26 Հունիսի 2024 18:11
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր, Թուրքիա-Ադրբեջան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար Շամիլ Այրըմը։
Այս ուսումնական հաստատությունը գործելու է Թուրքիայի կրթական ծրագրերին հարմարեցված համակարգի համաձայն։
«Մենք տրամադրել և տրամադրում ենք աջակցություն՝ ապահովելու, որ մեր հայրենակիցների երեխաներն ու թոռները օրինական ճանապարհով ապրեն և կրթություն ստանան Ստամբուլում։ Օրինակ, կան մի քանի ադրբեջանական դպրոցներ, որոնք գործում են ոչ պաշտոնական հիմունքներով։ Սակայն շուտով Ստամբուլում պաշտոնապես կգործի ադրբեջանական դպրոցը, ինչպես վայել է երկու եղբայրական երկրների դաշնակցային հարաբերություններին»,- նշել է պատգամավորը։

В Стамбуле откроется азербайджанская школа
Как передает Report, об этом заявил депутат турецкого парламента, глава межпарламентской группы дружбы Турция-Азербайджан Шамиль Айрым.
Данное учебное заведение будет работать в соответствии с системой, которая будет адаптирована к учебным программам Турции.
«Мы оказали и оказываем поддержку в том, чтобы дети и внуки наших соотечественников жили и получали образование в Стамбуле на законных основаниях. Например, есть несколько азербайджанских школ, которые функционируют на неофициальной основе. Но скоро азербайджанская школа будет действовать в Стамбуле официально, как это и подобает союзническим отношениям двух братских стран», отметил депутат.