ՄԻԽ ղեկավարը դիմել է Հայաստանի դեսպանին՝ ռուսների նկատմամբ խտրականության կապակցությամբ
ՌԴ նախագահին առընթեր քաղաքացիական հասարակության զարգացման և մարդու իրավունքների խորհրդի ղեկավար Վալերի Ֆադեևը դիմել է Ռուսաստանում ՀՀ դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանին՝ Երևանի օդանավակայանում ռուսաստանցիների նկատմամբ արձանագրված խտրականության դեպքերի առիթով:
Ինչպես գրում է Газета.ру-ն, այս մասին հայտնել է ՄԻԽ թելեգրամյան ալիքը:
Իրավապաշտպանի հասցեին դիմումներ են ստացվել են Ռուսաստանի քաղաքացիներից, ովքեր բախվել են հայկական FlyOne ավիափոխադրողի ներկայացուցիչների և «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի աշխատակիցների կողմից իրենց իրավունքների խախտումների դեպքերի:
«Ծանոթանալով բաց աղբյուրների հրապարակումներին՝ եկանք այն եզրակացության, որ նկարագրված իրավիճակները, ցավոք, եզակի դեպքեր չեն։ Խնդրում ենք Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության իշխանության իրավասու մարմիններին հասցնել ներկայացված տեղեկատվությունը, ինչպես նաև ՌԴ քաղաքացիների հետ նման միջադեպերի անթույլատրելիության հետ կապված մեր դիրքորոշումը», - ասված է նամակում:

СПЧ обратился к послу Армении из-за дискриминации россиян
Председатель Совета по правам человека (СПЧ) при президенте Российской Федерации Валерий Фадеев обратился к послу Армении в РФ Вагаршаку Арутюняну в связи со случаями дискриминации россиян в аэропорту Еревана.
Как передает Газета.ру, об этом сообщается в Telegram-канале СПЧ.
В публикации отмечается, что в адрес совета поступили обращения от россиян, которые столкнулись с нарушениями своих прав со стороны армянского авиаперевозчика FlyOne и сотрудников международного аэропорта Звартноц.
В письме к Арутюняну подчеркивается, что совет пришел к выводу, что произошедшие ситуации не являются единичными случаями. В СПЧ попросили посла довести до сведения органов власти Армении ситуацию, а также изложить позицию российской стороны о недопустимости подобных инцидентов.