Ապակայունացման զորավարժություն Լիմանսկիի վերլուծությունը
ԱՄՆ-ը Հայաստանի հետ անցկացրել են համատեղ ռազմական զորավարժություններ։ Ինչո՞ւ է Բայդենի վարչակազմը ուզում Հարավային Կովկասը վերածել լարվածության ևս մեկ բոցավառ օջախի։
Այսօր՝ հուլիսի 24-ին, ավարտվում են հայ-ամերիկյան «Eagle Partner 2024» զորավարժությունները։ Տարածաշրջանի ռազմականացումը և նրա գործերին՝ իրենց համաշխարհային գերիշխող համարող գերտերությունների միջամտությունը դժվար թե կարող է նպաստել կայուն խաղաղության հաստատմանը, ավելի շուտ, միայն հակամարտությունների խորացմանը և նոր ապակայունացմանը։
Խաղաղության էքսպանսիա
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը պնդում է, որ «Eagle Partner 2024» զորավարժություններում մշակվել են բացառապես «խաղաղապահ առաջադրանքներ»։ Զորավարժություններին մասնակցել են՝ Հայաստանի խաղաղապահ բրիգադը, Եվրոպայում և Աֆրիկայում ԱՄՆ-ի բանակի Կենտրոնական հրամանատարության ստորաբաժանումները և Կանզասի ազգային գվարդիան։ Պաշտոնապես Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ռեսուրսում հայտարարվել է, որ զորավարժությունների ընթացքում մշակվում են հետևյալ առաջադրանքները. բազմազգ կոալիցիայի ստորաբաժանումների օպերատիվ համատեղելիություն, կառավարման և մարտավարական հաղորդակցության ոլորտում լավագույն փորձի փոխանակում, հայկական ստորաբաժանման մարտական պատրաստականության բարձրացում։ Իսկ ԱՄՆ-ի դեսպանատան կայքը ճշտում է. «Հայկական և ամերիկյան կողմերը կզարգացնեն իրենց խաղաղապահ հմտությունները՝ հրազենի և կայունության գործողությունների ուսուցման, տարբեր զինատեսակների հետ ծանոթանալու և ուսումնադաշտի կառավարման աշխատանքներին մասնակցելու միջոցով»։
Զորավարժությունները բացվել են հուլիսի 15-ին Ռազմական ակադեմիայում, Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի, Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Քրիստինա Քվինի և Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանի մասնակցությամբ։ Մասնակցել են նաև՝ զորավարժությունների հրամանատարի տեղակալ, Կանզասի ազգային գվարդիայի գնդապետ Դարեն Քոբերլեյնը, և այլ պաշտոնական անձիք։ Բացի ԱՄՆ-ի և Հայաստանի օրհներգերից, հնչել է նաև «Eagle Partner 2024» զորավարժությունների հատուկ օրհներգը։
«Ես բարձր եմ գնահատում ԱՄՆ-ի բանակի աշխատանքը Եվրոպայում և Աֆրիկայում»,- հայտարարել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարը։ Ես երախտագիտություն եմ հայտնում նաև Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի խաղաղապահ բրիգադի զինծառայողներին, ԱՄՆ-ի դեսպանատան ներկայացուցիչներին և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության աշխատակիցներին, ովքեր մասնակցել են այս զորավարժությունների արդյունավետ պլանավորմանը»։
Թվում է, թե սա ստանդարտ պաշտոնական հռետորաբանություն է։ Բայց դրա մեջ այնուամենայնիվ կան որոշ հետաքրքիր նրբերանգներ։ Արդեն կարելի է չակերտների մեջ թողնել Եվրոպայում ԱՄՆ-ի բանակի աշխատանքի «բարձր գնահատականը», որն այսօր ակնհայտորեն կրում է առճակատման բնույթ ՀԱՊԿ-ում Երևանի առայժմ դեռ այնպիսի պաշտոնական դաշնակիցների հետ, ինչպիսիք են Ռուսաստանի Դաշնությունը և Բելառուսը։ Բայց արժե ուշադրություն դարձնել հայ նախարարի հետևյալ «անզգուշաբար ասվածին»։ Միթե՞ դեսպանատան, թող լինի նույնիսկ ԱՄՆ-ի, գործառույթի մեջ մտնում է գտնվող երկրում զորավարժությունների պլանավորումը: Ըստ երևույթին, արագ փոփոխվող գլոբալ աշխարհում դիվանագիտական առաքելությունների նշանակության մասին պատկերացումներն արմատապես փոխվու՞մ են: Սակայն Հայաստանի դեպքում ամեն ինչ միանգամայն տրամաբանական է՝ իզուր չէր, որ Պետդեպարտամենտը Երևանում դեսպան է նշանակել ԱՄՆ-ի բանակի զինվորական քոլեջի ռազմավարական հետազոտությունների մագիստրոս Քրիստինա Քվինին։ Իր ողջույնի խոսքում ռազմական գիտությունների մագիստր դեսպանը ասել է. «Երբ ես նայում եմ այս շքերթային հրապարակին և շարքում ուս ուսի կանգնած մեծ թվով ամերիկացի և հայ զինվորներին, ինձ համար միանգամայն պարզ է դառնում, թե որքան է աճել մեր երկկողմ համագործակցությունը»:
Հակամարտությունների կայունացում
Հուլիսի 16-ին զորավարժությունների մասնակիցները սկսեցին ուսումնական մարզումներ «Զառ» բազայում։ Սա 2022 թվականին ԱՄՆ-ի օգնությամբ արդիականացված Հայաստանի բանակի 12-րդ բրիգադի ուսումնական բազան է։ Զորավարժությունների մասնակիցները մշակել են գործողությունները անկարգությունների դեմ պայքարի, տրանպորտային միջոցների զինված ուղեկցության, բժշկական նյութատեխնիկական ապահովմամբ և անցակետերում աշխատանքի ուղղությամբ:
Ինչպես հայտնի է բաց աղբյուրներից, հայ զինծառայողները և ԱՄՆ-ի ազգային գվարդիականները, ի թիվս այլ բաների, «Զառ»-ում օգտագործել են «Bastion APC» զրահափոխադրիչներ։ Ֆրանսիական արտադրության այս թեթև զրահափոխադրիչը տեղափոխում է տաս զինվոր, հագեցված է պայթուցիկապաշտպան նստատեղերով և օգտագործվում է հետախուզության, պարեկության և զանգվածային փողոցային բողոքի ցույցերը ճնշելու համար: «Bastion»-ի կիրառումը վկայում այն մասին, որ այս զորավարժությունների նպատակներից մեկը եղել է՝ օտարերկրյա զրահատեխնիկայի նկատմամբ հայկական բանակի հարմարվողականության բարձրացումը։ Հավանաբար, նախապատրաստվել են նաև շարժունակության և օպերատիվ տեղաշարժի բարձրացում պահանջող գործողություններ։
Թվում է, որ ավիացիայի միջոցով արագ արձագանքման ռազմական կոնտինգենտի տեղափոխումը նույնպես այս զորավարժությունների կարևորագույն իրական խնդիրներից էր։ ԱՄՆ-ի անձնակազմի և տեխնիկայի տեղափոխումը Հայաստան իրականացվել է «C-17 Globemaster III» ծանր տրանսպորտային ինքնաթիռով, որը շուրջ չորս թռիչք է կատարել Գերմանիայից դեպի Երևանի մերձակայքում գտնվող «Զվարթնոց» օդանավակայան։ Հայ-ամերիկյան զորավարժությունների ընթացքում օդային նյութատեխնիկական ապահովումն իրականացվել է «Strategic Airlift Capability» (SAC) ծրագրով։ SAC-ը հանդիսանում է 12 երկրներից բաղկացած կոնսորցիում, որոնք համատեղ ձեռք են բերել երեք «C-17 Globemaster III» ինքնաթիռ: Երևանի մերձակայքում գտնվող օդանավակայանում մշակվել է նաև ծանր բեռնափոխադրումների աշխատողների արագացված բեռնաթափում։ Ամերիկյան անձնակազմերը հայտնել են, որ կարող են այն 2 ստանդարտ ժամից կրճատել մինչև 30 րոպե, օրինակ, եթե բեռնաթափման մի մասն իրականացնեն դեռ չանջատված շարժիչներով։
Ինչպես նաև հայ-ամերիկյան զորավարժությանը բերվել են «Stryker» զրահափոխադրիչներ և նոր թեթև զրահապատ ավտոմեքենա «Light Tactical Vehicle» (JLTV): Արմավիրի շրջանի տարածքում ԱՄՆ-ի 2-րդ հեծելազորային գնդի «Ուրվական» վաշտը մշակել է այս տեսակի զրահատեխնիկայի վրա կրակելու վարժանքը։ Այստեղ էլ անցկացվել են «հոգեբանական արգելքը» (սթրես թեստ) խոչընդոտների գոտու հաղթահարումը՝ իրական մարտական իրավիճակների նմանականացմամբ։
Զորավարժություններին մասնակցել են Հայաստանի Զինված ուժերի 12-րդ խաղաղապահ բրիգադը, Կանզասի ազգային գվարդիան, 2-րդ հեծելազորային գնդի 2-րդ «Կուգուար» ջոկատը, ԱՄՆ-ի բանակի ռազմական հետախուզության 250-րդ գումարտակը, ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի (HAW) օդային թևը («Պապա» ավիաբազա, Հունգարիա): Նկատվել են նաև 1-ին հեծելազորային դիվիզիայի զինվորներ («Ձիու գլուխ» զինանշանը անկյունագծով բաժանված վահանով) և այլ ստորաբաժանումներ։ Զորավարժությունների որոշ մասնակիցներ կրել են Հայաստանի և ԱՄՆ-ի դրոշի համադրությամբ կարկատաններ։ Զորավարժությունների ընթացքում որպես թարգմանիչներ են ծառայել ԱՄՆ-ի բանակի ինը հայազգի զինվորներ՝ ծովային հետեւակի կորպուսից, ռազմաօդային ուժերից, ԱՄՆ-ի տիեզերական ուժերի 319-րդ մարտական գործողությունների ստորաբաժանումից և այլն։
Ինչ վերաբերում է 2-րդ հեծելազորային (զրահահեծելազորային) գնդին, ապա այն հանդիսանում է ԱՄՆ-ի բանակի էլիտար հարվածային ստորաբաժանումներից մեկը։ Մի ժամանակ նա կրում էր «Stryker» («թմբկահար») անունը: Իհարկե, ներկա պահին այս նախկին դրագուններն արդեն հեծելազոր չեն, այլ մեքենայացված ստորաբաժանում։ Հարվածային գունդը մասնակցել է 1991 և 2003 թվականներին Իրաք ներխուժումներին, եղել է Հայիթիում, Բոսնիայում և Աֆղանստանում, այնուհետև նորից մասնակցել է Իրաքում մարտական գործողություններին։ Ներկա ժամանակ գունդը տեղակայված է Գերմանիայի Ֆիլզեկի «Rose Barracks» բազայում: Գունդը ապահովում է ԱՄՆ-ի բանակի փոխգործունեությունը Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի արագ արձագանքման ուժերի հետ: 2017 թվականից գնդի ջոկատները ռոտացիոն հիմունքներով մտնում են Լեհաստանի մարտական խմբի մեջ, ՆԱՏՕ-ի ընդլայնված ներկայության շրջանակներում:
Այս զորավարժությունների պաշտոնական լեգենդը հայտարարվել է «իրավիճակի կայունացում երկու հակամարտող կողմերի միջև»: Դրանով հանդերձ զորավարժությունները անցկացվել են ոչ թե Իրաքում կամ Սիրիայում, այլ Հայաստանում։ Իսկ եթե խոսենք Հարավային Կովկասի մասին, ապա այսօր Հայաստանն ինքն է այստեղ հանդիսանում հակամարտության մասնակից։ Եվ կարող է արդյոք հակամարտող կողմը, որը դեռ վերջերս մասնակցել է Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանի օկուպացմանը, այստեղ հանդես գալ «խաղաղարարի» դերում։
Հայկական բանակի ամերիկացի կուրատոր
Պատահական է թե ոչ, բայց հայ-ամերիկյան զորավայրժությունների անցկացումը մասամբ համընկել է նաև ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի տեղակալ Ուզրա Զեյայի Հայաստան այցի հետ, ով Երևանում այցելել է Ամերիկայից արդեն մարդասիրական օգնություն ստացող ուժային կառույցներ, ինչպես նաև հանդիպում է անցկացրել Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուխարի հետ։ ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի տեղակալը հայկական լրատվամիջոցներին պատմել է հայ-ամերիկյան համագործակցության, «Ղարաբաղի հայերի վերադարձի իրավունքի» և «Ղարաբաղում հայկական ժառանգության» (Լեռնային Ղարաբաղում) պահպանման մասին։ Ուզրա Զեյան հայտնել է նաև նորություն այն մասին, որ շուտով Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունում աշխատելու է ամերիկացի խորհրդական, և հայտարարել է. «Սա նույնպես մատնանշում է՝ հայ-ամերիկյան հարաբերություններում ռազմավարական գործընկերության նոր փուլի անցնելու պատմական փաստը»։
Պետքարտուղարի տեղակալի խոսքով, Հայաստանի ռազմական գերատեսչությունում պետք է աշխատի ԱՄՆ-ի բանակի ներկայացուցիչը։ Այնուհետև հետևել է ճշտում, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության խորհրդականը լինելու է Պետդեպարտամենտի խորհրդատուն։ Ամերիկացի խորհրդականը գտնվելու է անմիջապես Երեւանում։ Նրա աշխատանքի ֆինանսավորումը կիրականացվի Միացյալ Նահանգների Պետդեպարտամենտի Պաշտպանության գլոբալ բարեփոխումների ծրագրի շրջանակներում։
Դրանով հանդերձ, արևմտյան լրատվական գործակալությունները, մեկնաբանելով այս զորավարժությունների սկիզբը, հայտարարում են, որ Ռուսաստանի դաշնակից Հայաստանը, վերջին տարիներին փչացրել է հարաբերությունները Մոսկվայի հետ՝ «նրան հարևան Ադրբեջանից պաշտպանելու Ռուսաստանի անկարողության պատճառով»։ Իհարկե, դրանով հանդերձ մոռանում են միայն ավելացնել, որ «հարաբերությունները Մոսկվայի հետ», ինչպես նաև Բելառուսի հետ, խաթարվել են բացառապես Փաշինյանի և նրա թիմի նախաձեռնությամբ։ Իսկ Ադրբեջանը ոչ թե հարձակվել է Հայաստանի վրա, այլ վերադարձրել է իր օրինական տարածքները՝ միջազգային իրավասությանը լիովին համապատասխան։ Այնպես որ, Ռուսաստանն ու Բելառուսը այդ հակամարտությանը միջամտելու ոչ մի հիմք չունեին՝ ո՛չ ՀԱՊԿ-ի կանոնադրության, ո՛չ միջազգային օրենսդրության համաձայն։ Բայց ռազմական պարտություն կրելով՝ Փաշինյանի կառավարությունը շտապեց պատասխանատվությունը իր վրայից դնել Ռուսաստանի Դաշնության վրա՝ իր ձախողումը առավելագույնս օգտագործելով որպես տեղեկատվական սադրանք։
Վտանգավոր գործընկերություն
ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի համագործակցությունը սկսվել է 1993թվականին։ 2003 թվականին ստորագրվել է համաձայնագիր Հայաստանի կառավարության և ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության միջև, ինչպես նաև համագործակցության հատուկ ծրագիր Կանզասի ազգային գվարդիայի և այս նահանգի իշխանությունների հետ։ Այս գործընկերության շրջանակներում տարեկան անցկացվում էր մինչև 30-40 միջոցառում, միլիոնավոր դոլարների օգնություն էր տրամադրվում, հարյուրավոր սպաներ պատրաստվեցին հայկական բանակի համար։ Հայաստանն (ՀԱՊԿ անդամ) այսօրվա դրությամբ հանդիսանում է նաև ԱՄՆ-ի բանակի կենտրոնական հրամանատարությանը (CENTCOM) առընթեր ռազմական կոալիցիայի անդամ։
Անցյալ տարի անցկացված «Eagle Partner 2023» զորավարժություններին մասնակցել են ընդամենը 85 ամերիկացի և 175 հայ զինվորներ: Ներկայիս հայ- ամերիկյան զորավարժությունները եղել են ավելի խոշոր թե՛ մասնակիցների թվով, թե՛ տարածքային ընդգրկմամբ։ Եվ ԱՄՆ-ի եւ Հայաստանի միջեւ այս նոր զորավարժությունները ոչ թե ամրապնդում են, այլ միայն վտանգի տակ են դնում խաղաղությանը Հարավային Կովկասում։ Սա ավելի է հեռացնում Հայաստանին և Ադրբեջանին խաղաղությունից։ Ըստ երևույթին, Վաշինգտոնում իշխող գլոբալիստները Հայաստանն արագորեն վերածում են իրենց նոր գաղութի ու ռազմական ցատկահարթակի։ Հայաստանի ռազմաբազայից հնարավոր կլինի գործել տարբեր օպերատիվ գծերով՝ սպառնալով ապակայունացնել ողջ տարածաշրջանը։ Եվ «բազեները» բավականին իրատեսորեն զինված սադրանքներ են նախապատրաստում Ադրբեջանի և մյուս հարևան երկրների դեմ։ Դրանով հանդերձ նման ուժերի տրամաբանությունը կարող է կայանալ ոչ միայն ազգային, այլեւ կրոնական թշնամանք ու ատելություն հրահրելու մեջ։ Եվ կարող է ծագել է տխրահռչակ «խաչակրաց արշավանքների» ոգով գայթակղություն՝ քրիստոնյա Հայաստանը օգտագործելով հարևան մահմեդական երկրների դեմ: Նման գաղութատիրական քաղաքականությունը Մերձավոր և Մերձավոր Արևելքն արդեն հասցրել է աղետի և արյունով լցրել այն, հնարավոր է, որ գլոբալիստները Հայաստանի միջոցով նման ճակատագիր են պատրաստում նաև Հարավային Կովկասի համար։
Այդ զորավարժությունների ծածկանունը թարգմանաբար նշանակում է «Արծվային գործընկերություն», իսկ դրանց պաշտոնական զինանշան է հանդիսանում երկու արծիվների գլուխները՝ հայկական և ամերիկյան դրոշների ֆոնին: Բայց կյանքում, այլ ոչ թե նկարում, նրանցից մեկը պարզապես ճուտիկ է մյուսի համեմատ: Եվ կա լուրջ մտավախություն, որ այս ագրեսիվ թռչուններից մեկը չկտցահարի ավելի թույլին՝ ինչպես հաճախ է պատահում գիշատիչների աշխարհում...
Հյուր սյունակագիրների կողմից, իրենց հեղինակային հոդվածներում արտահայտած տեսակետներն ու կարծիքները կարող են տարբերվել խմբագրության դիրքորոշումից և միշտ չէ, որ արտացոլում են նրա տեսակետները:

Учения по дестабилизации Аналитика Лиманского
США провели с Арменией совместные военные учения. Зачем администрация Байдена хочет превратить Южный Кавказ в еще один пылающий очаг напряженности?
Сегодня, 24 июля, заканчиваются американо-армянские военные учения Eagle Partner 2024. Милитаризация региона и вмешательство в его дела считающих себя мировым гегемоном сверхдержав вряд ли может содействовать наступлению прочного мира, скорее, лишь обострению конфликтов и новой дестабилизации.
Миротворческая экспансия
Министерство обороны Армении утверждает, что на учениях Eagle Partner 2024 отрабатывались исключительно «миротворческие задачи». В учениях приняли участие миротворческая бригада Армении, подразделения Центрального командования армии США в Европе и Африке и Национальной гвардии Канзаса. Официально на ресурсе армянского минобороны было заявлено, что на учениях отрабатываются следующие задачи: оперативная совместимость подразделений многонациональной коалиции, обмен передовым опытом в области управления и тактической коммуникации, повышение боеготовности армянского подразделения. А веб-сайт посольства США уточняет: «Армянская и американская стороны будут развивать свои навыки проведения миротворческих операций посредством обучения обращению с огнестрельным оружием и проведению операций по поддержанию стабильности, ознакомления с различными видами оружия, а также участия в мероприятиях по управлению полигонами».
Учения были открыты 15 июля в Военной академии с участием министра обороны РА Сурена Папикяна, посла США в Армении Кристины Квин и начальника Генштаба РА Эдварда Асряна. Также присутствовали заместитель командующего учениями, полковник Национальной гвардии Канзаса Даррен Коберлейн, и другие официальные лица. Кроме государственных гимнов США и Армении, звучал и специальный гимн учений Eagle Partner 2024.
«Я высоко оцениваю работу армии США в Европе и Африке, — заявил армянский министр обороны. — Я также выражаю признательность военнослужащим миротворческой бригады Вооруженных сил Республики Армения, представителям посольства США и сотрудникам Министерства обороны РА, которые участвовали в эффективном планировании этих учений».
Казалось бы, дежурная официальная риторика. Но все же есть в ней и некоторые любопытные нюансы. Уже можно оставить за скобками «высокую оценку» работы армии США в Европе, которая явно носит сегодня конфронтационный характер с такими пока еще официально союзниками Еревана по ОДКБ, как РФ и Беларусь. Но стоит обратить внимание на следующую «проговорку» армянского министра. Разве в функции посольства, пусть даже и США, входит планирование военных учений в стране пребывания? Видимо, в быстро изменяющемся глобальном мире и представления о назначении дипломатических представительств радикально меняются? Впрочем, в случае с Арменией все достаточно логично – Госдеп не зря назначил послом в Ереван Кристину Квин, магистра стратегических исследований Военного колледжа армии США. В своей приветственной речи посол-магистр военных наук сказала: «Когда я смотрю на этот парадный плац и на большое количество американских и армянских солдат, стоящих плечом к плечу в строю, мне становится совершенно ясно, насколько выросло наше двустороннее сотрудничество».
Стабилизация конфликтов
16 июля участники учений приступили к учебным тренировкам на базе «Зар». Это учебная база 12-й бригады армии Армении, модернизирована в 2022 году с помощью США. Участники учений отрабатывали действия по борьбе с беспорядками, вооруженное сопровождение транспортных средств, медицинскую логистику и работу на контрольно-пропускных пунктах.
Как известно из открытых источников, армянские военнослужащие и национальные гвардейцы США использовали в «Заре», в числе прочего, и бронетранспортеры Bastion APC. Этот легкий бронетранспортер французского производства перевозит десять бойцов, оснащен взрывозащищенными сиденьями и используется для разведки, патрулирования и подавления массовых уличных выступлений. Использование Bastion говорит о том, что одной из целей этих учений было повышение адаптивности армянской армии к иностранной бронетехнике. Вероятно, также велась подготовка к действиям, требующим повышенной мобильности и оперативного перемещения.
Похоже, что транспортировка военного контингента быстрого реагирования с помощью авиации также являлось одной из важнейших реальных задач этих маневров. Переброска личного состава и техники США в Армению велась тяжелым транспортным самолетом C-17 Globemaster III, совершившим порядка четырех рейсов из Германии на аэродром «Звартноц» под Ереваном. Воздушная логистика на американо-армянских учениях осуществлялась по программе Strategic Airlift Capability (SAC). SAC является консорциумом из 12 стран, которые «в складчину» закупили три самолетов C-17 Globemaster III. На аэродроме под Ереваном отрабатывалась и ускоренная разгрузка тяжелых транспортников. Американские экипажи сообщали, что могут сократить ее с 2 стандартных часов – до 30 минут, например, если будут часть разгрузки проводить при еще не выключенных двигателях.
Также на американо-армянские учения были доставлены бронетранспортеры Stryker и новый легкий бронеавтомобиль Light Tactical Vehicle (JLTV). В районе Армавира рота «Призрак» 2-го кавалерийского полка США отрабатывала на такого рода бронетехнике подготовку к стрельбе. Здесь же проводилось преодоление полосы препятствий «психологического барьера» (стресс-тест) с имитацией реальных боевых ситуаций.
В учениях принимали участие 12-я миротворческая бригада ВС Армении, Национальная гвардия Канзаса, 2-й эскадрон «Кугуар» 2-го кавалерийского полка, 250-й батальон военной разведки армии США, тяжелое авиакрыло (HAW) ВВС США (авиабаза «Папа», Венгрия), были замечены и военнослужащие 1-й кавалерийской дивизии (эмблема «Голова лошади» в диагонально разделенном щите), и других подразделений. На некоторых участниках учений были нашивки, объединяющие армянский флаг и флаг США. Переводчиками во время учений служили девять военнослужащих армии США армянского происхождения, из морской пехоты, ВВС, 319-го подразделения боевых операций Космических сил США, и так далее.
Что касается 2-го кавалерийского (бронекавалерийского) полка, то он является одним из элитных ударных подразделений армии США. Одно время он и носил такое наименование Stryker («Ударник»). Разумеется, в настоящий момент эти бывшие драгуны уже не конное, а механизированное подразделение. Ударный полк принимал участие во вторжении в Ирак в 1991 и 2003 годах, был на Гаити, в Боснии и в Афганистане, затем снова участвовал в боевых действиях в Ираке. В настоящее время полк дислоцируется на базе Rose Barracks в Фильзеке, ФРГ. Полк обеспечивает взаимодействие армии США с Силами быстрого реагирования НАТО в Европе. С 2017 года эскадроны полка на ротационной основе входят в боевую группу в Польше в рамках Расширенного передового присутствия НАТО.
Официальной легендой этих маневров была заявлена «стабилизация ситуации между двумя конфликтующими сторонами». При этом учения проходили не в Ираке или Сирии, а в Армении. И если говорить о Южном Кавказе, то на сегодня Армения сама является здесь участником конфликта. И может ли конфронтирующая сторона, еще недавно принимавшая участие в оккупации Карабахского региона Азербайджана, выступать тут в роли «миротворца»?
Американский куратор для армянской армии
Случайно или нет, но проведение американо-армянских учений частично совпало и с визитом в Армению заместителя госсекретаря США Узры Зеи, которая посетила в Ереване некоторые силовые структуры, уже получающие гуманитарную помощь из Америки, а также провела встречу с секретарем Совета безопасности Армении. Армянским же СМИ замгоссекретаря США рассказала об армяно-американском сотрудничестве, «праве на возвращение армян Карабаха» и сохранении «армянского наследия в Карабахе» (Нагорного Карабаха). А еще Узра Зея сообщила новость о том, что вскоре в Минобороны Армении будет работать американский советник, и заявила: «Это также указывает на исторический факт перехода на новый этап стратегического партнерства в армяно-американских отношениях».
По словам заместителя госсекретаря, в армянском военном ведомстве должен работать представитель армии США. Впоследствии последовало уточнение, что советником в Министерстве обороны Армении будет консультант от Госдепартамента. Американский советник будет находится непосредственно в Ереване. Финансирование его работы будет осуществляться в рамках Программа глобальной реформы обороны Госдепа Соединенных Штатов.
При этом западные информационные агентства, комментируя начало этих учений, заявляют, что Армения, союзник России, в последние годы испортила отношения с Москвой из-за «неспособности России защитить ее от соседнего Азербайджана». Разумеется, при этом забывают только добавить, что «отношения с Москвой», как и с Беларусью, были испорчены исключительно по инициативе Пашиняна и его команды. А Азербайджан не нападал на Армению, а возвращал свои законные территории, в полном соответствии с международной юрисдикцией. Так что вмешиваться в этот конфликт у России и Беларуси никаких оснований не было – ни согласно уставу ОДКБ, ни по международному законодательству. Но, потерпев военное поражение, правительство Пашиняна поспешило переложить с себя ответственность на РФ, по максимуму используя свой провал как информационную провокацию.
Опасное партнерство
Сотрудничество Армении с НАТО началось в 1993 году. В 2003 было подписано соглашение между правительством Армении и Министерством обороны США, а также особая программа сотрудничества с Национальной гвардией Канзаса и властями этого штата. В рамках этого партнерства проводилось до 30-40 мероприятий ежегодно, была оказана помощь на миллионы долларов, подготовлены сотни офицеров для армянской армии. Армения (член ОДКБ!) на сегодня также является членом военной коалиции при Центральном командовании армии США (CENTCOM).
В прошедших в прошлом году учениях Eagle Partner 2023 участвовало всего 85 американских и 175 армянских солдат. Нынешние же американо-армянские маневры были гораздо более крупными и по количеству участников, и по территориальному охвату. И эти новые военные учения США и Армении не укрепляют, а только ставят под угрозу мир на Южном Кавказе. Это еще больше отдаляет Армению и Азербайджан от мира. Похоже, что находящиеся у власти в Вашингтоне глобалисты форсировано превращают Армению в свою новую колонию и военный плацдарм. С военной базы «Армения» можно будет действовать по разным операционным линиям, угрожая дестабилизацией всему региону. И «ястребы» вполне реально готовят вооруженные провокации против Азербайджана и других соседних стран. При этом логика таких сил может состоять в разжигании не только национальной, но и религиозной вражды и ненависти. И может возникнуть соблазн в духе печально известных «крестовых походов» использовать христианскую Армению против соседних мусульманских стран. Такая колониальная политика уже довела Ближний и Средний Восток до катастрофы и залила его кровью, возможно, такую участь готовят глобалисты и Южному Кавказу через Армению?
Кодовое обозначение этих учений переводится как «Орлиное партнерство», и их официальной эмблемой являются головы двух орлов – на фоне армянского и американского флагов. Но в жизни, а не на картинке – один из них просто птенец в сравнении с другим. И есть серьезные опасения, как бы одна из этих агрессивных птиц не заклевала более слабую – как это часто бывает в мире хищников…