաստատումն է նրա, որ երբեք չպետք է ասել «երբեք»: Հարկավոր է երկրի ղեկավարության քաղաքական կամք, հաղթանակի հստակ ռազմավարություն, բազմապատկած զինծառայողների հերոսությանը և ամբողջ ազգի հայրենասիրությանը։ Սրանք են եղել  մեր մեծ հաղթանակների բաղադրիչները։ Եվ այսօր մենք բոլորս տեսնում ենք դրանց պտուղները։ Այդ թվում նաև ազատագրված տարածքների վերածննդի ձևով։
Այստեղ առանձնանում է Խոջալուն, որտեղ 1992 թվականի փետրվարին հայ օկուպանտները կատարեցին ամենադաժան հանցագործություններից մեկը՝ ադրբեջանական խաղաղ բնակչության ցեղասպանությունը։ Երկար 31 տարի Խոջալուն գտնվում էր հայկական օկուպացիայի տակ։ Ղարաբաղյան խունտան շարունակում էր այն պահել իր վերահսկողության տակ՝ նույնիսկ 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակից հետո։ Միայն անցյալ տարվա սեպտեմբերին փայլուն մտածված և իրականացված մեկօրյա հակաահաբեկչական գործողության արդյունքում ազատագրվեց նաև Ադրբեջանի այս անկյունը։ 2023 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Խոջալուում բարձրացվեց Ադրբեջանի դրոշը։
Հիմա այնտեղ վերադառնում է  կյանքը։ Եվ խորհրդանշական է, որ Ադրբեջանի Անկախության օրը մեր երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը, առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևան և նրանց դուստր Արզու Ալիևան հանդիպեցին Խոջալու վերադարձած բնակիչների հետ։ Նրանք ծանոթացել են՝ քաղաքի 15 բազմաբնակարան շենքերում վերանորոգումից և վերակառուցումից հետո ստեղծված պայմաններին։ Պետության ղեկավարը Խոջալուի բնակիչներին է հանձնել բնակարանների բանալիները։ Դժվար չէ պատկերացնել, թե որքան մեծ էր Խոջալուի բնակիչների ուրախությունը, ովքեր հնարավորություն ունեցան հարմարավետ ապրել իրենց հայրենի քաղաքում, ուր վերադառնալ նրանք այնքան երկար են սպասել։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևան և նրանց դուստրը՝ Արզու Ալիևան շրջել են Խոջալիում, ծանոթացել են այստեղ անցկացվող աշխատանքներին և քաղաքի գլխավոր հատակագծին։ Սա նշանակում է, որ շատ շուտով այնտեղ կստեղծվեն բոլոր պայմաններ Խոջալուի նոր խմբի բնակիչների վերադարձի և հարմարավետ ապրելու համար։ Ովքեր պետության ղեկավարի հետ հանդիպման ժամանակ նրան պատմել են այն մասին, թե նախկինում այստեղ ինչ է տեղի ունեցել։ Պարզվել է, որ հայ օկուպանտները Խոջալուի դպրոցի շենքը վերածել են պահածոների գործարանի։ Իսկ այժմ կառուցվել է 132 աշակերտի համար նախատեսված նոր դպրոց, և արդեն սեպտեմբերից այստեղ դասերը կսկսվեն։ Բացի այդ, դասերից հետո Խոջալուի բնակիչները կկարողանան հաճախել «AzeRobot Education», որտեղ դասավանդում են ծրագրավորում, ինժեներիա և ռոբոտատեխնիկա։ Բացի այդ, Խոջալիում բացվել է «Sariban» մասնագիտական զարգացման կենտրոնի մասնաճյուղը, որտեղ բոլոր ցանկացողներին կսովորեցնեն գեղանկարչություն և դեկորատիվ արվեստ:
Ընդհանուր առմամբ, Խոջալուն, որտեղ առաջին փուլում ապրելու է 12000 մարդ, կդառնա տարածաշրջանային կենտրոնը, որտեղ կստեղծվեն բոլոր անհրաժեշտ սոցիալական և վարչական ծառայությունները, մշակութային միջավայր, նախատեսված են  լայն հնարավորություններ առևտրի, հանրային սննդի գործունեության համար, բնության հետ մշտական շփում թույլ տվող հանգստի գոտիներ, կարելի է ասել, ամբողջ քաղաքում կան հարմարավետ բնակելի թաղամասեր, որոնք կապված են կանաչ գոտիների հետ։ Միջազգային օդանավակայան, հանրապետական նշանակության մայրուղի, ներկայումս նախագծվող երկաթուղի, որը շուտով կանցկացվի,- այս ամենը Խոջալուն կդարձնի հարմարավետ ապրելու վայր։
Ո՞վ կարող էր նման բան պատկերացնել ընդամենը հինգ տարի առաջ։ Եվ ահա մեր առաջ է այն բանի հերթական օրինակը, որ երբեք չի կարելի ասել «երբեք»: Եվ ճիշտ նույն արտահայտությունը պետք է օգտագործել, երբ խոսքը վերաբերում է հայկական կողմի պատասխանատվությանը՝ իր կողմից Ադրբեջանի, մարդկության դեմ կատարած հանցագործությունների համար։ Ինչպես Խոջալուի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ հուշարձանի, Խոջալուի ցեղասպանության հուշահամալիրի ստեղծման հետ կապված հարցերը քննարկվել են երկար տարիներ, նույնիսկ տեղ էր ընտրվել «Մոր կանչը» հուշարձանի կողքին, և նախապատրաստվել էր նախագիծը։
«Բայց ամեն տարի ես դա վերջնականապես չէի հաստատում, քանի որ համարում էի, որ այդ հուշահամալիրը պետք է ստեղծվի Խոջալիում։ Այդպես էլ եղավ։ Մենք բերեցինք այդ նույն նախագիծը, և փետրվարի 26-ին Խոջալիում դրվեց Խոջալուի հուշահամալիրի հիմքը»,- ընդգծել է պետության ղեկավարը։ Եվ սա եղել է նրա հերթական ապացույցը, որ ցանկացած նպատակ հասանելի է, եթե համառորեն գնալ դեպի այն: Եվ, համոզված եմ, որ հիմա իրենց բոլորովին վատ են զգում Հայաստանի նախկին ղեկավարներ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը։ Այո, և Հայաստանի առաջին նախագահն նույնպես։ Չգիտես ինչու, ընդունված է Տեր-Պետրոսյանին ներկայացնել մի փոքր ավելի լավ լույսի ներքո, քան նրա հաջորդները։ Բայց իրականությունը այնպիսին է, որ հենց նրա նախագահության օրոք Հայաստանը օկուպացրեց Ադրբեջանի տարածքի 20%-ը, զավթելով այդ թվում նաև Շուշան։ Նրա նախագահության օրոք է իրականացվել Խոջալուի ցեղասպանությունը։ Այո, հետո մենք Ռոբերտ Քոչարյանից լսեցինք իր ցինիկությամբ երևակայությունը ցնցող հայերի և ադրբեջանցիների «գենետիկ անհամատեղելիության» մասին արտահայտությունը։ Լսեցինք նաև Սերժ Սարգսյանի խոստովանությունը՝ Բրիտանացի լրագրող Թոմ դե Վաալի հետ զրույցում Խոջալուի ցեղասպանության նպատակի մասին։ Այն, Սարգսյանի խոսքով, բաղկացած էր նաև խաղաղ ադրբեջանական բնակչությանը՝ ծերերին, կանանց, երեխաներին սպանելու հայ օկուպանտների պատրաստակամության ցուցադրումով։ Սա է Ադրբեջանին ընդդիմացողների էության մասին այն ճշմարտությունը, որը պետք է իմանա ողջ աշխարհը։ Եվ այս ուղղությամբ արդեն շատ բան է արվել։ Խոջալուի ցեղասպանությունը ճանաչել են 15 երկրներ և բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ։ Բայց այստեղ կարևոր է ինքնին Հայաստանի կողմից ապաշխարության պահը։
Հատկապես այդ մասին է հայտարարել Ադրբեջանի նախագահը, լինելով ազատագրված Խոջալիում։ «Հայաստանն ինքը պետք է դա խոստովանի, նա ինքը պետք է ներողություն խնդրի մեզանից։ Միայն դա անելով Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը, թերևս, կարող է գոնե մի փոքր մաքրել այդ վայրենիների, վանդալների ու արյունախումների մեղքերը։ Եթե նա դա չանի, ապա, կարծում եմ Հայաստանն ինքը երբեք չի կարողանա ոտքի կանգնել։ Առաջին հերթին Հայաստանն ինքը պետք է խոստովանի այս ողբերգությունը, այս հանցագործությունը, ռազմական հանցագործությունը»,- ընդգծել է մեր պետության ղեկավարը։
Նա մատնացույց է անում այն, ինչ կարող էր լինել: Բարեբախտաբար, դեռ ողջ են Խոջալուի ցեղասպանության ականատեսները։ Եվ այստեղ ես այնուամենայնիվ հակված եմ նրան, որ Հայաստանի ղեկավարներից մեկը ստիպված կլինի ընդունել ակնհայտը՝ ադրբեջանական ժողովրդից ներողություն խնդրել այն հրեշավոր հանցագործության համար,  որը կատարվել է Խոջալիում։ Մեղանչել իր ցեղակիցների համար այնպես, ինչպես դա արեց Գերմանիայի կանցլեր Վիլի Բրանդտը 1970 թվականին: Պետական այցով գտնվելով Լեհաստանում, Բրանդտը ծնկի է եկել Վարշավայի գետտոյում զոհվածների հուշարձանի առաջ։ Ապաշխարության այս հայտնի գործողությունը մտավ պատմության մեջ: Բրանդտը մասնակից չէր այդ հանցագործությանը, բայց նա զղջաց այն գերմանացիների համար, ովքեր դա կատարել են։ Այնպես որ այստեղ էլ ես վերադառնում եմ հայտնի արտահայտությանը. Երբեք մի ասա «երբեք»: Ես հավատում եմ նաև, որ վաղ թե ուշ նրանք, ովքեր իրականացրել են Խոջալուի ցեղասպանությունը, կկանգնեն  արդարատատության առաջ և արժանի պատիժ կկրեն։

IV Шушинский Глобальный медиафорум: LIVE
Никогда не говори «никогда». Это не только название последнего фильма, где Шон Коннери выступил в роли Джеймса Бонда на большом экране. Это еще и фраза о современных реалиях Азербайджана, в которых, как оказалось, есть место и поистине чудесным, историческим прорывам. Главным из которых, вне всякого сомнения, является полное восстановление суверенитета и территориальной целостности нашего государства. Это произошло в результате 44-дневной войны и однодневной антитеррористической операции в Карабахском регионе. Тысячи шехидов отдали свои жизни, чтобы сегодня флаг Азербайджана развевался на всех освобожденных территориях нашей страны. Подчеркиваю это особо и регулярно, потому что эти исторические победы были достигнуты вопреки планам целого ряда стран и мирового армянства.
Это и есть подтверждение того, что никогда не стоит говорить «никогда». Нужна политическая воля руководства страны, четкая стратегия победы, помноженная на героизм военнослужащих и патриотизм всей нации. Это и были слагаемые наших великих побед. И сегодня мы все видим их плоды. В том числе и в виде возрождения освобожденных территорий.
Особняком тут стоит Ходжалы, где в феврале 1992 года армянские оккупанты совершили одно из самых жестоких преступлений — геноцид мирного азербайджанского населения. Долгий 31 год Ходжалы находился под армянской оккупацией. Карабахская хунта продолжала держать его под своим контролем даже после победы Азербайджана в 44-дневной войне. Лишь в результате блестяще продуманной и претворенной в жизнь однодневной антитеррористической операции в сентябре прошлого года был освобожден и этот уголок Азербайджана. 15 октября 2023 года в Ходжалы был поднят азербайджанский флаг.
Ныне туда возвращается жизнь. И символично было, что в День независимости Азербайджана президент нашей страны Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Арзу Алиева встретились с жителями, вернувшимися в Ходжалы. Они ознакомились с условиями, созданными после ремонта и реконструкции в 15 многоквартирных зданиях в городе. Глава государства вручил ключи от квартир жителям Ходжалы. Несложно представить себе, сколь велика была радость ходжалинцев, получивших возможность комфортно жить в родном городе, возвращения в который они так долго ждали.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Арзу Алиева осмотрели Ходжалы, ознакомились с проводимыми здесь работами и генеральным планом города. Это значит, что совсем скоро там будут созданы все условия для возвращения и комфортного проживания новой группы ходжалинцев. Которые в ходе встречи с главой государства поведали ему о том, что тут было раньше. Оказалось, что здание школы в Ходжалы армянские оккупанты превратили в консервный завод. Сейчас же отстроена новая школа на 132 ученических места, и уже в сентябре тут начнутся занятия. Кроме того, после занятий в школе ходжалинцы смогут посещать AzeRobot Education, где обучают программированию, инженерии и робототехнике. Плюс в Ходжалы открылся филиал Центра профессионального развития Sariban, где всех желающих будут обучать живописи и декоративному искусству.
В целом, Ходжалы, в котором на первом этапе будет проживать 12 000 человек, станет региональным центром, где будут созданы все необходимые социальные, административные услуги, культурная среда, предусмотрены широкие возможности для торговли, деятельности объектов общественного питания, рекреационные зоны, позволяющие постоянно контактировать с природой, можно сказать, по всему городу — комфортабельные жилые массивы, связанные с зелеными зонами. Международный аэропорт, автомобильная дорога республиканского значения, проектируемая сейчас железная дорога, которая в скором времени будет проложена, — все это превратит Ходжалы в место для комфортного проживания.
Кто себе мог представить такое все каких-то пять лет назад? И вот перед нами очередной пример того, что никогда нельзя говорить «никогда». И ровно эту же фразу нужно использовать, когда речь заходит об ответственности армянской стороны за совершенные ею преступления против Азербайджана, против человечности. Как заявил в ходе встречи с ходжалинцами президент Азербайджана Ильхам Алиев, вопросы, связанные с созданием памятника, мемориального комплекса Ходжалинского геноцида, обсуждались многие годы, даже было выбрано место рядом с памятником «Зов матери», и проект был подготовлен.
«Но каждый год я не утверждал его окончательно, потому что считал, что этот мемориальный комплекс должен быть создан в Ходжалы. Так и случилось. Мы привезли тот самый проект, и 26 февраля в Ходжалы был заложен фундамент Ходжалинского мемориального комплекса», — подчеркнул глава государства. И это было очередное доказательство того, что любая цель достижима, если к ней упорно идти. И, убежден, совсем плохо сейчас чувствуют себя бывшие руководители Армении Левон Тер-Петросян, Роберт Кочарян и Серж Саргсян. Да, и первый президент Армении тоже. Почему-то принято выставлять Тер-Петросяна в несколько лучшем свете, чем его преемников. Но реальность такова, что именно в период его президентства Армения оккупировала 20% территории Азербайджана, захватив в том числе и Шушу. В период его президентства был совершен геноцид в Ходжалы. Да, потом мы услышали от Роберта Кочаряна поражающую воображение своим цинизмом фразу о «генетической несовместимости» армян и азербайджанцев. Услышали мы и признание Сержа Саргсяна, сказанное в интервью британскому журналисту Тому де Ваалу, о цели геноцида в Ходжалы. Она, по словам Саргсяна, состояла в демонстрации готовности армянских оккупантов убивать и мирное азербайджанское население — стариков, женщин, детей. Это та правда о сущности тех, кто противостоял Азербайджану, которую должен знать весь мир. И многое в этом направлении уже сделано. Геноцид в Ходжалы признали 15 стран мира и множество международных организаций. Но тут важен момент покаяния со стороны самой Армении.
Именно об этом заявил президент Азербайджана, будучи в освобожденном Ходжалы. «Армения сама должна признать это, сама должна извиниться перед нами. Только сделав это, нынешнее руководство Армении, возможно, сможет хоть немного смыть грехи этих дикарей, вандалов и кровопийц. Если оно этого не сделает, то, думаю, сама Армения никогда не сможет подняться на ноги. Прежде всего Армения сама должна признать эту трагедию, это преступление, военное преступление», — подчеркнул глава нашего государства.
Он указывает на то, что могло бы быть. Благо, живы еще свидетели геноцида в Ходжалы. И тут я все же склоняюсь к тому, что кто-то из руководителей Армении вынужден будет признать очевидное, извинившись перед азербайджанским народом за то чудовищное преступление, что было совершено в Ходжалы. Покаяться за своих соплеменников так, как это сделал в 1970 году канцлер ФРГ Вилли Брандт. Находясь с государственным визитом в Польше, Брандт встал на колени перед памятником погибшим в Варшавском гетто. Этот знаменитый акт покаяния вошел в историю. Брандт не был причастен к этому преступлению, но он покаялся за тех немцев, что его совершили. Так что и тут я возвращаюсь к известной фразе: «Никогда не говори «никогда». Также я верю, что рано или поздно те, кто учинил Ходжалинский геноцид, предстанут перед правосудием и понесут достойное наказание.